Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

ANALİG Yarı Finalleri Start Aldı

Gündem Yayın: 29.06.2022 13:44
ANALİG Yarı Finalleri Start Aldı

Karabük’te düzenlenen, Anadolu Yıldızlar Ligi (ANALİG) Voleybol Erkek-Kız Yarı Finallerinin açılış seremonisi yapıldı.

Anadolu Yıldızlar Ligi (ANALİG) Voleybol Erkek-Kız Yarı Final Müsabakaları Yeni Mahalle Spor Salonunda gerçekleştirilen açılış seremonisinin ardından Karabük’te başladı.

Açılış seremonisine Gençlik ve Spor İl Müdürü Coşkun Güven, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş,bSpor Hizmetleri Müdürü İsmail Özcan, Yurt Hizmetleri Müdürü Mehmet Özkeskin, Spor Hizmetleri Şube Müdürü Lokman Mollaoğulları, ANALİG İl Koordinatörü Onur Çelebi, teknik heyetler ve sporcular katıldı.

Karabük’te 3 gün sürecek olan ve Türkiye’nin dört bir yanından 22 İl, 24 kulüp, 400 Sporcu, hakem ve idarecinin katılım sağladığı “ANALİG Voleybol Yarı Final” müsabakalarının açılış konuşmasını gerçekleştiren Gençlik ve Spor İl Müdürü Coşkun Güven; “Sporun tabana yayılması, başarılı sporcular yetiştirmek ve milli takımımızı en üst seviyelere çıkarmak için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz.

Son 6 ayda ilimizde farklı branşlarda düzenlenen bu müsabakalar çocuklarımızın hem gelişimine katkı sunuyor hem de tüm dünyada ülkemizin bayrağını birinci sıralarda dalgalandırmak için millî takımımıza başarılı sporcular yetiştirmemize olanak sağlıyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak bizler son altı ayda Federasyon faaliyetleri, okul sporları ve Analig müsabakaları olmak üzere yaklaşık otuza yakın müsabakaya ve 10.000 üzerinde sporcuya ev sahipliği yaptık. İlimize gelen sporcu ve antrenörlerimizin, müsabakalardan kalan vakitlerinde ilimizin tarihini ve turistlik yerlerini gezerek ilimizi daha yakın tanımalarını istiyoruz.

Müsabakalarda dostluk ve kardeşlik duygusunun yüksek, rekabetin üst seviyelerde olduğu güzel müsabakalar izlediğimizi düşünüyorum. Şimdiden tüm sporcu,antranör ve hakemlerimize başarılar diliyorum” dedi.

Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi. (Nurettin Acar)

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dere kenarında bulundu, içinden bakın ne çıktı

Kültür Sanat Yayın: 01.10.2023 04:36
Kaynak: İHA

1. Dünya Savaşı’nda esir düştüğü kampta İngiliz subaydan fotoğrafçılığı öğrenerek dönemin fotoğraflarını çeken Ahmet İzzet Bengiboz’un atıl haldeki bin 4 adet cam negatif filmleri fotoğrafa dönüştürülerek Bolu’nun Mudurnu ilçesinde gün yüzüne çıktı.

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yılında İstiklal Savaşı’nın kahramanlarından asker ve belge fotoğrafçısı Ahmet İzzet Bengiboz’un atıl haldeki bin 4 adet döneme ait cam negatif filmler fotoğrafa dönüştürülerek sergilendi.

Esir kampında fotoğrafçılığı öğrendi

1896 yılında Bolu’nun Mudurnu ilçesinde doğan Ahmet İzzet Bengiboz’un 1.Dünya Savaşı hayatının dönüm noktası oldu. 1917 yılında Filistin savunmasında, 3. Gazze muharebesinde İngilizlere esir düşen Bengiboz, Esir Kampı’nda İngiliz subaydan fotoğrafçılığı öğrendi. Kurtuluş Savaşı’nın bitmesiyle birlikte memleketi Mudurnu’ya dönen Bengiboz, fotoğrafçılığı devam ettirerek 1930’lu yıllarda Mudurnu’yu fotoğrafladı.

Dere kenarında atıl halde bulundu

Kurtuluş Savaşı’nda ve savaş sonrasında Ahmet İzzet Bengiboz’un objektifine yansıyan fotoğraflar, yıllar sonra Mudurnu’da derede bulundu. Bengiboz’un ailesi tarafından dere kenarında bulunan cam negatif filmler, Mudurnu Kaymakamlığı’na teslim edildi. Bin 4 adet cam film, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde dijital fotoğraflara dönüştürüldü. Mudurnu ilçesinde sergiye açılan dönemin fotoğrafları yoğun ilgi gördü. 30 gün boyunca tarihi fotoğraflar, tarihi Fuat Beyler Konağı’nda sergilenecek.

Resim sergisi töreninde Ahmet İzzet Bengiboz’un torunu Mehmet Kadri Bengiboz, dedesinin esir kampı günlerini anlattı. Duygusal anlar yaşayan Kadri Bengiboz, konuşmasının sonunda gözyaşlarına hakim olamadı.

Sergiye katılan ünlü Fotoğraf Sanatçısı Coşkun Aral, bu değerli hazinelerin gün yüzüne çıkarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.