Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Çevreciler ve Yeniceliler Haydi Şeker’e

Yenice Yayın: 08.04.2019 14:09
Yazar:
Çevreciler ve Yeniceliler Haydi Şeker’e

Şeker Kanyonu için tarihi gün 22 Nisan. HES’in  ve suların süresiz kullanım hakkı için açılan davayla ilgili olay mahallinde 22 Nisan’da keşif yapılacağını bildirdi.

Yenice   ve çevre turizminin can damarı Şeker Kanyonu, 22 Nisan’da tarihi bir gün yaşayacak. Şeker Kanyonu’nda yapılacak HES için  Kastamonu İdare Mahkemesi’nde açılan davada yeni bir aşamaya gelindi. Edinilen bilgilere göre, Kastamonu İdare Mahkemesi Başkanı Hakim Onur Akbaş, taraflara gönderdiği yazıda HES’in  ve suların süresiz kullanım hakkı için açılan davayla ilgili olay mahallinde 22 Nisan’da keşif yapılacağını bildirdi.

Mahkeme tespit ettiği bilirkişilerin isimlerini taraflara tebliği etti ve itiraz olmaması halinde keşif ve bilirkişi incelemesinin 22 Nisan’da yapılmasının uygun bulunduğunu iletti.

Bilirkişi heyeti şu kişilerden oluşuyor. Prof. Dr. Koray Özcan ( Pamukkale Üniversitesi- Şehir Bölge Plancısı), Prof. Dr. Halil Kumsar ( Jeoloji Müh. Pamukkale Ünv.),  Prof. Dr. Abdullah Cem Koç ( Pamukkale Ünv. İnşaat Müh. Hidrolik),  Mehmet Genç ( Harita Kadostra Müh. Pamukkale Ünv.), Ulkiye Akgün ( Çevre Müh. Pamukkale Ünv.), Dr. Gürçay Kıvanç (  Biyolog- Limnoloji Pamukkukale Ünv.), Dr. Özkan  Evcin ( Orman Entomolojisi- Kastamonu Üniversitesi), Dr. Kerim Güney (Orman Botaniği- Bitki Sistematiği, Kastamonu Ünv.), Dr. Güngör Bayram ( Ziraat Yüksek Mühendisi).

Keşif  ve bilirkişi incelemesi Şeker Kanyonu’nda 22 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 09.30’da yapılacak .

Yenice Platformu’nun öncülüğünde Yazıköy ve Tir köyleri tüzel kişiliği adına açılan davada, Avukat Hüseyin Aksoy, tanık dinlenmesini de istedi. Avukat Hüseyin Aksoy’un dinlenmesini istediği tanıklar  İsmet Cebecioğlu, Mustafa  Akay, Ünal Tolun, Adnan Kalaycı, Zeki Çaylı ve Murat Alan’dan oluşuyor.

Öte yandan, Yenice Platformu, tanıklar ve  davanın avukatı Hüseyin Aksoy, bugün saat 15.00’te Şeker Kanyonu’nda bir ön inceleme yapacaklar.

Yenice Platformu adına konuyla ilgili olarak Mustafa Akay, bir açıklama yaptı. Akay; ” 22 Nisan’da yapılacak keşif ve bilirkişi incelemesi için tüm Yenicelileri ve çevre kuruluşlarını Şeker’e bekliyoruz. Burada vereceğimiz görüntü, olayı olumlu etkileyecektir ve sonuca gitmemize katkı sağlayacaktır. 22  Nisan bize ,23 Nisan’ın  muştusu  olacaktır” dedi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bartın’da 23 Nisan coşkusu erken başladı

Bartın Yayın: 24.04.2024 08:24
İhlas Haber Ajansı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları nedeniyle hazırlıkların tamamlandığı Bartın’da tören alanında yapılan provalar, Bartınlıların bir gün öncesinde bayram coşkusunu yaşamasına neden oldu. Öğrencilerin hazırladığı birbirinden ilginç gösterilerinde renkli görüntüler ortaya çıktı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı nedeniyle Bartın’ın cadde ve sokakları Türk Bayrakları ile donatılarak, bayram hazırlıkları tamamlandı. Cumhuriyet meydanı’nda gerçekleştirilen kutlama programı nedeniyle bugün meydana gelen öğretmen ve öğrenciler, Bartın Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Uzan koordinesinde son provaları yaptı. Öğrencileri, bayrak ve flamalarla öğrencilerini gören meydandaki insanlar ise bir süre ne olduğunu anlamaya çalıştı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sırayla sahne alan öğrenciler, çeşitli gösteri ve danslarını sergiledi. Alana gelen bazı öğrencilerin velileri de çocuklarını ve sergiledikleri gösterileri cep telefonları ile kaydetti. İlk ve ortaokul öğrencileri ise birbirinden ilginç gösteri ve danslar sergileyerek, izleyen arkadaşları, öğretmenleri ve seyircileri coşturdu.

Küçük Seymenler naralarla alanı inletti

Ankara Seymenlerinin kıyafetleri ile sahneye çıkan ve Ankara oyun havalarında dans eden Atatürk İlköğretim okulu öğrencileri, sergiledikleri figürlerle, arkadaşlarının ve seyircilerin alkışını aldı. Başarılı bir performans sergileyen küçük Seymenler, gösteri sonunda ise naralar atarak, alanı inletti.

Ortaokul öğrencilerinden darbuka şov

Borsa İstanbul Ortaokulu öğrencilerinden oluşan orkestra ise darbuka şov yaptı. Darbukanın yanı sıra, davul, def, zil ve flüt gibi aletler kullanan öğrencilerin gösterisi de alandakilere keyifli anlar yaşattı. Alandakileri vurmalı ve üflemeli çalgılarla mini konser veren öğrenciler de izleyenlerin beğenisini topladı.

Kimi öğrencilerin şiirler okuduğu, kimi öğrencilerin ile gitar ile şarkılar çalıp, söylediği programda, öğrenciler oynadıkları halk oyunları ile marifetlerini sergiledi.

Prova esnasında ise Cumhuriyet Meydanı’ndaki hazırlıklar da tamamlandı. Bartın belediyesi tarafından Türk Bayraklarının asıldığı meydanda, platformun da kuruluş işlemi tamamlandı.