Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Amasra’daki sel antik su kanalının modüllerini ortaya çıkardı

Kültür Sanat Yayın: 17.08.2023 08:48
Kaynak: İHA
Amasra’daki sel antik su kanalının modüllerini ortaya çıkardı

Tarih boyunca birçok medeniyete konut sahipliği yapan Bartın’ın Amasra ilçesinde kuvvetli sağanak yağışlar sonrasında ilçe merkezinden geçerek Karadeniz’e dökülen Horhor deresi üzerindeki antik su kanalının sütun kesimleri ve yer yapıları ortaya çıktı.

Bartın’ın 3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip ilçesi Amasra’da kuvvetli sağanak yağışlar ilçe merkezinden geçerek Karadeniz’e dökülen horhor deresinde taşkınlara neden oldu. Kuvvetli sağanak yağışların akabinde deredeki debinin artmasıyla birlikte dere yatağını çevreleyen toprak tabanda aşınmalar oluştu. Dere yatağındaki suyun çekilmesiyle bir arada dere yatağındaki antik su kanalına ilişkin sütun kesimleri ve yer yapıları yer yer gün yüzüne çıktı.

Dere yatağı çizgisinde yaklaşık 200 metrelik antik su kanalına ilişkin bulgular birinci sefer 1990 yılı içinde Horhor Deresi üzerinde yapılan ıslah çalışmaları sırasında ortaya çıktı.

Yapılan inceleme ve araştırmalarda antik su kanalının Roma devrinde inşa edildiği tespit edildi.

Antik su kanalının geçtiği 200 metrelik alan Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Müdafaa Konseyi tarafından tıpkı tarihte müdafaa altına alındı.

Amasra’da 2023 yılının haziran ve temmuz aylarında meydana gelen taşkın ve yaka selleri sonrasında antik su kanalına ilişkin sütunlar ve yer yapılarının ortaya çıkmasıyla bir arada alanda geniş çaplı çalışma başlatılması ve antik su kanalının turizme kazandırılması bekleniyor.

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Elbistan’da 4,0 büyüklüğünde deprem

Türkiye Yayın: 28.09.2023 10:18
Elbistan’da 4,0 büyüklüğünde deprem

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verdiği bilgiye göre, Kahramanmaraş Elbistan ilçesinde 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 09.18’de meydana gelen depremin derinliği 14 kilometre olarak ölçüldü.