Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

BİR ZAMANLAR KARABÜKSPOR VARDI

Manşet Yayın: 01.12.2023 14:23
BİR ZAMANLAR KARABÜKSPOR VARDI

Ankara’daki öğrencilik yıllarımızda, arkadaşlarımızla zaman zaman “benim memleketim güzel“, “benim memleketim iyi” tartışmalarına girerdik.

Herkes kendi kentiyle övünür, değerlerini ön plana çıkarırdı.

1960’lı yılların sonuna doğru girdiğimiz bu tartışmalarda, biz de Karabük’ü anlatmaya çalışırdık. O zamanlar, Karabük Zonguldak’a bağlı bir ilçe konumundaydı. Emsallerine göre daha gelişmiş olsa bile, nüfusu öylesine çok fazla değildi. Kimi arkadaşlarımız, kentlerinin nüfusuyla övünürler ve bizi bastırırlardı. Kimileri de kentlerinde yapıtları dile getirirlerdi.

İş yapıtlar meselesine gelince, biz hepsini bastırırdık.

Çünkü, Cumhuriyet’in bir kalesinin bacaları tüterdi kentimizde. Atatürk ve İnönü’nün döneminde, Cumhuriyet’in yaptığı devasa bir tesis ülkeye katma değer sağlayan bir kurum olarak Türkiye’de fabrikalar yapan fabrika özelliğini taşırdı. Kimse, tık diyemezdi biz Demir Çelik’i anlattığımızda…

Karabüklü olarak bizim de övünecek kurumlarımız vardı.

Onlardan birisi de Karabük Postası idi. Belki de bizim gazeteciliğe merak salmamıza neden olan bir çınardı Karabük Postası… Daha düne kadar, Türkiye’nin birçok ilçe ve ilinde bu nitelikte gazete çıkmazken, Karabük bu alanda tarih yazıyordu.

Bir başka övünç kaynağımız ise Karabükspor’du… 1940’lı yıllarda amatör olarak sahneye çıkan Karabükspor, 1969’da Karabükspor adını alarak profesyonel liglere adım adım atmıştı.

O yıllarda yeni yeni yayınlanmaya başlayan Fotospor, Foto Maç gibi spor gazetelerinde Karabükspor ve Zonguldakspor haberlerini büyük bir coşku ile okur, gururlanırdık.

Karabükspor zaman içerisinde ülkede fırtına gibi esen bir takım oldu. Süper ligde uzun yıllar mücadele verdi. Ülkemizi  dış sahalarda başarıyla temsil etti.

Her şey çok güzel giderken, rüzgar tersine döndü bir anda.

Birgün baktık ki, Karabükspor, 200 milyon lira borçlandırılmış ve ardından amatör lige düşürülmüş.

Köklü tarihi olan ve zamanında destan yazan bu kulüp neden bu duruma düşürüldü, neden böyle oldu? Kimse, bir yorum yapmıyor.

Bir kentin en iyi tanıtım yollarından birisi olan ve her türlü sporun boy attığı Karabük’ün bu takımına neden sahip çıkılmadı? Şehri yönetenler, neden sessiz ve suskun kaldılar.

Karabükspor’un devreden çıkarılmasıyla, Karabük ve bölgenin tanıtım ayaklarından birisi kesilmiş oldu. Bir övüncümüz kayboldu gitti.

Bunun sorumluları bu vebalin altından nasıl kalkarlar bilemiyoruz.

Yazık ettiler bir tarihe…

Bu konuda bize, “bir varmış, bir yokmuş” dedirtenlere yazıklar olsun!

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Uyuşturularak ölüme terk edilen köpekler sağlığına kavuştu

Gündem Yayın: 28.02.2024 20:00
İhlas Haber Ajansı
Uyuşturularak ölüme terk edilen köpekler sağlığına kavuştu

Kastamonu’nun Cide ilçesinde anestezi uygulanarak ölüme terk edilen 10 köpek, uygulanan tedavinin ardından sağlıklarına kavuştu.

Olay, 24 Şubat’ta Cide ilçesi Kemerli Mahallesi mevkiinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından uyuşturulan 10 köpek, bölgedeki boş araziye atıldı. Köpekleri gören bir vatandaş, durumu Cide Belediyesi’ne bildirdi. Vatandaşın ihbarı üzerine bölgeye polis, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Cide Belediyesi Hayvan Hakları ekipleri sevk edildi. Bölgeye giden ekipler tarafından köpekler, ölüme terk edilmiş halde bulundu. Nefes almakta güçlük çektikleri belirlenen köpekler, yapılan incelemelerin ardından Cide Belediyesi Hayvan Barınağına götürülerek tedavi altına alındı.

Sağlıklarına kavuştular

Olayı gerçekleştiren kişi ya da kişilerin yakalanması için çalışmalar sürerken, ölüme terk eden köpekler ise sağlığına kavuştu. Cide Belediyesi Hayvan Barınağında tedavileri süren köpekler uygulanan anestezinin etkisinden kurtarıldı. Barınakta gözlenmeye devam eden köpekler, olayla ilgili yürütülen soruşturmanın sona ermesinin ardından yeniden doğal yaşam ortamına salınacak.

“Soruşturmanın bitmesi ile doğal yaşam ortamına bırakacağız”

Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyleyen Geçici Hayvan Bakımevi Saha sorumlusu Mesut Seyda Erdoğan, “Belediyemiz santraline gelen zehirlenme ihbarı üzerine Cide Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz alana gitmiştir. Köpeklerin zehirlenmediği, anestezi etkisi altında olduğu tespit edildi. Bahse konu alanda Milli Parklar ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından ortak bir tutanak hazırladık ve daha sonra köpeklerimizi barınağımıza getirdik. Şu anda gözlem altındalar. Herhangi bir sıkıntıları yok. Soruşturma devam ettiği için doğal yaşam ortamlarına bırakamıyoruz. Soruşturmanın bitmesi ile doğal aşam ortamına bırakacağız” dedi.

“Sağlık durumları gayet iyi”

Köpeklerin sağlık durumu ile ilgili bilgi veren Veteriner Teknikeri Ümit Gündoğdu, “Sağlık durumları gayet iyi. Sadece yanlış anestezi bölgelerinden vuruldukları için ayılmaları daha geç oldu. Ama genel anlamda sağlıkları iyi, gözlemlerine devam ediyoruz. Genel durumları iyi. Herhangi bir sıkıntıları yok” diye konuştu.