Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

AKLIM ALMIYOR

Köşe Yazıları Yayın: 20.06.2023 10:21
AKLIM ALMIYOR

Kafam biraz kalın olsa gerek ki; bazı şeyler yıllardır hiç anlayamıyorum.

Örneğin, seçim zamanları adayların ve partilerin oluk gibi para akıtmalarını hiç anlayamadım.

Küçücük bir ilçenin belediye başkanlığına aday olanların korkunç para harcadıklarına tanık oluyoruz. Binler, milyonlar harcanıyor seçimlerde. Anlayamadığım bir nokta da bu paraların kaynaklarının nereden geldiği…

Diyelim ki, adam belediye başkanlığına aday. Öyle bol para  harcıyor ki, seçildiğinde alacağı maaş harcadığının yanında gülünç kalıyor.

Bin bin, milyon milyon harcayacak ve beş yıl boyunca alacağı maaşla bu harcamayı karşılayamayacak. O zaman neden harcar?  Memleketi, milleti çok sevdiğinden mi saçar paralarını?

Valla yıllardır düşünürüm bir türlü yanıtını bulamam…

Adam, milletvekilliğine adaydır. Para saçmaya adaylık belirleme sürecinde başlar. Eğer, partisi ön seçim yapıyorsa, ön seçimde oy kullanacakları paraya boğar. Yok, teamül yoklaması yapılacaksa, herkese şirin gözükmesinin efsunu yine paradadır.

Bunlar seçim öncesi harcamalardır. Bir de asıl seçimde para harcama faslı vardır. Bu fasıl daha geniş bir cepheli alandır. Para musluklarının biraz daha açılması gerekir.

Peki bunlar yapılırken seçimler garanti midir?

Bizce, hiçbir şeyin garantisi yoktur. Halkın ne yapacağı hiç belli olmaz.

İşin olumsuz tarafını bırakalım. Bol para harcayan hazretlerin seçildiğini kabul edelim. Harcanan paralar nasıl geri dönecektir?

Bu paraların geri dönüşümü nasıl olacaktır?

Nasıl döndürülecektir geriye?

Ayda alacağı 10 lira maaş için milyonları harcarken geri dönüşümü düşünmeyen bir Allah’ın kulu olmaz. Düzenin işleyişi kazan-kazan üzerinedir.

Nasıl kazanacaklardır?

Kazanmak için ya da geri dönüşüm için çalacaklar mıdır, çırpacaklar mıdır?

Asıl soru budur?

Ben yıllardır bu işleri bir türlü anlayamadım.

Birileri bana bir anlatsa da aydınlansam diye düşünüyorum.

Yoksa, bu işler rant ekonomisinin bir genel kuralı mıdır?

İstanbul’da yükselen gökdelenleri yapanlar bu işin kaynakları arasında var mıdırlar?

İhalelere fesat karıştırmalar geri dönüşümlerde bir etken midirler?

Almadan vermek Allah’a mahsus derler.

Yoksa, seçimlerde milyonları harcayanlar bir şey almadan mı vermektedirler bunca parayı?

Türkiye’de bunlar yaşanırken, seçimler eşit koşullarda yapılıyor denilebilir mi?

Peki, eşit olmayan bu yarışlar demokrasinin neresine monte edilebilir?

Türkiye’de demokrasi var mıdır?

Eğitimde fırsat eşitliği diye haykıra haykıra, paralı eğitimin ülkeye yayılmasını önleyemeyen bizler “seçimlerde fırsat eşitliği” diye bağırsak sonuç alabilir miyiz?

Göremediğimiz bazı güçler seçim diye önümüze konular tiyatroda birilerini getirip birilerini götürüyorlar mı?

Bir türlü anlayamıyorum. Böyle giderse bu kalın kafamla anlayamayacağım da anlaşılan.

 


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karadeniz Ereğli’de 65 yaş üstü ve engelli ücretsiz taşıma uygulaması sona eriyor

Zonguldak Yayın: 24.07.2024 12:52
İhlas Haber Ajansı
Karadeniz Ereğli’de 65 yaş üstü ve engelli ücretsiz taşıma uygulaması sona eriyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Baki Karaarslan, aldıkları karar gereği 1 Ağustos 2024 tarihinden itibaren şehit aileleri ve gaziler harici 65 yaş üstü ve engelli vatandaşların ücretsiz taşınma uygulamasına son verileceğini açıkladı.

Karadeniz Ereğli’de 1 Ağustos tarihinden itibaren halk otobüslerinde 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlardan ücret alınmaya başlanacak. Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Baki Karaarslan, konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi;

“Yaklaşık 10 yıl önce uygulamaya başlanan 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımıza şehir içi toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat etme uygulaması son yıllarda uygulanması mümkün olmayan bir hale gelmiştir. Kdz. Ereğli ilçemizin merkez nüfusu 120 bin iken, köylerle birlikte toplam nüfusumuz 176 bin civarındadır. Kdz. Ereğli S.S. 92 Nolu Çilek Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’ne üye şehir içi yolcu taşımacılığını yapan otobüslerimizin aylık taşıdığı ücretsiz yolcu sayısı ise 156 bin adettir. Son yıllarda akaryakıt, araç bakım, yedek parça, lastik, sigorta, kasko ve benzeri giderlerdeki fahiş artışlar bizleri bu yükü kaldıramayacak duruma getirmiştir. Araç sahiplerimiz vergi dairesine, sosyal güvenlik kurumu ve belediyeye borçlarını ödeyememekte, hesaplarına haciz konulmaktadır. Bazı araç sahiplerimiz araçlarının bakımlarını yaptıramayacak duruma gelmiştir. Ücretsiz olarak taşıdığımız yolcu sayısı bizlere aylık ortalama araç başına 30 bin TL gibi bir yük getirmektedir. Ücretsiz yolcu taşımacılığı karşısında devletimizin bize sağladığı destek ise araç başı 2 bin 700 TL’dir.

Araç sahiplerimiz 10 yıldır her türlü fedakarlığı göstermesine rağmen, gerekli desteği bulamadığı gibi artan maliyetler karşısında her geçen ay zararımızın boyutu büyümekte ve şehir içi yolcu taşımacılığı sürdürülemez bir hale gelmiştir. Alaplı-Ereğli, Ormanlı-Ereğli, Kandilli-Ereğli arasında yolcu taşımacılığı yapan otobüs ve minibüsler 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımızdan ücret alırken, onların getirdiği yolcuyu da bizler ücretsiz taşımak durumunda kalıyoruz. Yaşadığımız ekonomik şartlar nedeniyle S.S. 92 Nolu Çilek Halk Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin tüm üyelerinin aldığı karar doğrultusunda 01 Ağustos 2024 tarihi itibariyle Şehit Aileleri ve gazilerimiz haricinde ki 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımızın ücretsiz taşınması uygulamasına son vermek zorunda kalıyoruz. Tüm halkımızın bizi anlayışla karşılayacağına inanıyor, Kdz. Ereğli’de şehir içi yolcu taşımacılığını en iyi şekilde yapmaya devam edeceğimizi ifade ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”