Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Artvin’de hurda ve atıl materyallerden tasarlanmış motorsuz özel araçlar yarıştı

Kültür Sanat Yayın: 25.09.2023 08:48
İhlas Haber Ajansı
Artvin’de hurda ve atıl materyallerden tasarlanmış motorsuz özel araçlar yarıştı

Artvin’de geri dönüşüme dikkat çekmek emeliyle gerçekleştirilen Gravity Racer (yerçekimi yarışı) yarışı, değişik imgelere sahne oldu.

İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile Artvin Off-Road Spor Kulübü’nün tertibinde düzenlenen yarışa atık gereçlerden tasarlanan motorsuz araçlarla katılan 11 şoför dereceye girmek için kıyasıya uğraş etti.

Hastane Kavşağı’ndan başlayarak Artvin Valiliği önünde sona eren yarışlar esnasında parkur olarak kullanılan 900 metrelik Şehit Dursun Acar ve İnönü Caddesi trafiğe kapatıldı.

Kullanıcıları tarafından duş küveti, buzdolabı, kalorifer boruları, demir kapı üzere bir çok hurda ve atıl materyallerden özel tasarlanmış dört tekerlekli motorsuz araçlar vatandaşların ağır ilgisini gördü.

Yarışların sonunda dereceye girenlere toplam 6 bin lira para mükafatı verilirken en çılgın tasarım mükafatları ise buzdolabı ve küvetten tasarlanmış araçlara verildi.

Ödül merasiminde birinci olan yarışmacıya mükafatını takdim ettikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Vilayet Kültür Turizm Müdürü Yunus Emre Aytekin, Artvin’in turizmi açısından epeyce kıymetli tertip olduğunu belirterek kentten yaşayan herkes coğrafik açıdan ötürü off-road’a yatkın olduğunu söyledi. Aytekin, “Bu aktifliğin içerisinde kullanılmayan gereçlerden kendi dizaynlarıyla otomobillerin bir yarışa sevk edilmesi hayli değerli. Geçen yıl 5 tane varmış bu yıl 11 aracın yarışını izledik. Her biri birbirinden farklı hayallerin dizayna yansımasını izliyoruz” dedi

Yarışmada birinci olan Şavşat Off-Road Kulübü Lider Yardımcısı Mehmet Akif Yılmaz ise, 3 günlük bir çalışmayla demir bir kapıyı restore ederek araç haline getirdiğini söyledi.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Dünya Yayın: 24.02.2024 20:48
İhlas Haber Ajansı
Tokat Valisi Hatipoğlu: “40 konut, 17 ahır, 7 samanlık ve 1 cami heyelandan etkilendi”

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle inceleme yaptı. Vali Hatipoğlu, “40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir” dedi.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Tokat’ın Niksar ilçesine bağlı Günebakan köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle incelemede bulundu. Niksar Kaymakamı Ekrem Çeçen, kurum müdürleri ve köy sakinleri Vali Hatipoğlu’nu köy girişinde karşıladı. AFAD İl Başkanı Süleyman Yiğit, yaşanan kaymayla ilgili Vali Hatiopoğlu’na bilgiler verdi.

“Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor”

Jeolojik etütlerin ve çalışmaların devam etiğini belirten Vali Hatipoğlu, “Günebakan köyümüzde afet alanında tekrar incelemeye geldik. Burada bilindiği üzere 40 konutumuz, 17 ahırımız, 7 samanlık ve 1 camimiz afet alanı içerisindedir. Bunlarla ilgili olarak tespitlerimizi yaptık. Afet etkili alan ilanımızı da gerçekleştirdik. Bölgeyi tamamıyla boşaltmıştık. Tahliye etmiştik. 27 hanemiz, burada oturanlar, şu an itibariyle onlar çeşitli çözümlerini ürettiler. Bizden herhangi bir yerleşim talepleri olmamıştı. Konteyner veya benzeri şekilde talepleri olmamıştı. Yakından ilgileniyor arkadaşlarımız. Kaymakam bey AFAD İl müdürümüz, bu hanelerle ilgili sakinlerimizle ilgili gerekli çalışmaları yaptık. Listemizi astık. Otuz günlük bir süresi var. Bu sürenin sonunda da yine çalışmaya devam edeceğiz. Jeolojik etütler, çalışmalar devam ediyor. Ayrıca baharla birlikte herhangi bir hareket olur mu? Ek bir kayma gerçekleşir mi? Onunla ilgili olarak da takibimiz devam edecek. Vatandaşımızı mağdur etmeden en kısa zamanda özellikle konutla ilgili olarak ve diğer ihtiyaçlarıyla ilgili olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kimsenin kaygı duyacağı endişe edeceği şey oluşmasına meydan vermeyeceğiz” dedi.

“Alternatif üretmeye çalışacağız”

Vatandaşların kullandığı tehlikeli patika yolla ilgili olarak ise Vali Hatipoğlu, “Şu anda tabii mevcut kayma alanıyla ilgili olarak herhangi bir çalışma yapılabilmesi mümkün değil. Bununla ilgili olarak da alternatif üretmeye çalışacağız. Ama hareket tamamen durmadan, stabil hale gelmeden de bununla ilgili olarak bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil. Ulaşımla ilgili olarak vatandaşımızın da yine kaygı duymadan en kısa zamanda çözümlerini de üretmeye çalışacağız” diye konuştu.

“Jeolojik çalışmalarla belli olacak”

Köyün nereye taşınacağı ile ilgili olarak da Hatiopğlu, “Yerleşim yeri köyün girişine mi arka tarafına yapılacak tamamen jeolojik çalışmalarla ve elimizdeki imkanlarla ortaya çıkacak. Bilindiği üzere yerleşim alanı yeni bulunabilecek yerler değil. O anlamda arkadaşlarımız köyün her iki yerle ilgili de çalışmaları yapacaklar. Alternatifleri bize getirecekler. Biz de ona göre bir karar vereceğiz” şeklinde konuştu.