Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

BEÜ’de NASA ile Telekonferans Gerçekleştirildi

Zonguldak Yayın: 22.04.2016 08:40
BEÜ’de NASA ile Telekonferans Gerçekleştirildi

ZONGULDAK Bülent Ecevit Üniversitesi’nde ‘’Uzun Dalga Astronomisi Teknolojileri ve Derin Uzay Cubesat’’ konulu telekonferans gerçekleştirildi. Sezai Karakoç Kültür Merkezi konferans salonunda Malzeme Bilimi Öğrenci Topluluğu, Zonguldak Elektrik Mühendisleri Odası Öğrenci üye komisyonu (EMO-Genç) ve Makina Mühendisliği Öğrenci Topluluğu tarafından NASA’da çalışan Türk bilim insanı Dr.Umut Yıldız ile “Uzun Dalga Astronomisi Teknolojileri ve Derin Uzay Cubesat” konulu Telekonferans gerçekleştirildi. Konferans Emo-Genç öğrenci temsilcisi Muzaffer Duysal ve Malzeme Bilimi Öğrenci Topluluğu başkanı Çağla Aytaç Dursun moderatörlüğünde Türk Hava Kurumu Üniversitesi ile eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. NASA/JPL ‘de çalışan Astrofizikçi Dr.Umut Yıldız öncelikle gezegenlerin yapısı ve NASA’nın araştırma yöntemleri ile ilgili bilgiler verdi. Daha sonra NASA’nın kullandığı teleskoplara değindi. Son olarak Cubesat’lara değinen Dr. Umut Yıldız öğrencilere Cubesat projeleriyle ilgilenebileceklerini söyledi. Kısa bir süre sonra üniversite öğrencilerinin de Cubesat yapabileceğini belirtti. Dr. Umut Yıldız’ın sunumunun ardından soru-cevap kısmına geçildi. Öğrencilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, yurtdışında çalışmak istiyorsanız Türkiye’de mezun olduğunuz üniversitenin pek bir önemi yok önemli olan kendinizi geliştirmek ve sosyal etkinliklere katılmak dedi. Ayrıca Dr. Umut Yıldız ortaokul yıllarının bir yılını Zonguldak’ta okuduğunu ve Zonguldak’ta konferans vermekten dolayı mutlu olduğunu belirtti. Soru-Cevap bölümünün tamamlanmasının ardından kendisine Türkiye’ye geldiğinde verilmek üzere Devrek Bastonu ve plaket takdim edildi. Etkinliğe, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Makina Mühendisliği bölümlerinden çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenciler katıldı.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaralı tilki itfaiye ekiplerince yakalanarak tedavi altına alındı

Zonguldak Yayın: 24.07.2024 16:00
İhlas Haber Ajansı

Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde ayağı yaralı halde bulunan tilki, itfaiye ekiplerince yakalanarak tedavi edilmek üzere Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Kozlu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri Değirmenağzı 1. Tünel mevkiinde yaralı tilki olduğu ihbarı üzerine olay yerine hareket etti. İtfaiye ekipleri arka ayağından yaralı halde bulunan tilkiyi aparatla yakalayarak kafese aldı. Tilki, Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Tilkinin tedavisinin ardından doğaya bırakılacağı öğrenildi.

Paylaş: