Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Balıkçılar “Vira Bismillah” dedi

Zonguldak Yayın: 03.09.2023 04:48
Kaynak: İHA
Balıkçılar “Vira Bismillah” dedi

Kdz. Ereğli Bozhane Balıkçı Barınağında ağır iştirakle düzenlenen merasimle 2023-2024 Balıkçılık Av dönemi açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa Milletvekili Saffet Bozkurt, Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Cemalettin Çataklı, Ereğli Belediye Lideri Halil Posbıyık, Balıkçılık ve Balıkçılık ve Su Eserleri Şube Müdürü Recep Küçük, Ereğli İlçe Müdürü Osman Günaydın, Su Eserleri Kooperatif Lideri Murat Toprak, teknik işçiler ve çok sayıda balıkçının iştirak sağladığı programda konuşmaların akabinde kurban kesilerek dua edilip ikramlarda bulunuldu.

İl Müdürü Cemalettin Çataklı ’’Ticari balıkçılık faaliyetinde bulunan balıkçılarımız için 15 Nisan 2023 tarihinde başlayan genel av yasağı 31 Ağustos’ta sona ererek, yeni av dönemi başlamıştır. İlimiz genelinde 413 adet ruhsatlı tekne, 6.500 adet ticari ruhsatlı, 5.900 adet amatör ruhsatlı olmak üzere toplam 12.400 balıkçımız kayıt altındadır. İlimiz balıkçılarına Bakanlığımız tarafından “Kıyı Balıkçılığının Desteklenmesi” çerçevesinde balıkçılarımıza son üç yılda toplam 3,5 milyon TL’nin üzerinde ödeme yapılmıştır. Bakanlığımız, su eserleri avcılığıyla ilgili düzenlemeleri yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve toplumsal konuları göz önünde bulundurularak, su eserleri avcılığında çeşit, uzunluk, vakit, derinlik, ara ve av araçları bakımından kimi yasak ve sınırlamalar ile balıkçılara yükümlülükler getirilmektedir. Balıkçılarımız, faaliyetlerini Ticari ve Amatör Maksatlı Su Eserleri Avcılığını Düzenleyen Bildiri kararlarına nazaran yürütmektedirler. Su eserleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir işletimi bakımından, avcılıkla ilgili getirilen kurallara ahenk büyük ehemmiyet taşımaktadır. Getirilen düzenlemelere uygun avlanmanın temini için Bakanlık olarak kontrollere, geçmişte olduğu üzere tüm imkânlar seferber edilerek, yeni dönemde da artırılarak devam edilecektir. Bunun için her türlü teknik ve altyapı tedbirleri alınmıştır. Balıkçılarımızın bu düzenlemelere uygun avcılık faaliyetinde bulunmaları, hem kendi menfaatleri hem de kaynaklarımızın sürdürülebilir işletimi bakımından değer taşımaktadır. Balıkçılarımız tarafından büyük emek ve zahmetle üretilen ve insan beslenmesinde ve sıhhatimizin korunmasında sayısız yararları olan su eserlerinin, halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyoruz. Bakanlığımız, Valimiz ve şahsım ismine, 2023-2024 balıkçılık döneminin balıkçılarımız için bol ve bereketli olmasını diliyorum. Vira Bismillah diyerek sözlerimi tamamlıyorum” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Kontrolden çıkan otomobil dubaları kırdı

Karabük Yayın: 05.12.2023 21:10
Kontrolden çıkan otomobil dubaları kırdı

Karabük’te kontrolden çıkan otomobilin dubaları kırarak durduğu anlar güvenlik kamerasına yansıdı.
Olay, Üniversite Mahallesinde meydana geldi. İsmi öğrenilemeyen sürücü idaresindeki 78 AAN 796 plakalı otomobil, kontrolden çıkarak bir kafenin önünde bulunan taş dubaları kırdı. Şans eseri yaralananın olmadığı kaza anı iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.
Kaza sırasında olay yerinde kimsenin olmaması faciayı engellerken araçta maddi hasar oluştu. (İHA)