Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Artvin’de kamp yapan gençlerin boz ayılarla mücadelesi

Dünya Yayın: 10.06.2024 16:07
İhlas Haber Ajansı
Artvin’de kamp yapan gençlerin boz ayılarla mücadelesi

Artvin’de kamp kuran doğa tutkunu gençler beklenmedik bir olayla karşılaştı. Çadır kuran 6 arkadaş ses duyunca dışarı çıktıklarında 3 boz ayı ile karşılaştı. El fenerlerinin ışığıyla birlikte, ses çıkartan gençler ayıları korkutarak kaçırmayı başardı.

Şavşat ilçesi Sahara milli parkı mesire alanında çadır kuran gençler gece yarısı boz ayılarının sesleriyle uyandı. Ayıların gürültüsüyle uyanan gençler, el fenerleriyle ayıları korkutmayı başardı. Cesur davranışları sayesinde ayıların çadırlara ve kendilerine zarar vermesini engelleyen gençler yaşadıkları o anları cep telefonu kamerasıyla kayıt altına aldı.

Ardahan’dan 6 arkadaş kamp yapmak için Şavşat’a geldiklerini belirten doğa ve yaban hayatı fotoğrafçısı Mustafa Necati Sütçü, yaban hayatına karşı alışkın olduğunu fakat kamp yaptığı arkadaş grubunun ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını ifade ederek unutulmaz bir gece yaşadıklarını söyledi. Sütçü, “Sahara festival alanının olduğu bölgeye ana yol kenarına çadırlarımızı kurduk. Araçlarımız da hemen çadırlarımızın yanına park ettik. Günün yorgunluğunu atmak için çadırımızda yatmıştık. Gece saat 01.00 gibi gürültüye uyandık. Hemen el fenerlerimizi alıp dışarı çıktık. Çadırımızın 30 metre ötesinde çöp konteynerlerinin devrildiği ve bize bakan gözlerin olduğunu fark ettik. Bölgeyi biraz daha aydınlatınca 3 yetişkin boz ayının bize doğru baktığını gördük. Biz hem el feneri ile hem bağırarak ayıların korkup kaçmasını sağladık. Gece birkaç defa daha ayıların geldiğini fark ettik” dedi.

Bölgede ayı popülasyonunun yoğunluk gösterdiğini ifade eden Sütçü, doğaya çıkarak kamp kuracak vatandaşları yaban hayvanlarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bozkan, “Eğitimde Türkiye’de ilk çeyrekteyiz”

Zonguldak Yayın: 25.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Bozkan, “Eğitimde Türkiye’de ilk çeyrekteyiz”

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, eğitim ve yatırımlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, Gazeteciler Cemiyeti’ni (ZGC) ziyaret etti. Gazetecilere açıklama yapan Bozkan, “Kazasız belasız eğitim öğretim yılını kapattık. Yaklaşık on bin çalışanımızla beraber huzurlu bir eğitim öğretim yılı geçirip çok şükür ciddi bir sorun yaşamadık. Eğitim öğretim yılı boyunca Aralık ve Kasım ayında yaşadığımız bir afet oldu. Orada çatılarımız uçtu. Devletin hızlı refleksiyle en hızlı şekilde giderdik. Onun dışında hani bu eğitim öğretim yılında önemli diyebileceğimiz herhangi bir sorun yaşamadık İnşallah önümüzdeki yıllarda hep beraber hayırlı hizmetler veririz. Hayırlı işler yaparız. Tatil sezonunda yatırım için gelecek ödeneğin tamamını kullanacağız. Kaç okulda onarım ve bakım yapılacağı ile ilgili acil çıkabilecek, anlık çıkabilecek yatırımlar nedeniyle kaç okulda yatırım yapılacağı İle ilgili veremiyorum. Onarım ve bakımları eylül ayında öğrencilerimiz geri dönünceye kadar tamamlayacağız” dedi.

Eğitim başarısında Türkiye’de ilk çeyrekte olduklarını ifade eden Bozkan, “Böyle keskin çizgilerle bir rakam belirtemiyorum. Fakat mükemmel de sıra yok. Biz en iyi olma tarafındayız. Ama keskin bir rakam vermem mümkün değil yüksek verilerle. Bu doğru olmaz. Bildiğimiz bir şey var Zonguldak eğitim başarısında Türkiye de ilk çeyreğin içinde. Eğitim öğretim yılı içinde TÜBİTAK’ta çok güzel projeler yapıldı. Bir ekibimiz Türkiye ikincisi oldu. Zonguldak Belediyesi’yle Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklaşa engelsiz yaşam merkezinde düzenledi. Çalışmaları sonucunda teknoloji tasarım alanında Türkiye ikincisi oldu. Yine bir okulumuz kimya projesinde jüri özel ödülüne layık görüntü. Önümüzdeki yıllarda marka olmayı, teknoloji tasarımla ilgili yapılacak projelerde yazılım projelerinde planımız, programımız, marka şehir haline gelmek. Hatırı sayılır bir öğretmen açığımız yok. Sadece özel eğitim alanında açığımız var bazı branşlarda fazlamız var. Anlık açıklar oluşabilir. Bunlar giderilir. Sınıf öğretmenliğinde merkez ilçede açığımız var. Çok ciddi bir açığımız yok. Bu da emekli olanlardan kaynaklanıyor. Edebiyat öğretmeni fazlalığı var. Önümüzdeki yıllar bunlar tamamlanacak. Bilindiği üzere Yayla Okulunun yıkımı ile ilgili bir mahkeme süreci başladı. O mahkemenin sonuçlanmasını beklemek yerine Milletvekilimiz Muammer Avcı’nın öncülüğünde kolejin altında dört buçuk dönüme yakını bir arazi var. Şu anda zemin etüdü yapılıyor. İnşallah bu yaz ihalesini yapıp 24 derslikli Yayla Ortaokulunun yaptıracağız. Mahkeme süreci devam ettiği için ve bilirkişi raporu dayanıklı değildir İhtimali üzerine Yeni gayda okulun temelini atmaya hazırlanıyoruz. Kız Meslek lisesi kesinlikle yıkılmayacak ve kalıcı olarak kalacak. Kız Meslek lisesi için restorasyon, güçlendirme ihalesi başlayacak en kısa zamanda. Uzun zamandır yapımı devam eden Bahçelievler İlkokulu önümüzdeki 2024-2025 eğitim öğretim yılında eğitim öğretime açacağız. Halk Eğitim Merkez binası yapılan binaya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeni eğitim öğretim yılında taşınacağız 69 Ambarları mevkiinde Bilim Sanat Merkezi olarak yapılan binaya Rehberlik Araştırma Merkezleri, özel eğitim anaokulu, İki katı halk eğitim merkezidir. Hemen Milli Eğitim Müdürlüğümüz binasının yanındaki binaya. Onların geçişi de önümüzdeki eğitim öğretim yılında gerçekleşecek” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık ve gazetecilere görevlerinde başarılar dileyerek, “Çok zor ve meşakkatli bir göreviniz var. Allah yardımcınız olsun” dedi.