Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Aynı Anda 15 Kişiyi Mat Etti

Zonguldak Yayın: 04.07.2014 07:39
Yazar:
Aynı Anda 15 Kişiyi Mat Etti

ZONGULDAK 20 Yaş Altı Asya Satranç Şampiyonu ve Türkiye Satranç 1. Ligi Masa 2.’si Hindistanlı Swayams Mishra, Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde düzenlenen etkinlikte aynı anda oynadığı 15 kişiyi mat etti. Alaplı Aktif Gençlik Spor Kulübü’ne iki yıl önce transfer olan 20 Yaş Altı Asya Satranç Şampiyonu ve Türkiye Satranç 1. Ligi Masa 2.’si Hindistanlı Swayams Mishra, Alaplı Kaymakamlığı tarafından düzenlenen satranç turnuvasında gösteri maçı yaptı. 15 satranç oyuncusu ile aynı anda maç yapan Hintli Swayams Mishra, 2 saat süren oyunda 15 satranç oyuncusunu mat etti. Aynı zamanda “Grand Master” unvanına sahip olan bilgisayar mühendisi Swayams Mıshra, ilçeye ilk kez geldiğini, Alaplı ve Ereğlili satranççıların iyi olduğunu söyledi. Eylül ayında Bulgaristan, Yunanistan ve Litvanya’da düzenlenecek müsabakalarda da yer alacağını kaydeden Mishra, “Benim için iyi bir tecrübe olacak. Buradaki oyuncular gayet iyi, satranç her geçen gün burada gelişiyor. Ümit ediyorum ki ileride international master oyuncular bu semtten çıkacak. Eylül ayında Bulgaristan, Yunanistan ve Litvanya’da düzenlenecek müsabakalarda da yer alacağım” dedi. Alaplı Aktif Gençlik Spor Kulübü Antrenörü Semih Özdemir ise, “Kulüp olarak Türkiye Birinci Ligi’nde oynuyoruz. 22-29 Haziran tarihlerinde Konya’da yapılan Türkiye Satranç Birinci Ligi’nde mücadele ettik. Hedefimiz gelecek yıl yapılacak müsabakalarda ilk 3’e girmektedir” diye konuştu. Swayams Mishra’ya karşı oynayan sporculardan Çise Güntay, oldukça heyecanlı olduğunu belirterek, “Geçen yıllarda Zonguldak’ta yarışmıştım. Orada başarılı olamamıştım. Şimdi yine aynı hisleri taşıyorum, yani heyecanlıyım” dedi. Hindistanlı Swayams Mıshra, yan yana masalarda oturan ve yaşları 14 ila 50 arasında değişen 15 sporcu ile 2 saat boyunca satranç oynadı. Müsabakayı ise 15-0 kazandı. Müsabakayı sporcuların ailelerinin yanı sıra Alaplı Kaymakamı Yıldırım Malgaç izledi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

SAFRANBOLU BELEDİYESİ RAMAZAN PANAYIRI 8 MART’TA BAŞLIYOR

Gündem Yayın: 05.03.2024 15:03
SAFRANBOLU BELEDİYESİ RAMAZAN PANAYIRI 8 MART’TA BAŞLIYOR

Safranbolu Belediyesi Tarihi Çarşı han arkasında düzenlediği yılbaşı panayırının ardından şimdi de Ramazan Panayırı ile şehrin kültürel dokusunu ve turizm potansiyelini artıracak projelere imza atmaya devam ediyor. Yaklaşık 2 aylık hazırlık aşamasının ardından düzenlenecek olan Ramazan Panayırı Tarihi Çarşı han arkası ve Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında 8 Mart itibari ile başlayacak.

Safranbolu Belediyesi, tarihi çarşı ve Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda bu Ramazan döneminde büyük bir panayır düzenlemeye hazırlanıyor. Bu panayır, yerel halkın bir araya gelerek Ramazan ayını kutlamasına ve birlikte vakit geçirmesine olanak tanıyacak. Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı ve Tarihi Çarşı’da Safranbolu Belediyesi tarafından kurulan stantlarda esnaflar yerlerini alarak yiyecek, içecek, hediyelik eşya gibi ürünlerle satış yapacak.

Öte yandan Ramazan Ayı boyunca Safranbolu Belediyesi tarafından hafta içi ve hafta sonu genç yaşlı tüm yaş grubunda vatandaşlar için etkinlikler düşünüldü. Ramazan Panayırı, 8 Mart Cuma günü saat 15:00’da Tarihi Çarşı han arkası sokakta Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından düzenlenecek ritim show gösterisi ile kapılarını açacak. Kuran-ı Kerim tilaveti, sema gösterisi, dini sohbet programları, ney dinletisi, ilahi ve Türk halk müziği, Türk Sanat Müziği, Türk tasavvuf müziği konserleri, Ankara mehteran takımı gösterisi, halk oyunları, sağlık üzerine eğitim programları, executive şeflerden ramazan lezzetleri önerileri ve konserlerin yer alacağı Ramazan panayırında çocuklar da unutulmadı. Program dahilinde Ramazan Ayı boyunca Cuma, Cumartesi ve Pazar akşamları iftar sonrası çocuklar için, palyaço ve maskot eşliğinde interaktif çocuk etkinlikleri, yüz boyama, kukla tiyatrosu, bubble show, balon dağıtımı, jonkler biraderler show, patlamış mısır ve pamuk şeker dağıtımı, sihirman magic show, İki Türlü Safranbolu’da eski ramazanlar masal dinletisi, Hacivat & Karagöz gölge oyunu, çizgi film gösterimleri yer alacak.  Ramazan Ayı süresince düzenlenecek etkinlikler Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda yapılırken, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri ise Tarihi Çarşı han arkasında yer alacak. Ayrıca Ramazan Panayırı için kurulan stantlar ay boyunca iftar sonrası açık kalacak.

 

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, etkinliğin şehrin kültürel dokusunu ve turizm potansiyelini artıracağına inanarak, bu tür etkinliklerin şehrin ekonomisine ve turizmine de olumlu katkı sağlayacağını belirtti.