Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Başkan Vergili İki Mahalleyi Daha Birleştirdi

Gündem Yayın: 28.04.2016 14:49
Başkan Vergili İki Mahalleyi Daha Birleştirdi

Karabük Belediyesi tarafından yapılan, Kayabaşı ve Hürriyet Mahallesini birbirine bağlayan yaya köprüsü törenle hizmete açıldı. Açılışa Kayabaşı ve Hürriyet Mahallesi halkı yoğun ilgi gösterdi.

Yaya köprüsü açılış törenine Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Danışman, MHP İl Başkanı Burhanettin Arslan, Emekliler Derneği Celal Bulut, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Karabacak, meclis üyeleri, daire müdürleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.
Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili açılış konuşmasında tek amacının Karabük’e yeni bir kimlik katmak ve yaşanabilir bin kent olma yolunda çalışmak olduğunu söyledi.

Vergili;  “Şu andaki tek amacımızı kentimize yeni bir kimlik katmak ve kentimizde yeni yaşam alanlarını çoğaltmak ve daha refah mutluk bir şekilde yaşamayı sağlamak için elimizden geldiği kadar gece gündüz çalışıyoruz. Şu anda Karabük’te neler yapılıyor derseniz sizlere vaat etmiş olduğumuz büyük hizmetlerin tamamının inşaatları devam ediyor. İnşallah bu yıl sonuna kadar 5000 Evler ile Safranbolu’yu bağlayan köprünün açılışını hep birlikte yapacağız. Hiçbir aksaklığımız olmayacak. Aynı şekilde Araç Çayında su toplayamayacağız ama etrafını çok güzel güzelleştireceğiz. Yıl sonundan sonra spor vadisinin yapımına başlayacağız. 100. Yıl Mahallesindeki Yaşam Kompleksi bitmek üzere. Görev süremiz içerisinde burada ki gibi en az dört veya beş tane köprü yapacağız. Çok yakında Onel’in oradan Zonguldak Caddesine geçecek olan bir üst geçit projemiz vardı onu hayata geçireceğiz. Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı söz verdi. Biz sözümüzün arkasındayız dedi. Devlet Demir Yolları ile ilgili çalışmalar çok yakında başlayacak. Buradan Mehmet Ali Şahin Bey’e teşekkür ediyorum. Programı kendisi takip ediyor. Devlet Demir Yolları arazileri Karabük’e çok güzel bir cadde kazandıracak. Karabük’ün iki tarafını da birleştirmiş olacağız. Bağ-Essan Sanayi Sitesinde bulunan arkadaşlarımıza yeni bir yer temin edeceğiz. İsterlerse bu yere gitmek için bu programı hayata geçirebilirler. Buradaki yerlerinin değerlenmesi içinde elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. Bizim işimiz bir tarafı yıkıp öbür tarafı mağdur etmek değil. Eğer bir yer yıkılıyorsa oradaki vatandaşlarımızın da menfaatini en iyi şekilde korumak. Soğuksu’da ki kentsel dönüşüm projesinden Karabük Belediyesi kendisine ait olan 33 tane daireden feragat etmiştir. Karabük Belediyesi yapmış olduğu hizmetler ile ilgili bir gün dahi parasal problem yaşamamıştır. Şu anda hayata geçecek olan tüm projeler Belediyemiz tarafından hazırlanmış, hiçbir kredi almadan uygulamalarımıza devam ediyoruz. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadarda Belediyemizin borçları artmadı, belki de en az yüzde 50 azalmış durumdadır. Şimdi herkes sorabilir parayı nasıl ve nerden buluyorsun diye, halkımızın duası bizim işlerimizi rast getiriyor, bir gün dahi sıkıntı yaşamıyoruz, hepinizden Allah razı olsun” dedi.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Dünya Yayın: 23.07.2024 20:52
İhlas Haber Ajansı
Bilinçsiz sulama, flamingoların durağı Kamış Gölü’nün kurumasına neden oldu

Bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan Kamış Gölü kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Flamingolar başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan gölde şimdi köylüler traktörle geziyor.

Tokat’ın Sulusaray ilçesine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Uylubağı köyü eteklerindeki Kamış Gölü, bir zamanlar onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yaparken, kuraklık ve bilinçsiz sulama nedeniyle tamamen kurudu. Kuşların göç yolundaki önemli duraklarından biri olan gölün kuruması hem vatandaşları hem de kuşları olumsuz etkiledi. Kuruyan göl nedeniyle köyde sivrisinek popülasyonunda da artış görüldü. Bir zamanlar kuşların dans ettiği gölette şimdi köylüler traktörle geziyor.

“Eskiden burası hiç kurumazdı”

Son 20 yılda göldeki suyun yavaş yavaş kuruduğunu söyleyen Uylubağı Köyü Muhtarı Mustafa Bozkurt, “Bu köy çocukluğumuzda kendimizin girdiği, hayvanları otlattığımız yer olduğundan burada hiç su eksik olmazdı. Kendimiz de sıcakladıkça suyun içerisinde girerdik. Ama son 20 yıldır su kuruduğu için kuşlar gidiyor. Burada çok çeşitli kuşlar oluyordu. Ördek, toy, angut, turna, karabatak ve baharın ilk başlarında sürüyle flamingo geliyordu. Hepsinin ayrı ayrı ses tonları olurdu. Haziran 18 deyince su kalmıyor. Yavruların da kimisi yumurtadan çıkmamış oluyor kimisi de uçmamış oluyor. Her biri bir yerde telef oluyor. Su gidince kuşlar geri gidiyor. Bu içler acısı bir durumdur. Köyden kuşların seslerini dinliyoruz. Her biri bir otun dibinde ölüyor. Eskiden su hiç kurumazdı. Genelde arazilerden gelen sularla besleniyor. Tabandan çıkan herhangi bir su yoktur. Çevreden gelen sular da baraj, gölet ve vatandaşın vurduğu sondajdan dolayı burası kurudu. Su boşa akıyor yine de komşu köylerimiz buraya vermiyorlar. Aşağıda iki tane büyük çeşme var. Eski tabirle bir değirmenlik su var. Boşa akıtıyorlar yine de bize vermiyorlar. Bu suyu kışın 11’inci ayda verseler 5’inci aya kadar hiçbir sorun olmaz. Boş akıyor yine de vermiyorlar” dedi.

“Su kuruduğu için köylü de kuşlar da barınmıyor”

Suyunun da uyuz hastalığına iyi geldiğini iddia eden köy sakinlerinden Halil Bozkurt ise, “Şu anda Uyuz Gölü’ndeyiz. Burası daha önceleri su dolu olurdu. Kuş çeşitleri çok olurdu. Yaban kazları ördekler, flamingolar, toylar hatta ismini bilmediğimiz kuş çeşitleri çok oluyordu. O zamanlar bu göl hiç kurumazdı. Şu anda köyümüz kuruyor. Ne bir kuş ne de insan kalıyor. Ayrıca kuruduğu için köylü vatandaşımız da sivrisinekten duramıyor. Buraya su bağlanarak hem kuş hem de çiftçi için arazi sulamasında kullanılması gerekiyor. Geçmiş zamanlarda buraya uyuz hastalığı olan insanlar gelerek batağı ve suyundan şifa görürlerdi. Şu anda gelen de yok. Köylü de barınamıyor, kuşlar da barınamıyor. Tamamen bataklık oldu. Hiçbir bakan da yok” diye konuştu.