Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Balıkçılar dualarla ’vira bismillah’ dedi

Dünya Yayın: 02.09.2023 12:36
İhlas Haber Ajansı

Türkiye genelinde denizlerdeki av yasağının sona ermesiyle balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açıldı. Samsun’da renkli imgelere sahne olan dönem açılış merasiminde Samsun Valisi Orhan Tavlı ve protokol üyeleri horon tepti.

Ülke genelindeki denizlerde balıkların sağlıklı üremesi için 15 Nisan’da başlayan av yasağı 1 Eylül prestijiyle sona erdi. Av yasağının kalkmasını heyecanla bekleyen balıkçılar “Vira Bismillah” diyerek denize açıldı. Samsun’da av dönemi için Canik ilçesinde bulunan balıkçı barınağında protokol üyelerinin iştirakiyle merasim düzenlendi. Açılış merasiminde halk dansları takımı horon gösterisi yaptı. Dansçıların horon gösterisi yaptığı sırada kemençenin sesine dayanamayan Samsun Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Samsun Milletvekili Ersan Aksu, Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir ve öteki protokol üyeleri horon oynadı.

“Hamsi ve mezgidin çok olduğu bir dönem geçireceğimizi kestirim ediyoruz”

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, yaptığı konuşmasında “Ülkemizin 3 tarafı denizlerle kaplı olması tıpkı vakitte Samsun’un denize 210 kilometre hududu olmasından ötürü balıkçılıkta kıymetli bir noktada yer almaktadır. Türkiye’de toplamda 350 bin ile 400 ton ortası bir avcılık yapılmaktadır. Bunun 2022 yılı içerisinde 64 bin tonu Samsun’da yapılmıştır ve 1. sırada yer almıştır. Şu ana kadar yapılan araştırmada bakıldığında bilhassa palamatun fazla olmadığı lakin hamsi ve mezgidin çok olduğu bir dönem geçireceğimizi kestirim ediyoruz” dedi.

Samsun Bölgesi Su Eserleri Kooperatifleri Birliği Lideri Atıf Malkoç “Bu dönem çok umutluyuz. Bu sene denizde hamsi boldur. Bize lazım olan balık hamsidir. Palamut her vakit olmuyor. Ucuz ve halkın sıklıkla yiyeceği balık hamsidir. Türkiye’nin her yerinde satılır. Bu sene bol olduğunda 20-25 TL’ye kadar düşer” diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir “Samsun lokasyonu Türkiye’de birinci sıradadır. Avlama kapasite noktasında çok çalışkan ve deneyimli balıkçılarımız var. Bu sene rekolteyi çok daha fazla bekliyoruz. 80 bin ile 100 bin ton ortası. İnşallah bu sene bol balık yiyeceğiz” formunda konuştu.

Samsun Valisi Orhan Tavlı ise “Vira bismillah diyoruz. Karadeniz’in rahmeti bütün balıkçıların üstüne olsun” sözlerini kullandı.

Törene ayrıyeten Kıyı Güvenlik Karadeniz Bölge Kumandanı Tuğamiral Ahmet Bahadır, İlkadım Belediye Lideri Necattin Demirtaş, kaymakamlar ve kurum müdürleri katıldı.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Spor Yayın: 18.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Samsunspor’da “Kurban Bayramı” nedeniyle geleneksel bayramlaşma töreni gerçekleşti.

Nuri Asan Tesisleri’nde yapılan bayramlaşma törenine Samsunspor Futbol Kulübü İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, Samsunspor Futbol Kulübü Operasyon Direktörü ve İcra Komitesi Üyesi Soner Soykan, TFF Bölge Müdürü Haluk Tan, İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güven, Samsunspor Kulübü yönetimi, Samsunspor divan kurulu üyeleri ve taraftarlar katıldı.

Bayramlaşma töreninde konuşma yapan Samsunspor İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, “Samsunspor adına hepinizin bayramını kutlarım. İnşallah böyle nice bayramları Süper Lig’de olarak hep beraber kutlarız” dedi.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Paylaş: