Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

BU ADAM VE BU GÖRÜŞME ÇOK ÖNEMLİ ! (Analiz)

Manşet Yayın: 19.09.2023 11:40
BU ADAM VE BU GÖRÜŞME ÇOK ÖNEMLİ !  (Analiz)

Pazar gecesi, Türkiye saatine göre, gece yarısından 15 dakika önce, Elon Musk kucağında çocuğuyla, Cumhurbaşkanımızla görüşmek için, New York da Türk evine giriş yaptı.

İlk defa görüşmüyorlar. 2017 de Türkiye’de biraraya gelmişlerdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılında Space X ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etmişti. Basına kapalı gerçekleşen kabul, 1 saat 10 dakika sürmüştü. Musk görüşmeden sonra Anıtkabir’i de ziyaret etmişti.

Yine, 2021 de telefonla Elon Musk ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliğini ele aldık” demişti. En son, Katardaki dünya kupası finalinde de bir araya gelmişlerdi.

59ef51ba 81ca 48b2 aa7d 29320aa12112 jpg

Elon Musk uzay teknolojileri ve yapay zeka üzerine çalışıyor.

Ekim 2022’de Twitter’ı da 44 milyar dolara satın almıştı.

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX, en son 2 Şubat’ta Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Falcon 9 roketiyle uzaydaki alçak yörüngeye 53 Starlink internet uydusu daha gönderdi.

İnternette yer alan kaynaklara göre, ilk etapta uzaya 4 bin 400 uydu göndermeyi hedefleyen SpaceX’in 2 bin 500’ü aktif halde kullanılan ve 500’ü yörüngelerine doğru hareket ettirilen dünya çevresinde yaklaşık 3 bin uydusu bulunuyor. Dünyanın iletişim sistemi bu adamın tekelinde diyebiliriz.

İHA ve SİHA lar için bu uydular çok önemli.

Biliyorsunuz Musk, Ukrayna’nın Rusya’ya saldırısını önlemek için Starlink uydu hizmetini durdurduğunu kabul etmişti. Adam savaşlara müdahale edebiliyor. Bu anlamda bir çok ülkeden daha güçlü.

 

Musk’ın 4 ü Amerika’da,1’i Çin de, 1’i de Almanya’da olmak üzere 6 Tesla elektrikli otomobil fabrikası var.

Son 1 yılda Tesla’nın hisseleri % 123 arttı. Geçtiğimiz günlerde 5 milyonuncu otomobilini üretti.

 

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Musk’ın net malvarlığı 280 milyar dolar civarında.

 

Musk’ın Çin ile yakınlaşması, Ukrayna’ya müdahalesi ABD senatosunu rahatsız ediyor. Senato, Elon Musk’ın yapay zeka faaliyetlerini kısıtlamak için bir takım yasal düzenlemelerin hazırlığı içerisinde. Bu da Musk’ı rahatsız ediyor. Yatırımlarını ABD dışına kaydırma isteği de bundan. Tam bu aşamada Türkiye’nin devreye girmesi dikkat çekici ve akıllıca.

Tesla’nın 7. fabrikasını ülkemizde kurma teklifinin bizden gelmesi bu manada çok önemli. Tabii ki, aday ülkeler var. Bu yıl sonuna kadar fabrikanın kurulacağı ülke belirlenecek. Bu ülke Türkiye olursa, bu diğer yabancı şirketleri de ülkemize yatırım yapma konusunda cesaretlendirecektir. İstihdam yaratacak yatırımlara çok ihtiyacımız var. Tesla yatırımı için elimizin güçlü olduğunu düşünüyorum. TOGG üretimi elektrikli otomobil konusunda önemli bir altyapının oluşmasına neden oldu.

 

Volkwagen’in Türkiye’de  yatırım yapmaktan vaz geçmesinin siyasi nedenleri vardı. Yanılmıyorsam Manisa’da fabrikanın kurulacağı arazi bile belirlenmişti. Kime niyet kime kısmet demişler. Bakarsın aynı arazi Tesla’ ya nasip olur.

 

Sadece otomobil yatırımı değil

Uzay teknolojileri başta olmak üzere farklı alanlarda iş birliği ülkemizin menfaatinedir.

Bu önemli yatırımların önünü açacak düzenlemeleri hızla hayata geçirerek, yabancı yatırımcıları ülkemize çekmek zorundayız.

Buna yasal düzenlemelerde dahil. Yabancı sermaye; hukuk sisteminin güçlü olduğu güvenli ülkeleri tercih eder.

 

Umarım, önümüzdeki günlerde ülkemiz adına güzel haberler alırız.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ekonomi Yayın: 22.09.2023 00:48
Kaynak: İHA
Ordu’da özgür piyasada fındık 100 lirayı aştı

Ordu’da hür piyasada fındık fiyatları 100 lira düzeyine ulaşırken, üreticiler fındıklarını depolayacaklarını söyledi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “Serbest piyasa süratli bir halde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta birtakım noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz, bu yükseliş devam edecektir” dedi.

Türkiye’de en fazla fındık üretimimin yapıldığı Ordu’da hür piyasada fiyatlar 100 lira düzeylerine kadar yükseldi. Üreticiler, fiyatların daha da artacağını düşündüklerini, bu yıl rekoltenin açıklananın altında olduğunu belirterek, mahsullerini depolayacaklarını söyledi.

“Yükseliş süratli bir biçimde devam edecektir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Heyeti Üyesi Arslan Soydan, “TMO fındık alımlarına başladığında özgür piyasa 72 liradan alımlara başlamıştı. Şu anda ise bir aya yakın müddettir fındık pazara iniyor, hür piyasa süratli bir biçimde yükselişe geçti ve 100 lira düzeylerinde hatta kimi noktalarda üzerinde alım yapan alıcıları görüyoruz. Tabi bu yükseliş devam edecektir. Biz üreticilerimize bilhassa hasat bittikten sonra ‘ihtiyacınız kadar fındığı pazara indirin’ formunda açıklamalarda bulunduk. Üreticilerimiz de bunları dikkate aldı ve bu üreticilerin ellerinde fındıkları duruyor, muhtaçlığı olan üreticiler ise pazara fındıklarını indirdi. Şu anda 100 lira düzeylerinde olan fındık fiyatları süratli bir halde yükselecek” diye konuştu.

“Ciddi bir talep var, fındık yok satıyor”

Bu yıl rekoltenin düştüğünü ve Türk fındığının kalitesinin öbür ülkelere nazaran çok yüksek olduğunu aktaran Soydan, “Bahçede görülen fındık ağustos ayında harmana gelmedi. Yani genel bir rekolte düşüşü var. Bu düşüş karşısında nitekim ülkemizde üretilen fındığa da önemli bir talep var. Fındık çok kıymetli bir ihracat eseri. O açıdan fındık yok satıyor. Üreticinin bu günlerdeki fiyatlar, hasattan çabucak sonra bekledikleri fiyatlardı. En azından fındığını elinde bulunduran üreticilerimize yüksek fiyattan sağma fırsatı doğdu” sözlerine yer verdi.

“Verim ve kaliteyi arttırmamız lazım”

Serbest piyasada oluşan fiyatların 2024 yılı dönemini da olumlu istikamette etkileyeceğini aktaran Soydan, “Talebin ağır olduğu Türk fındığının yerini öbür bir ülkenin fındığının dolduramayacağını açıkça görüyoruz. Onun şuan oluşan fiyatların, gelecek dönem daha da âlâ olacağını düşünüyoruz. Bizim de fındığımıza en düzgün formda bakarak, randıman ve kaliteyi arttırmamız lazım” biçiminde konuştu.

Zeynep Şahin isimli fındık üreticisi oluşan 100 TL’lik fiyatın kendisi için yetersiz olduğunu, bu sebeple mahsulünü depoda bekleteceğini söyledi. Şahin, “Şu anda piyasa yeterli üzere lakin ileride daha güzel olacak üzere. Bu sene kayıp var, yaklaşık 1 ton eserimiz olur” biçiminde konuştu.

İsmet Sırtbaşı isimli üretici de kimi manavlarında fındığın 105 liradan da alıcı bulduğunu söyledi. Piyasada fındığın biraz daha yükselmesini beklediğini belirten Sırtbaşı, sonrasında ise depolayacak yeri olmadığı için satacağını tabir etti.