Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bülent Turan: “Samsun dünyanın barış adımlarının atılacağı yer olmaya hazır olmalı”

Politika Yayın: 03.09.2023 08:48
İhlas Haber Ajansı

İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, “Samsun, gelişmiş bir ticarete de global tedarik zincirindeki aksaklıklara da yahut başrole de tahminen de dünyanın barış adımlarının atılacağı yer olmaya da güç yahut besin transferlerinin merkezi olmaya da hazır olmalıdır” dedi.

Bülent Turan, Kocaeli Gölcük Kaymakamı Yusuf Özdemir’in vefatı nedeniyle geldiği Samsun’da valiliği ziyaret etti. Turan’ı Samsun Valisi Orhan Tavlı karşıladı. Turan, Samsun’a yeni atanan Tavlı’ya misyonunda muvaffakiyetler diledi.

“Burada Cumhuriyet’in birinci adımı atıldı”

Samsun’un 20. yüzyılın seyrinin değişmesine imza attığını hatırlatan Turan, “Burada atılan birinci adım, malumlarınız, hoş Cumhuriyetimizin kuruluşunun birinci adımı oldu. Bugün de bu kentin karşısında, Karadeniz’in karşı kıyılarında, dünya tahminen yine şekilleniyor. Ukrayna-Rusya Savaşı’nın akıbeti bir yana, global güçlerin Karadeniz’de alacağı konumlara ilişkin çok fazla senaryo mevcut. Öyleyse bu kentte, 21. yüzyılın tüm seçenekleri için hazırlıklı olmak durumundayız. Samsun, gelişmiş bir ticarete de global tedarik zincirindeki aksaklıklara da yahut başrole de tahminen de dünyanın barış adımlarının atılacağı yer olmaya da güç yahut besin transferlerinin merkezi olmaya da hazır olmalıdır. Yedi düvelden insanın gelmesine de tüm dünyanın izleyeceği konferanslara da turizme de yüksek teknolojiye de hazır olmalıdır. Yani Samsun özetle geleceğe hazır olmalıdır” tabirlerini kullandı.

Turan’a ziyaretinde, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Giresun Valisi Mehmet Fatih Fedai, Amasya Valisi Yılmaz Doruk, Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, Kıyı Güvenlik Kumandanı Tümamiral Ahmet Bahadır, Vilayet Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş ve Vilayet Jandarma Kumandan Yardımcısı Albay Hakan Fırat eşlik etti.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HARİKA BİR TEKLİFİM VAR!

Manşet Yayın: 13.06.2024 10:21
HARİKA BİR TEKLİFİM VAR!

Bu kadar büyük para ile sıfırdan ülke bile kurulur.

Tam 14 milyar dolar!

Bu para, son 1 yılda, tarım ürünleri ithalatına ödediğimiz rakam. Bizim paramızla yaklaşık yarım trilyon lira.

Peki hangi tarım ürünlerini ithal ediyoruz, ne kadar ödüyoruz?

▪︎ Buğday 3 milyar 524 milyon dolar

▪︎ Soya 1 milyar 905 milyon dolar

▪︎ Pamuk 1 milyar 658 milyon dolar

▪︎ Ham ayçiçeği yağı 1 milyar 303 milyon dolar

▪︎ Büyükbaş hayvan 1 milyar 164 milyon dolar

▪︎ Tütün 579 milyon dolar

▪︎ Mısır 560 milyon dolar

▪︎ Arpa 448.1 milyon dolar

▪︎ Kırmızı mercimek 383.1 milyon dolar

▪︎ Susam 375.4 milyon dolar

▪︎ Prinç 360.7 milyon dolar

▪︎ Şeker 224 milyon dolar

▪︎ Badem 152.7 milyon dolar

▪︎ Ceviz 130 milyon dolar

▪︎ Kuru bezelye 3 milyon dolar

▪︎ Nohut 86.5 milyon dolar

▪︎ Kanola 83.3 milyon dolar

▪︎ Çeltik 32.3 milyon dolar

▪︎ Kuru fasulye 52.3 milyon dolar

▪︎ Narenciye 52.2 milyon dolar

▪︎ Muz 41.3 milyon dolar

Bu liste uzayıp gidiyor.

Yukarıdakilerden hangisi bizim topraklarımızda yetişmiyor?

İstesek 2 yıl içerisinde ithal ettiğimiz bu tarım ürünlerinin tamamını talebi karşılayacak şekilde tekrar üretebiliriz. Buna gücümüz var.

 

Gelin birlikte basit bir hesap yapalım. Bu tarım ürünlerini kendimiz üretip,  ithal etmezsek  ithalata ödediğimiz 14 milyar dolar ( yarım trilyon, 6 sıfır atmasa idik  500 katrilyon lira ) cebimizde kalacaktı. Bu kadar büyük para ile neler yapılmaz ki?

 

İthal ettiğimiz herşey yakın zamana kadar bu topraklarda yetişiyor du zaten.  Tarımı hayvancılığı tekrar canlandırmak çok mu zor?

Bakın bir teklifim var. Derhal tüm gücümüzle bir tarım seferberliği başlatalım.

14 milyar dolar ( yarım trilyon lira) cebimizde kalsın. İnanın  kamuda tasarrufa da gerek kalmayacak!

Sizi de düşündüm! Kaldırın tasarruf tedbirlerini. Alın o 14 milyarın 10 milyar dolarını; Audilere, mercedeslere, uçaklara, altın varaklı, jakuzili makam odalarınıza saraylarınıza harcayın. Itibarımız katlansın.

Sadece kalan 4 milyar doları ile tarıma güçlü bir destek verin. Havaalanlarına, köprülere, hastanelere verdiğiniz yolcu, geçiş ve hasta garantisinin benzerini çiftçilerimizin ürünlerine alım garantisi olarak verin. Sonra, ürünün tüketiciye ulaşana kadar fiyatını katlayan o aracıların fırsatcıların tepesine çökün, analarını ağlatın!

 

Bak bir taşla iki kuş!  İtibarınız 40 kat artarken, millette açlıktan kurtulacak. Vallahi ben  kendi adıma razıyım.. Ülkemizde, kasamızda kalacak olan o 10 milyar dolarla; Audiler, Mercedesler, uçaklar alın, şatafatlı makam odalarını yine  yaptırın…

Sadece 4 milyarcık doları yerli üretime ayırın.

Böyle giderse aç kalacağız aç! yeterki, aç kalmayalım. Biraz da milleti düşünün Allah aşkına!. Ithalat yapanlar bunca yıl doymuştur artık! Biraz da insanlarımız doysun, dengeli beslensin. Çocuklarımız; Meyve, Sebze, Et, Süt, Peynir, Yumurta yiyebilsinler. Aksi halde iskelet ve beyin sistemi gelişmemiş bir nesil gümbür gümbür geliyor beyleeer!