Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

BÜ’de Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Sertifika Töreni Yapıldı

Bartın Yayın: 27.06.2014 09:22

BARTIN Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafın dan ‘Zihinsel Engelliler Öğret- menliği Mesleki Gelişim Progra mı’ sertifika töreni gerçekleşti- rildi. Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Bartın İl Milli Eği tim Müdürlüğütarafındandüzen lenen Zihinsel Engelliler Öğret menliği Mesleki Gelişim Progra mını başarıyla tamamlayan öğ retmenlere sertifikaları törenle verildi. Törende programa katı lan kursiyerler adına konuşma sını yapan Gazi Kula, özel eği tim gereksinimi karşılamak üze re gönüllü olarak bu programa katıldıklarını ve branşları doğ- rultusunda her zaman özel eği time ihtiyacı olan öğrenciler ile karşılaştıklarını belirtti. Kula açıklamasında, “Pratikte özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler ile çalışmaktayız ancak bu program sayesinde beceri eğitiminde erken tanı ve teşhis çok önemlidir, erken tanının yapılabilmesinde aile ve öğretmene büyük görevler düşmektedir. Unutmamalıyız ki sağlıklı bir bireyde günlük ha- yatta geçireceği kaza sonucun da engelli bir birey olabilir. En- gelli bireylerimize acımak yeri ne bu bireylerimizi toplumun zenginliği olarak görmeli ve bu bireyleri topluma kazandırma projeleri geliştirmek görevimiz olmalıdır” dedi. Programa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları da destek verdi. Törende konuşan Bartın Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İbrahim Tümen, “Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Mesleki Gelişim Programı Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü, Eğitim Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu işbirliği ile 80 saatlik eğitimi tamamladık. Eğitimin ülkemiz ve geleceğimiz adına faydalı olacağı kanaatindeyim” diye konuştu. GÜNEŞ: “ZİHİNSEL ENGELLİ DEMEK ZİHİNSEL ÖZÜRLÜ DEMEK DEĞİLDİR” Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, “7 milyar olan dünya nüfusunun yüzde 3’ü zihinsel engellidir. Bu kadar kalabalık bir nüfusun diğer bireylerle birlikte öğrenmesi, gelişmesi ve yaşaması hepimizin isteğidir. Zihinsel engelli zihinsel özürlü demek değildir, zihinsel engelli insanlarımız da doğru teknikler ve doğru yaklaşımla öğrenebiliyor sadece biraz daha fazla zaman alıyor” dedi. Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan ise, “Özel eğitim sosyal devlet olabilmenin baş şartlarından biri. Her vatandaşın eşit şartlar alıntında eğitim alabilmesi için verilecek eğitimin kişiye özgü olması gerekir. Hayat insanı hiç beklemediği bir anda özel eğitime ihtiyacı olacak bir konuma getirebilir. Bu nedenle bu tip eğitimlere önem vermeliyiz” diye konuştu.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Dünya Yayın: 03.12.2023 08:36
Kaynak: İHA
Nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda bulunan derelerde nesli tükenmekte olan su samurları görüntülendi.

Bolu’nun doğa harikası Abant Gölü Milli Parkı’nda, Dünya Doğa ve Doğal Kaynaklarını Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli yok olma tehdidine yakın kategorisinde değerlendirilen su samuru görüntülendi. Dere kenarında yiyecek arayan 4 su samurunu vatandaş cep telefonlarıyla görüntüledi. Nesli tükenmekte olan su samurları geçtiğimiz günlerde Gölcük’te de görüntülenmişti. Çekilen yeni görüntülerde ise su samurlarının Abant Deresinde yiyecek aradıkları anlar yer aldı.

Paylaş: