Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Akbaş, TÜİK’in  MES  Verilerini Değerlendirdi

Karabük Yayın: 08.10.2023 16:13
Akbaş, TÜİK’in  MES  Verilerini Değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre, Karabük  ilinde ilkokul ve ortaöğretimde eğitimde kalma süresi 2022 yılında 12,9 yıl olarak gerçekleşti.

Muhtemel Eğitim Süresi (MES) ilkokul itibarıyla eğitim hayatına başlayan bir bireyin, eğitimde geçirmesi muhtemel yıl sayısını ifade eden istatiksel veriler ilk defa bu yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlandı. 04 Ekim 2023 tarihinde yayımlanan verilere göre, Karabük ilinde muhtemel eğitim süresi 2018-2022 yılları arasında düşüş gösterdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş açıklanan TÜİK verilerini değerlendirerek, “Karabük ili gibi başarısıyla temayüz etmiş illerin hemen hemen hepsinde ortaöğretim sonuna kadar olan muhtemel eğitim süresinde düşüş vardır. Özellikle son yıllarda (Covid 19 salgınından bu yana) açık lise sınavları elektronik ortamda çevrim içi yapılmaktadır. Bu durum kayıt yaptıranların çok kolay sınıf geçmelerini ve okullarından kolay mezun olmalarını sağlamıştır. Önceki yıllarda yüz yüze gerçekleştirilen sınavlar öğrencilerin mezun olma sürelerini artırırken çevrim içi gerçekleştirilen sınavlar ile bu süre kısalmıştır” dedi.

Müdür Akbaş açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Muhtemel eğitim süresi (MES), ilkokul itibarıyla eğitim hayatına başlayan bir bireyin, eğitimde geçirmesi muhtemel yıl sayısını ifade etmektedir. Bir başka deyişle Muhtemel eğitim süresi, mevcut okullaşma oranının aynı kaldığı takdirde, ilgili yılda okula başlayan bir öğrencinin muhtemel kaç yıl eğitim alacağının göstergesidir.

Açıklanan TÜİK verilerine göre Karabük ilinde, okul öncesi kademede 2018 yılında okul öncesi eğitime başlayan bir öğrenci muhtemel 1,4 yıl okul öncesi eğitim alıyorken 2022 yılında okul öncesine başlayan bir kişi muhtemelen 2 yıl eğitim alacaktır. Bu okul öncesi eğitime başlama yaşının yıllar itibariyle düştüğünün bir göstergesidir.

Başka bir deyişle 2022 yılında okul öncesi eğitime başlayan bireylerin ortalama 2 yıl okul öncesi eğitime devam edeceklerinin göstergesidir. Bakanlığımızın okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında İlimizde gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde okul öncesi eğitim süresinin 2 yıla çıkarıldığı görülmektedir.

İlkokul ve ortaöğretimde kalma süresi 2018 yılında 13,1 yıl iken 2022 yılında 12,9 yıla gerilemiştir. Burada ideal olan 12 yıldır. Bu verinin 12 yıldan az olması, zorunlu eğitim çağındaki öğrencilerin okula devam etmediğinin göstergesi, 12 yıldan daha yüksek ve 12 yıl ile farkın açık olması ise sınıf tekrarı eden öğrenci sayısının ve açık lisedeki öğrenci sayısının fazlalığına işarettir. Ortaöğretim (Lise) kademesi sonuna kadar eğitimde kalış süresinde %1,5 puanlık bir düşüş gösteren ilimizde yükseköğretim sonuna kadar eğitimde kalış süresi 2022 yılında %6,3 gerilemiştir. Yüksek lisans ve doktora öğrenci sayısı aynı oranda gerilemiş olsaydı bu gerileme oranı %4.8 olması gerekirdi. Bu tabloya göre ilimizde gerileme yükseköğretimde yüksek lisans ve doktora yapan öğrenci sayısındaki azalmadan

kaynaklanmaktadır. Yükseköğretim ile ilgili olan bu veriler, ikametgâhları Karabük ilinde olup farklı üniversitelerde okuyan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kapsamaktadır.

Karabük ili gibi başarısıyla temayüz etmiş illerin hemen hemen hepsinde ortaöğretim sonuna kadar olan muhtemel eğitim süresinde düşüş vardır. Özellikle son yıllarda (Covid 19 salgınından bu yana) açık lise sınavları elektronik ortamda çevrim içi yapılmaktadır. Bu durum kayıt yaptıranların çok kolay sınıf geçmelerini ve okullarından kolay mezun olmalarını sağlamıştır. Önceki yıllarda yüz yüze gerçekleştirilen sınavlar öğrencilerin mezun olma sürelerini artırırken çevrim içi gerçekleştirilen sınavlar ile bu süre kısalmıştır. Açıklanan veri 2018 de 13,1 olan ilkokul ve ortaöğretimde kalma süresini 2022 yılında 12,9 kadar

düşürmüştür. İdeal olan 12 yıla en yakın olmaktır.” (Ramazan Öztürk)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Karabük Yayın: 02.12.2023 13:13
Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Yenice İlçe Başkanı Enver Özgü CHP İl Başkanlığına Yenice Belediye Başkan aday adaylığı için başvurusunu yaptı. Başvuru öncesi bir açıklama yapan CHP Yenice Belediye Başkan aday adayı Enver Özgü;

“4 yıllık ilçe başkanlığı döneminde yola çıktığımız bir hizmet süremizi bu gün itibari ile Yenice Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusuyla noktalıyoruz. Arkadaşlarımla birlikte projelerimiz hazır, çalışacak arkadaşlarımız hazır, her şey hazır. Çünkü bu ülkenin de yaşadığım ilçeninde acilen Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyacı var. Neden bunu böyle diyor derseniz, ilçemizde de ülkemizde de olduğu gibi siyasi fikirleri farklı da olsa o zenginliği kullanamayıp insanları ayrıştıran zihniyete karşı sokaklarında hangi fikirden olursa olsun bir kahvenin önünde rahatça oturabileceği, çay içebileceği o iklimi yaratma çabasında olacağız. İlçemde nefes olabilmek için, ilçemde her şeyin daha iyi olabilmesi için acilen Cumhuriyet Halk Partili bir belediyeye ihtiyaç var. Bunu gerçekleştirecek bilgi, birikim, donanım ve kadroyla bu işe talibiz. İnşallah bu konuda da önümüzdeki seçim döneminde de hep birlikte çalışarak, bu seçim dönemini başarıyla tamamlayıp, Cumhuriyet Halk Partili altı oklu bayrağı o belediyenin hurçlarına hep birlikte asacağız. Bu konuda yardımlarınızı her zaman olduğu gibi seçimlerde bekliyoruz, çünkü ilçemizde sadece doğa turizmi değil, bunun yanında da istihdamı tersine çevirip isdihtam katkısı vererek ilçemizden dışarıya olan göçü, ilçemize yönelik çalışmalarımızı önümüzdeki planlarla programlarla sizin huzurunuza çıkacağız, bunları kamuoyuyla paylaşacağız. Önümüzdeki seçim döneminin hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Adaylık süresince de hepinizin desteğini bekliyorum.” dedi. (Yusuf Korkmaz)