Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Avukat Metin Can gözyaşları ile uğurlandı

Gündem Yayın: 25.09.2018 14:05
Avukat Metin Can gözyaşları ile uğurlandı

Önceki gün vefat eden Karabük Barosu avukatlarından Metin Can son yolculuğuna uğurlandı.  Metin Can için Karabük Adliyesi önünde tören düzenlendi. Törene;  Karabük Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, Baro Başkanı Av. Rıdvan Erdoğan, Karabük Adliyesi hakim ve savcıları, Avukatlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Baro Başkanı Av.Rıdvan Erdoğan iyi bir hukukçu ve eğitimci olan Metin Can’ın araştırmacı ve aydın bir kişiliğine vurgu yaparak meslek ilkelerine sonuna kadar bağlı kaldığını söyledi.

Baro Başkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Bugün meslek camiası olarak büyük bir acı içindeyiz. Meslektaşımız, arkadaşımız Avukat Metin Can’ı genç yaşta beklenmedik bir anda kaybetmiş bulunuyoruz. Acımız büyüktür, derindir. Karabük hukuk camiasının ve eğitim camiasının çok yakından tanıdığı bir isim olan Metin Can kardeşimiz 1986 yılından itibaren uzun yıllar öğretmen olarak ilimizde hizmet vermiş, öğretmenlik yaparken avukatlık mesleğine de başlamıştı. Kendisi 2001 yılından bu yana baromuza mensup olarak hizmet vermekte idi.

Metin Hoca iyi bir hukukçu ve eğitimci olarak okuyan, yazan,  araştırmacı ve aydın bir şahsiyetti. Araştırmacı kişiliğinin yanında aynı zamanda mütevaziliği,  kibarlığı, beyefendi karakteri ile temayüz etmiş bir arkadaşımızdı. Herkese sevgiyle, hoş görüyle bakan, bir karıncayı dahi incitmemeye özen gösteren yüksek ahlak ve karakter ile donanmış bir  arkadaşımızdı. Kendisi avukatlık mesleğini herkese örnek olarak şekilde büyük bir vakar içinde yürütmüş, meslek ilke ve kurallarından asla taviz vermemiş, hukuk devleti prensiplerine, hukukun üstünlüğü prensibine, kuvvetler ayrılığı ve yargı bağımsızlığı fikrine sonuna kadar bağlı kalmıştı.

Metin Hocamız tüm bu özellikleriyle Karabük hukuk camiasına, eğitim camiasına ve cemiyet yaşamına altın harflerle ismini yazdırmış bir kahramandır. Bizler meslektaşları ve arkadaşları olarak onu bu yönleriyle daima arayacağız ve anacağız. İnanıyorum ki Karabük eğitim camiası da, Karabük halkı da onu bu yönleriyle daima hatırlayacaktır. Ve metin Hocamızın geride bıraktığı yavruları da bundan sonra kendisinin bir emaneti olarak bizim birer evladımızdır.

Şu anda Konya’da Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyan Metin Hocamızın evladı Bilge kızımız inanıyoruz ki bir hukukçu olarak babasının mirasına sahip çıkacak, onun yolunda yürümeye devam edecektir. Yine Metin Hocamızın henüz 2 yaşında olan oğlu  Osman Kerem evladımızda inanıyoruz ki büyüyecek, okuyacak, babasının  yolundan yürüyecek, onun emanetine hatırasına sahip çıkacaktır.

Metin Hocamızın başta  eşi ve çocukları olmak üzere tüm aile fertlerine, anne babasına, tüm yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Metin Hocamızın eniştesi olan Baromuz mensubu arkadaşımız Av. Kadir Özkan ve Metin Hocamızın yeğeni olan Av. Buket Özkan kardeşimiz başta olmak üzere tüm meslektaşlarımıza, Karabük Hukuk Camiasına, Karabük Eğitim Camiasına ve Karabük halkına da  ayrıca başsağlığı diliyorum. Merhum Metin Hocamıza Yüce Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum. Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun.”

Av. Metin Can’ın meslektaşları adına törende konuşan Av. Yaşar Kılıç, Metin Can’ın kaybından dolayı büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

Konuşmalardan sonra  Av. Metin Can için dua edildi. Törenin ardından Metin Can’ın cenazesi Öğlebeli Merkez Camiinde kılınan namazın ardından Öğlebeli Aile Mezarlığında toprağa verildi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bartın’ın eşsiz doğası ve mutfak kültürü dünyaya tanıtılacak

Kültür Sanat Yayın: 25.05.2024 04:37
İhlas Haber Ajansı
Bartın’ın eşsiz doğası ve mutfak kültürü dünyaya tanıtılacak

Tarihi, doğası ve kültürüyle Batı Karadeniz’in incisi olan Bartın, dünyaya açılıyor. Türk Mutfağı Haftası nedeniyle etkinliklerde konuşan Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Bartın’ın Türk Hava Yolları uçaklarında tanıtılacağını açıkladı.

2022 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Desteği ile 21-17 Mayıs tarihleri arasında dünyada ve Türkiye’de eş zamanlı olarak kutlanan Türk Mutfağı Haftası çerçevesinde Bartın’da etkinlikler düzenlendi. Sağlıklı, geleneksel, atıksız tüketim ana teması ve coğrafi işaretli ürünler yurtiçi faaliyet konsepti ile gerçekleşen hafta kutlamalarına Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ile çeşitli kurum ve kuruluşlar da destek verdi. Bando eşliğinde yapılan yürüyüş le başlayan etkinlikte, Bartın’ın tarihi ve doğal güzellikleri yapılan resimlerle tanıtıldı. Bartın’ın tarihi, turistik alanları ile doğal güzellikleri ile, Cüneyt Arkın, Kadir İnanır, Türkan Şoray gibi Yeşil Çam’ın ünlü karakterlerinin buluştuğu yağlı boya resimleri katılımcıların ilgisini gördü. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının ünlü şefler tarafından yapılan Bartın yöresine ait yemeklerin de yapılarak tanıtıldığı etkinlikte, yörenin coğrafi işaretli ürünleri, el sanatları ve yöresel lezzetlerin yer aldığı stantlar da kuruldu.

Programda konuşan Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Bartın’ın hem dünyada hem de Türkiye’de keşfedilmesi gereken bir olduğunu belirterek, “İlimiz doğasıyla, deniziyle, mavisiyle yeşiliyle kültürüyle, tarihi ve deniz turizmi açısından çok güzel bir şehir. Batı Karadeniz’in incisi, keşfedilmeyi bekleyen, kendisini geliştiren bir ilimiz. Coğrafi işaret aldığımız ürünlerimiz de var. Ağda tatlımız, beyaz baklavamız, incir dondurmamız, kabak burma tatlımız, pirinçli mantımız, tatlı böreğimiz, şöven ekmeğimiz, yağlı gözlememiz, yumurtalı ıspıt yemeğimiz, coğrafi işaretli lezzetlerimiz arasında yer almıştır. Yöresel lezzetlerimiz, bizlerin kültürüdür. Ülkemiz, yemek kültürü açısından hem de doğal ve tarihi güzellikleri açısından çok büyük potansiyeller barındırmaktadır. Bartınımız, Türkiye’de keşfedilmesi gereken bir ilimizdir” dedi.

Vali Arslan, Bartın’ın dünyaya ve Türkiye’ye tanıtılabilmesi için yoğun çaba içerisinde bulunduklarını belirterek, yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Arslan, “Vizit Bartın isimli sitemizi oluşturduk. Yayına geçecek, kısa süre içerisinde. Bu vesile ile Bartınımızı daha çok tanıtacağız. Haziran’ın 10’undan itibaren de Bartın’mızın yemeklerini, tarihini, kültürünü ve turizmini anlatan görsellerden oluşan görüntülerimiz, Türk Hava Yolları’nın uçaklarında yayınlanacak. 1 yıl boyunca Bartın’ımızı dünyaya tanıtacağız. İnşallah çok daha fazla turist çekme imkanına kavuşacağız’’ şeklinde konuştu.

Tüm kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile özel sektör çalışanlarında da çağrıda bulanan Nurtaç Arslan, “Turistleri ağırlayacağız, ama bunun için de bizlerinde alt yapılarımızı oluşturmamız gerekiyor. Yöresel lezzetlerimiz de bunlar için ayrıca bir öneme sahip. Maalesef Bartın’ımızda yöresel lezzetleri sunduğumuz bir mekanımız yok. Bu anlamda gerek özel sektördeki mekanlarımızda, gerekse kamu kurum kuruluş yemekhanelerinde de Bartınımzın yöresel lezzetlerini tanıtacak şekilde menülere yer verilmesini istiyoruz. Bu konuda özel sektör işletmelerinden de destek bekliyoruz” diye konuştu.

Program, katılımcılara yöresel yemeklerden oluşan bir menünün ikramı ile sona erdi.