Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Batı Karadeniz Veteranlar Ligi Hafta Sonu Oynanacak Maçlarla Sona Eriyor

Spor Yayın: 30.03.2017 08:50
Batı Karadeniz Veteranlar Ligi Hafta Sonu Oynanacak Maçlarla Sona Eriyor

 

TMVFL Türkiye Masterler ve Veteranlar Futbol Federasyonu Batı Karadeniz Liginde 2016-2017 Sezonu hafta sonu oynanacak maçlarla sona eriyor.

İKİNCİ KİM OLACAK

TMVFL Batı Karadeniz Liginin şampiyonluğunu sezonun bitmesine bir hafta kala Samsun Metro Veteranlar kazanmıştı. Hafta sonunda oynanacak karşılaşmalar sonunda Mayıs ayında Antalya’da yapılacak Türkiye Şampiyonasında yer alacak 2. takım belirlenmiş olacak. Son maçlar öncesinde Yaşa ve Yaşat Karabük Veteranlar takımı Çorum Hitit Masterler takımının 1 puan önünde 2. ve 3. sırada yer alıyorlar. Karabük kazandığı takdirde 2. olarak grubu bitiriyor. Çorum Hitit Masterler ise Zonguldak maçını kaybettiğinde de yine 2. sıra Karabük Veteranların. Puan eşitliğinde ise ikili averaj Çorum Hitit Masterler takımının. Bu sonuçların dışında alınacak her sonuç hesapların tekrar hesaplanmasını da beraberinde getiriyor.

ÇORUM HİTİT MASTERLER ZONGULDAK DEPLASMANINDA

Zonguldak Veteranlar takımı Çorum Hitit Masterler takımını cumartesi günü ağırlayacak. Fener sahasında oynanacak maç saat 11.00’de başlayacak. Grupta ikincilik iddiasını sürdüren Çorum Hitit Masterler bu maçta mutlaka puan yada puanlarla sahadan ayrılıp Karabük’ten gelecek sonuca göre 2. olup Türkiye Şampiyonasında yer almak istiyor. Zonguldak Veteranlar ise son maçında evindeki maçı kazanarak sezonu galibiyetle bitirmek istiyor.

KARABÜK EVİNDE LİDERİ AĞIRLAYACAK

Batı Karadeniz Liginin şampiyonu Samsun Metro Veteranlar, grubun ikinci sırasında ki Yaşa ve Yaşat Karabük Veteranlar takımı ile Karabük’te karşılaşacak. Pazar günü saat 16.00’da oynanacak karşılaşma Beşbinevler sahasında oynanacak. Samsun Metro Veteranlar takımı Karabük’te şampiyon olarak prestij maçına çıkacak. Yaşa ve Yaşat Karabük Veteranlar takımı ise son maçın da alacağı puan ya da puanlarla 2. sırada ki yerini koruyarak Türkiye Şampiyonasında yer alacak diğer takım olmak istiyor.

AKÇAKOCA VETERANLAR KENDİ EVİNDE KOZCAĞIZ’I AĞIRLAYACAK

Sezonun son maçında ligde herhangi bir iddiası kalmamış iki takım karşılaşacak. Sezonu puan ya da puanlar alarak kapatmak isteyen Akçakoca Gökspor Veteranlar ile Bartın Kozcağız Belediyespor maçı cumartesi günü saat 14.00’te Akçakoca Şehir stadında oynanacak.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşar ne yaşar ne yaşamaz filmi gerçek oldu

Gündem Yayın: 25.07.2024 20:00
İhlas Haber Ajansı

Türk sinemasının usta isimlerinin rol aldığı “Yaşar ne yaşar ne yaşamaz” filmi Çorum’da gerçek oldu.

Çorum Boğazkale ilçesine bağlı Yekbas mahallesinde yaşayan 10 çocuk annesi 74 yaşındaki Şerife Baş’ın bir taraftan yaşadığını, diğer taraftan da 39 yıl önce hayatını kaybeden kız kardeşi Meryem Gencer’in (Yiğit) nüfustan düşürülmesi için hukuk mücadelesi veriyor.

Filmlere konu olacak hikaye 2023 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerde ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, Şerife Baş’ın, 1985 yılında hayatını kaybeden kız kardeşi Meryem Gencer’e seçmen kâğıdı geldi. 39 yıl önce ölen ablasına seçmen kâğıdının geldiğini gören Baş, İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek görevlilere kardeşinin 39 yıl önce hayatını kaybettiğini, öldüğü halde her seçim döneminde adına seçmen kâğıdı geldiğini belirterek, durumun düzeltilmesini istedi.

Baş’ın talebini inceleyen görevliler kendisinin nüfus kaydının olmadığını ve Gencer’in akrabası olduğunu nerden bileceklerini belirtince Şerife Baş hayatının şokunu yaşadı. Babasının nüfusuna aldırmadığı ortaya çıkan Baş, şimdi hem yaşadığımı hem de 1985 yılında ölen 6 çocuk annesi ama hala kayıtlarda bekar gözüken kız kardeşinin hayatta olmadığının mücadelesini veriyor.

Mahkeme DNA örneği alınmasına karar verdi

Yaşanan olayların ardından Baş, avukatı Rıza Babacanoğlu ile birlikte yaşanan mağduriyetin ortadan kaldırılması, kendisi ve kız kardeşinin nüfus kayıt örneklerinin düzeltilmesi için adalet arayışına başladı. Konuyla ilgili hukuki süreç devam ederken, adli makamlar Şeref Baş’ın babasının mezarının açılarak DNA örneği alınmasını kararlaştırdı.

“Şerife hanımın babası ile ilgili ilişiğini bulunması, hem de Meryem hanımın öldüğünü nüfusa işlenmesi için hukuk süreci başlattık”

Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Rıza Babacanoğlu, Şerife Baş ve kardeşi Meryem Gencer’in nüfus kayıtlarının düzeltilmesi için hukuk mücadelesi başlattıklarını söyledi.

Şerife Baş’ın gittiği bir kamu kurumunda 39 yıl önce ölen kardeşinin nüfus kayıtlarında hayatta olduğunu gözüktüğünü fark ettiğini dile getiren Babacanoğlu, “O süreçte, nüfus ile ilgili işlemleri yaptığımızda Şerife hanımında da babasının üzerine hiç kayıtlı olmadığını tespit ettik. Nüfusta sanki Şerife Hanım babasının çocuğu değildi. Bu durumu nüfusta araştırdığımızda, bundan 50 yıl önce Nüfus Müdürlüğü binasında çıkan yangın sonrasın da kız çocuklarının kendi babalarının üzerine değil, eşlerinin üzerine kaydettiklerini, babaları ile ilişiği kurulmadığı tespit ettik. Kardeşi Meryem hanım ise 1985 yılında vefat etmiş, o günden sonra hiçbir şekilde ölü kaydı işlenmemiş. Hala yaşıyor gözüküyor. Hala oy pusulası çıkıyor. Biz hem Şerife hanımın babası ile ilgili ilişiğini bulunması, hem de Meryem hanımın öldüğünü nüfusa işlenmesi için hukuk süreci başlattık. DNA tespiti için mezarlar açılacak” dedi.

Davanın sadece Şerife Baş ve Meryem Gencer ile alakalı olmadığını anlatan Babacanoğlu, “Nüfus yangınından sonra bu çevredeki köylerde buna benzer birçok vaka olduğunu düşünüyoruz. Bu gibi olaylar tesadüfen öğrenilen şeyler. Öğrenen kişiler de yavaş yavaş düzeltmeye çalışıyor. Devlet eliyle düzeltilmesi daha uygun olur ama tespit eden kişiler de kendi çabalarıyla, hukuki süreçlerle bu işi başlatıyorlar. Masraflardan dolayı başlatamayan insanlar da var. Bu işin artık manevi boyutları da var. Şuan için biz epey bir yol kat ettik. DNA tespit çalışmalarından sonra işlemler hızlı bir şekilde devam edecek” şeklinde konuştu.

“Herşey oy kağıdıyla ortaya çıktı”

Nüfus kayıtlarında yaşadığını ispat etmek için hukuk mücadelesi veren Şerife Baş da, “Babam iki evliydi. Bizi analığımızın üzerine almışlar sanırım. Biz bunu 2 yıl önce ölen kardeşimin adına oy kağıdı çıktığında fark ettik. Bu işin çözülmesi için babamın mezarının açılması gerekiyor. Bir yönden istiyorum, manevi olarak ta açılmasını istemiyorum” diye konuştu.