Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Akbaş, TÜİK’in  MES  Verilerini Değerlendirdi

Karabük Yayın: 08.10.2023 16:13 |Güncelleme:28.12.2023 11:57
Akbaş, TÜİK’in  MES  Verilerini Değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan verilere göre, Karabük  ilinde ilkokul ve ortaöğretimde eğitimde kalma süresi 2022 yılında 12,9 yıl olarak gerçekleşti.

Muhtemel Eğitim Süresi (MES) ilkokul itibarıyla eğitim hayatına başlayan bir bireyin, eğitimde geçirmesi muhtemel yıl sayısını ifade eden istatiksel veriler ilk defa bu yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlandı. 04 Ekim 2023 tarihinde yayımlanan verilere göre, Karabük ilinde muhtemel eğitim süresi 2018-2022 yılları arasında düşüş gösterdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş açıklanan TÜİK verilerini değerlendirerek, “Karabük ili gibi başarısıyla temayüz etmiş illerin hemen hemen hepsinde ortaöğretim sonuna kadar olan muhtemel eğitim süresinde düşüş vardır. Özellikle son yıllarda (Covid 19 salgınından bu yana) açık lise sınavları elektronik ortamda çevrim içi yapılmaktadır. Bu durum kayıt yaptıranların çok kolay sınıf geçmelerini ve okullarından kolay mezun olmalarını sağlamıştır. Önceki yıllarda yüz yüze gerçekleştirilen sınavlar öğrencilerin mezun olma sürelerini artırırken çevrim içi gerçekleştirilen sınavlar ile bu süre kısalmıştır” dedi.

Müdür Akbaş açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Muhtemel eğitim süresi (MES), ilkokul itibarıyla eğitim hayatına başlayan bir bireyin, eğitimde geçirmesi muhtemel yıl sayısını ifade etmektedir. Bir başka deyişle Muhtemel eğitim süresi, mevcut okullaşma oranının aynı kaldığı takdirde, ilgili yılda okula başlayan bir öğrencinin muhtemel kaç yıl eğitim alacağının göstergesidir.

Açıklanan TÜİK verilerine göre Karabük ilinde, okul öncesi kademede 2018 yılında okul öncesi eğitime başlayan bir öğrenci muhtemel 1,4 yıl okul öncesi eğitim alıyorken 2022 yılında okul öncesine başlayan bir kişi muhtemelen 2 yıl eğitim alacaktır. Bu okul öncesi eğitime başlama yaşının yıllar itibariyle düştüğünün bir göstergesidir.

Başka bir deyişle 2022 yılında okul öncesi eğitime başlayan bireylerin ortalama 2 yıl okul öncesi eğitime devam edeceklerinin göstergesidir. Bakanlığımızın okul öncesi eğitimi yaygınlaştırma faaliyetleri kapsamında İlimizde gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde okul öncesi eğitim süresinin 2 yıla çıkarıldığı görülmektedir.

İlkokul ve ortaöğretimde kalma süresi 2018 yılında 13,1 yıl iken 2022 yılında 12,9 yıla gerilemiştir. Burada ideal olan 12 yıldır. Bu verinin 12 yıldan az olması, zorunlu eğitim çağındaki öğrencilerin okula devam etmediğinin göstergesi, 12 yıldan daha yüksek ve 12 yıl ile farkın açık olması ise sınıf tekrarı eden öğrenci sayısının ve açık lisedeki öğrenci sayısının fazlalığına işarettir. Ortaöğretim (Lise) kademesi sonuna kadar eğitimde kalış süresinde %1,5 puanlık bir düşüş gösteren ilimizde yükseköğretim sonuna kadar eğitimde kalış süresi 2022 yılında %6,3 gerilemiştir. Yüksek lisans ve doktora öğrenci sayısı aynı oranda gerilemiş olsaydı bu gerileme oranı %4.8 olması gerekirdi. Bu tabloya göre ilimizde gerileme yükseköğretimde yüksek lisans ve doktora yapan öğrenci sayısındaki azalmadan

kaynaklanmaktadır. Yükseköğretim ile ilgili olan bu veriler, ikametgâhları Karabük ilinde olup farklı üniversitelerde okuyan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kapsamaktadır.

Karabük ili gibi başarısıyla temayüz etmiş illerin hemen hemen hepsinde ortaöğretim sonuna kadar olan muhtemel eğitim süresinde düşüş vardır. Özellikle son yıllarda (Covid 19 salgınından bu yana) açık lise sınavları elektronik ortamda çevrim içi yapılmaktadır. Bu durum kayıt yaptıranların çok kolay sınıf geçmelerini ve okullarından kolay mezun olmalarını sağlamıştır. Önceki yıllarda yüz yüze gerçekleştirilen sınavlar öğrencilerin mezun olma sürelerini artırırken çevrim içi gerçekleştirilen sınavlar ile bu süre kısalmıştır. Açıklanan veri 2018 de 13,1 olan ilkokul ve ortaöğretimde kalma süresini 2022 yılında 12,9 kadar

düşürmüştür. İdeal olan 12 yıla en yakın olmaktır.” (Ramazan Öztürk)

 


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Spor Yayın: 18.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Samsunspor’da geleneksel bayramlaşma töreni yapıldı

Samsunspor’da “Kurban Bayramı” nedeniyle geleneksel bayramlaşma töreni gerçekleşti.

Nuri Asan Tesisleri’nde yapılan bayramlaşma törenine Samsunspor Futbol Kulübü İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, Samsunspor Futbol Kulübü Operasyon Direktörü ve İcra Komitesi Üyesi Soner Soykan, TFF Bölge Müdürü Haluk Tan, İlkadım Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güven, Samsunspor Kulübü yönetimi, Samsunspor divan kurulu üyeleri ve taraftarlar katıldı.

Bayramlaşma töreninde konuşma yapan Samsunspor İcra Komitesi Üyesi Suat Çakır, “Samsunspor adına hepinizin bayramını kutlarım. İnşallah böyle nice bayramları Süper Lig’de olarak hep beraber kutlarız” dedi.

Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Paylaş: