Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü: “Aşılanma Her Çocuğun Hakkıdır”

Bartın Yayın: 26.04.2016 07:21

BARTIN Halk Sağlığı Müdürlüğü, 24-30 Nisan tarihleri arasında kutlanan Aşı Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada aşının önemine değindi. Her yıl yaklaşık 50 bin çocuğun ölümcül hastalıklardan aşılar sayesinde korunduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Çocuklarımızın ölmemesi, sağlıklı yaşaması gibi güzel ve anlamlı bir amaca hizmet eden aşılar sayesinde hastalıklar çocuklarımızdan artık daha uzak. 2005 yılı sonuna kadar 7 hastalığa Difteri, Boğmaca, Tetanoz, çocuk felci, Kızamık, Hepatit-B, Verem, 2006 yılında bütün sağlık kuruluşlarında Hib (Menenjit), Kızamıkçık, Kabakulak aşıları, 2008 yılı başından itibaren DaBT-İPA-Hib aşıları tek enjektör içinde uygulamaya başlanmış, böylece 5 hastalığa karşı aşılama yapılması sağlanmıştır. Kasım 2008 tarihinden itibaren ise, Mayıs 2008 doğumlu çocuklardan başlamak üzere, Konjuge Pnömokok (KPA) aşısı (Zatürre) takvime eklenmiş ve aşı ile korunabilen hastalık sayısı 11’e yükselmiştir. 2010 yılında ise İlköğretim 1. sınıfta uygulanmak üzere aşı takvimine DaBT-İPA (dörtlü karma) aşısı eklenmiş, Nisan 2011 tarihinden itibaren 7 bileşenli aşı yerine 13 bileşenli Zatürre aşısı uygulanmaya başlayarak daha geniş koruyuculuk sağlanmıştır. 2012 yılında Hepatit-A aşısı 1 Mart 2011’den itibaren doğanlara, 2013 yılında da Suçiçeği aşısının 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren doğanlara uygulanmak üzere takvime eklenmesiyle aşısı yapılan ve aşı ile korunabilen hastalık sayısı 13’e yükselmiştir.” denildi. Anne ve babalara da seslenen müdürlük, “Sayın anne ve babalar, aşı sayesinde Ülkemizde her yıl yaklaşık 40-50 bin bebeğimizin aşı ile korunabilir hastalıklardan ölümü engellenmektedir. Dünyanın Çiçek hastalığından arındırılması gibi başta kızamık olmak üzere diğer hastalıklardan da arındırılması Ülkemizin ve Dünyanın en önemli sağlık hedefleri arasındadır. Bu ancak siz anne ve babaların desteği ile gerçekleşebilir. Her şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı gerçeğinden hareketle üzerimize düşen sorumluluklarımızı yerine getirelim. Çocuklarınızın Eksik Aşılarını Tamamlatınız. En yakın sağlık kuruluşu ve aile sağlığı merkezlerimizde ücretsiz verilen aşılama hizmetlerinden faydalanalım. Aşılı Çocuk, Sağlıklı Çocuk ilkesinden yola çıkarak aşılamanın önemini her fırsatta vurgulayalım, çocuklarımızın aşılanmasını sağlayalım, Aşılanma Her Çocuğun Hakkıdır aşılanma şansını kaçıranlar var ise aşılanmaları için en kısa zamanda sağlık kuruluşuna gönderelim. Aşısız ve eksik aşılı bebeklerimizi aşılarını olmaya bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Paylaş:

Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kontrolden çıkan otomobil durağa böyle daldı: 1 ölü

Gündem Yayın: 25.07.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı

Samsun’da otomobilin yoldan çıkıp halk otobüsü durağına çarptığı kazada 1 kişi hayatını kaybederken, kazanın dehşet anları ise güvenlik kamerasına yansıdı.
Kaza, Samsun’un Atakum ilçesi Çakırlar Yalı Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde saat 06.40’ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, sürücüsünün kimliği tespit edilemeyen 07 AH 768 plakalı otomobil yoldan çıkarak halk otobüsü durağına çarptı. Kazada kimliği belirsiz sürücü olay yerinde hayatını kaybetti. Sürücünün cansız bedeni Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri tarafından bulunduğu yerden çıkartılarak otopsi için Adli Tıp Kurumu Samsun Grup Başkanlığı’na gönderildi. Üzerinde kimlik çıkmayan ve kaza nedeniyle yüzü tanınmaz halde olan araç sürücüsünün kaza sırasında ’emniyet kemerinin takılı olmadığı’ tespit edildi. Kazanın dehşet anları ise bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.
Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Paylaş: