Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

BEÜ Batı Karadeniz bölgesinde referans merkezi oldu

Zonguldak Yayın: 17.03.2017 07:31
BEÜ Batı Karadeniz bölgesinde referans merkezi oldu

ZONGULDAK Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi “Kalp Damar Cerrahisi Kliniği” Batı Karadeniz bölgesinde referans merkezi oldu. Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği nitelikli sağlık hizmetinde bölgenin tek referans merkezi oldu. 3’ü tek kişilik özel oda olmak üzere toplam 13 yatak kapasitesi, 5 yoğun bakım yatağı ve 2 ameliyathane ile hizmet vermekte olan Kalp Damar Cerrahisi kliniği koroner arter by-pass greftleme, anevrizma ameliyatları, endovasküler girişimler gibi özellikli ameliyatların rutin olarak yapılabildiği bir merkez konumuna geldi. Varis ameliyatları yeni kullanılan yöntemle bir saat gibi kısa bir sürede tamamlanarak hasta günlük yaşamına geri dönmektedir. Bölgede ilk defa kalpte mitral kalp kapakçığı değişimi ameliyatı Kalp Damar Cerrahisi kliniğimiz tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Periferik damar tıkanıklıkları için balon anjioplasti ve gerektiğinde kök hücre uygulamaları, kalp kapasitesi azalmış düşük enjeksiyon fraksiyonu olan hastalarda intrakardiyak kök hücre uygulaması gibi özellikli ve yenilikçi işlemler başarıyla uygulanıyor. Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nden Doç.Dr. Ufuk Tütün konuyla ilgili şunları söyledi: “Kliniğimizde son 3 aydır teknolojik tıbbi girişimler başlamıştır. Endovasküler girişimlerle ameliyatsız tıkanık damarları açma, anevrizma tamiri ve hem kalp damarları tıkanmış kol ve bacaklarda yeni damar oluşturmaya yönelik otojen mezenkimal doku kaynaklı kök hücre tedavisine başladık. İlerleyen dönemlerde bu anlamdaki yenilikleri kliniğimizde uygulamaya devam edeceğiz.” Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezimizde her geçen gün artan gelişmeler ve uygulamalar için BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer şunları söyledi: “Zenginleştirilen akademik kadrosu ile bir gün içerisinde 4 by-pass operasyonu gerçekleştirilebilecek kapasiteye ulaşan Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği güçlü cerrahi ekibi ve aynı anda hizmet verebilen 2 ameliyathanesi ile ilimize ve bölgemize kaliteden ödün vermeden verilen hizmeti dünya standartlarına taşımayı hedeflemektedir. Bünyemizde bulunan bölgedeki tek koroner anjio ünitesi ile birlikte güçlü bir kalp ve damar cerrahisi kliniğinin bulunması bölgede kalp hastalıklarına yönelik sunulan önemli bir sağlık hizmetidir. Artan kapasitesini desteklemek amacıyla gerekli tıbbi teçhizat teminini sağlamakta olduğumuz kliniğimiz ilerleyen zamanlarda çok daha başarılı uygulamalara imza atacaktır. Bölge insanımıza verilen sağlık hizmeti standartlarının artması ve geliştirilmesi bizleri de mutlu etmektedir. Gerçekleştirilen çalışmalarda emeği geçen başta Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Bekir Hakan Bakkal’ın şahsında Başhekimliğimizin tüm yöneticilerini ve Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nden Doç.Dr. Ufuk Tütün şahsında Kalp Damar Cerrahisi Kliniği çalışanlarını kutluyorum.”

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Manşet Yayın: 24.07.2024 13:47
Hastane, Eksiklerle Birlikte Teslim Alınmış..!

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesinin 5000 Evler Mahallesinde bulunan Ek Hizmet Binasındaki sorunların her geçen büyüdüğü ifade edilirken, 2023 yılı Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılarak adeta seçim yatırımı olarak kullanılan ek hizmet binasındaki sorunların giderilmesi  işinin Sağlık Bakanlığının uhdesinde olması hem İl Sağlık Müdürlüğünün hem de hastane yönetiminin elini kolunu bağlıyor.

Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastane binasında yaşanan sorunlar gün geçtikçe artıyor. Mahalle sakinleri ve hastalar, binanın tam anlamıyla hizmet vermediğini ve çeşitli sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyor.

Ek binanın en dikkat çeken problemleri arasında asansörlerin sürekli arızalanması ve tavanların sızdırması bulunuyor. Bu durum, hem hastaların hem de hastane personelinin günlük işleyişini olumsuz etkiliyor. Ayrıca, hastanenin birçok noktasında eksikliklerin ve tamirat gerektiren durumların mevcut olduğu ifade ediliyor.

“HASTANE EKSİK TESLİM EDİLMİŞ”

Edinilen bilgilere göre; Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 5000 Evler Mahallesi’nde bulunan ek hastanesini firmanın eksiklerle birlikte Sağlık Bakanlığına teslim ettiği öğrenildi. Bununla birlikte hastanesinin eksiklerinin giderilmesi işinin tamamen Sağlık Bakanlığının uhdesinde olduğu belirtilirken, firmanın eksiklerle birlikte Bakanlığa hastaneyi teslim ettiği, Bakanlığında eksiklerle birlikte hastanenin geçici kabulünü yaptığı, iki senelik süresi olan geçici kabulün bir senesinin dolduğu bildirildi. Yine hastanenin tüm eksiklerinin Sağlık Bakanlığına iletildiği belirtilirken, Hastaneyi yapan firmanın konkordato ilan etmesinden dolayı eksikliklerin giderilmesi işinin başka bir firmaya ihale edileceği öğrenildi.

Öte yandan hastanenin eksikliklerinin giderilmesi noktasında Sağlık Bakanlığından para talep edildiği, ancak Bakanlığın buna karşı çıkarak hastanedeki eksikliklerin kendileri tarafından giderileceğinin söylendiği ifade edildi.

MAHALLE SAKİNLERİ VE HASTALAER TEPKİLİ

Mahalle sakinleri ve hastalar, bu sorunlar yüzünden sağlık hizmetlerinin aksadığını ve ek binanın tam anlamıyla hizmete açılmadığını dile getirerek yetkililerden çözüm bekliyor. 2023 Genel Seçimleri öncesinde apar topar açılan hastanenin adeta seçim malzemesi olarak kullanıldığını da söyleyen mahalle sakinleri siyasilerin bu işe mutlaka çözüm bulması gerektiğini de ifade ediyorlar. Sağlık hizmetlerinden daha verimli ve sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyen vatandaşlar, ek binanın en kısa sürede gerekli onarımlarının yapılmasını ve eksikliklerin giderilmesini talep ediyor.

Diğer yandan bu sorunların çözülmesi, hem sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması hem de hasta ve çalışanların güvenliği açısından büyük önem taşırken,  Yetkililerin,  bu tür olumsuzlukları ortadan kaldıracak önlemler alması ve ek binanın tam anlamıyla işlevsel hale getirilmesi isteniyor.