Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Ağustos Ayı İl Genel Meclis Toplantısı Yapıldı

Günlük Yayın: 01.08.2023 14:32
Ağustos Ayı İl Genel Meclis Toplantısı Yapıldı

İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Sözen, 9 Temmuz tariinde yaşanan sel afetinden 74 köyün etkilendiğini belirterek, ” İl Özel İdaresi olarak toplam 150 personel 40 iş makinesi ile sorumluluk sahamızın her noktasında müdahalede bulunduk. Ekiplerimiz büyük bir özveri ve gayret içinde çalıştı ve çalışmalarına halen devam ediyor” dedi

Karabük İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, 9 Temmuz tarihinde Karabük’te meydana gelen   sel afetinde  İl Özel İdaresi’nin büyük bir özveri ile çalıştığını söyledi.

Meclis Başkanı Ahmet Sözen, Ağustos ayı İl Genel Meclis toplantısında yaptığı açılış konuşmasında, “9 Temmuz 2023 tarihinde İlimizde meydana gelen yoğun yağışların akabinde sel afeti yaşandı. Yaşanan sel afetinin ardından herhangi bir can kaybımızın olmaması en büyük tesellimiz. İl Özel İdaresi olarak toplam 150 personel 40 iş makinesi ile sorumluluk sahamızın her noktasında müdahalede bulunduk. Ekiplerimiz büyük bir özveri ve gayret içinde çalıştı ve çalışmalarına halen devam ediyor” dedi.

Yaşanan sel afetinde Karabük İl Özel İdaresi’nin çalışmaları ve diğer İller ile Kurumlardan gelen desteklerden  bahseden Başkan Sözen konuşmasına şöyle devam etti;

“Afet kapsamında diğer İller ve kurumlardan yapmış olduğumuz iş makinesi çağrısına Bilecik İl Özel İdaresi; 1 Greyder, 1 Dozer, 1 Kamyon, Tokat İl Özel İdaresi; 1 Ekskavatör, 2 Kamyon ile destek vermişlerdir. Kendilerine İlimiz ve İl Özel İdaremiz adına vermiş oldukları destek için teşekkür ederim.”

SEL AFETİNDEN 74 KÖY ETKİLENDİ

Sel afetinden; Yenice’de 34,  Merkez’de 14, Eskipazar’da 12, Safranbolu’da 4, Eflani ve Ovacık’ta 4’er Köy  olmak üzere  toplamda 74 Köyümüz etkilendiğini söyleyen başkan Sözen;  İlimizde meydana gelen sel afetinde; Yenice’de 20, Merkez’de 2, Eskipazar’da 4 olmak üzere toplamda 26 köy yolumuz kapanmış olup; ekiplerimizin özverili ve hızlı çalışmaları neticesinde 25 tanesi geçici olarak ulaşıma açılmış, 1 köyümüzün yolu (İncebacaklar/Şeker Kanyonu) ise halen kapalı olup, alternatif yol üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Kapalı olan yolumuza dair çeşitli projeler üzerinde çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir.

9 Temmuz sel afetinde; Yenice’de 8, Merkez’de 5, Eskipazar’da 2 köy olmak üzere toplamda 15 köyümüz içme suyu noktasında sıkıntı yaşamış; ekiplerimizin ve vatandaşlarımızın “Devlet Millet El Ele” dayanışması içinde susuz hiçbir köyümüz bırakılmamıştır.

Yenice’de 11 köyümüz, Merkez de 1 köyümüz olmak üzere Toplam 12 köyümüzün kanalizasyon hatları zarar görmüş ve hızla onarılmıştır.

Sel afetinden dolayı Eskipazar ilçemizde 1 köprümüz yıkılmış ve birçok menfezimiz, içme suyu, kanalizasyon hatları zarar görmüş ve 11 km BSK asfaltımızda selden dolayı hasar almıştır.

1 adet köprü, 60 adet menfez zarar görmüş DSİ tarafından tamamının debi tespitleri yapılmıştır. Projeleri ve maliyet hesapları ilgili mühendis ve teknik personelimiz tarafından hazırlanmış olup bu ay içerisinde ihaleleri yapılacaktır.” dedi.

 “DEVLETİMİZ HER DAİM YANIMIZDA”

9 Temmuz’da yaşanan sel afeti sonrasında Karabük’ü  ziyaret eden İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın ziyaretine de değinen Başkan Sözen, devletimizin her daim yanımızda olduğunu vurgulayarak; “İlk Etapta acil ihtiyaçlar için AFAD Başkanlığı’ndan Valiliğimize 10 milyon acil yardım ödeneği İlimize tahsis edilmiştir ve bunun yanında 8 milyonu İl Özel İdaremize aktarılmıştır.  Yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda AFAD Başkanlığı’ndan İl Özel İdaresi için 248 milyon 29 bin 429 TLzarar tespit edilmiştir.

17.07.2023 tarihinde İlimizi ziyaret eden Sayın İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya acil ihtiyaçlar kapsamında 118 milyon 850 bin TL ödeneği İlimiz için tahsis etmiştir. Bu bağlamda İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya’ya ilimize vermiş olduğu destek için teşekkür ederim” diye konuştu.

 “BU YILDA BSK ÜRETİMİNDE YENİ REKORLARA İMZA ATACAĞIZ”

Her yıl olduğu gibi bu yılda BSK sezonunda çok yoğun bir çalışma içerisinde olunduğunu belirten Başkan Sözen,

“Aşırı yağışlar ve yaşanan sel afeti nedeniyle başta Yenice ve Eskipazar ilçelerimiz olmak üzere yaşanan heyelanlarla birlikte hazırlamış olduğumuz asfalt öncesi serme sıkıştırma yaptığımız yollarımızda da önemli ölçüde zarar görmüştür. Ekiplerimiz tüm ilçelerimizde bu çalışmaları hızlı bir şekilde aralıksız çalışarak yetiştirmeye çalışmaktadır. Şu an itibariyle asfalt öncesi serme sıkıştırma ve alt yapı çalışmalarız yüzde 90 seviyesine çıkarılmıştır.

Asfalt çalışmalarımızda ise; bugün itibariyle 9 bin 760 ton BSK üretimi gerçekleşmiş olup; 13,4 km yolumuzu sıcak asfaltla buluşturmuş durumdayız. İlk etapta ay sonuna kadar üretimimizi 53 bin ton, yolumuzu ise; 65 km olarak planlamaktayız.Yeni ödeneklerin devreye girmesiyle sezon sonuna kadar BSK üretiminde ve km bazında yeni rekorların altına inşallah hep birlikte imza atmış olacağız. Konkasörlerle malzeme üretimimiz ise aralıksız devam etmektedir. Bugün itibariyle mobil konkasörümüzün üretimi 62 bin 050 ton,sabit konkasörümüzün üretimi ise 69 bin 680 ton olmak üzere toplamda 131 bin 730 ton ’dur. Üretilen malzeme stoklarımız ise 23 bin 535 ton olarak belirlenmiştir” şeklinde konuştu.

 “PLANLAMA VE ÇALIŞMALARIMIZ BİR DİSİPLİN ÇERÇEVESİNDE”

Başkan Sözen, Ağustos ayı İl Genel Meclis Toplantısında yaptığı açılış konuşmasının sonunda;

“Belirlenen hedeflere ulaşmamızda, planlama ve çalışmalarımızın bir disiplin çerçevesinde olduğu kadar İdaremizin teknik personellerimizin ve çalışma arkadaşlarımızın azim ve olağanüstü gayreti en büyük kazancımızdır.

Tüm bu gelişmeler sonucunda başta Sayın Valimiz olmak üzere Milletvekillerimize, Genel Sekreterimize, İl Genel Meclis Üyelerimize, Kurum Müdürlerimize, İlçe sorumlusu Mühendislerimize ve çalışanlarımıza sonsuz teşekkür eder, çalışmalarında kolaylıklar dilerim” dedi. (Haber Merkezi)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İçişleri Bakanlığı Müşavirinden Karabük Ziyaretleri

Manşet Yayın: 26.05.2024 15:53
İçişleri Bakanlığı Müşavirinden Karabük Ziyaretleri

İçişleri Bakanlığı Bakan Müşaviri Hatice Atan, bir dizi ziyaretler için Karabük’e geldi. Bakan Müşaviri Hatice Atan Karabük ziyaretinde ilk olarak Vali Mustafa Yavuz’u ziyaret etti.

Valilik makamında gerçekleşen ziyarette; Vali Mustafa Yavuz ve Bakan Müşaviri Hatice Atan, çeşitli konularda bilgi alışverişinde bulundu. Görüşmede, Karabük’ün güncel durumu ve İlde yürütülen proje ve çalışmalar ele alındı.

UST MANSET2Icisleri Bakanligi Musavirinden Karabuk Ziyaretleri4 2 jpg

 

Bakan Müşaviri Hatice Atan, misafirperverliği ve kabullerinden dolayı Vali Mustafa Yavuz ve Eşi Süreyya Yavuz’a  teşekkür ederek, Karabük’te yürütülen çalışma ve projelere İçişleri Bakanlığı olarak her zaman destek vermeye hazır olduklarını ifade ettiler.

Vali Mustafa Yavuz’da ziyaretlerinden dolayı Hatice Atan’a teşekkürlerini iletti.

ŞEHİR AİLELERİNİ ZİYARET

İçişleri Bakanlığı Bakan Müşaviri Hatice Atan Valilik ziyaretinin ardından Vali Mustafa Yavuz, Eşi Süreyya Yavuz ile birlikte Şehit Ailelerini ziyaret etti.

Vali Mustafa Yavuz, Eşi Süreyya Yavuz,  ve Bakan Müşaviri Hatice Atan,  13 Ocak 2017 tarihinde trafik kazasında yaralanan vatandaşlara müdahale ederken başka bir otomobilin çarpması sonucu şehit olan acil sağlık görevlisi  İlknur Bedir’in ailesini ve 27 Temmuz 1994 yılında Mardin Nusaybin’de şehit olan Adem Yavru’nun ailesini ziyaret ettiler.

UST MANSET2Icisleri Bakanligi Musavirinden Karabuk Ziyaretleri4 4 jpg

Vali Mustafa Yavuz, Eşi Süreyya Yavuz ve Bakan Müşaviri Hatice Atan, Şehit İlknur Bedir ve Şehit Adem Yavru’nun aile bireyleri ile sohbet ederek minnet duygularını ifade ettiler.

Her iki aile ziyaretinde Kur’an-ı Kerim Tilaveti okunarak Şehitler İlknur Bedir ve Adem Yavru başta olmak üzere tüm Şehitler için dua edildi.

Şehit yakınları ise ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Vali Mustafa Yavuz ve Bakan Müşaviri Hatice Atan’a ziyaretlerinden dolayı  teşekkür ettiler.

Ziyaretlere, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdurrahman Bilgiç de  eşlik etti.

UST MANSET2Icisleri Bakanligi Musavirinden Karabuk Ziyaretleri4 1 jpg

UĞRAŞAN KADINLAR KOOPERATİFİNİ ZİYARET

Vali Mustafa Yavuz, Eşi Süreyya Yavuz  ve İçişleri Bakanlığı Bakan Müşaviri Hatice Atan, Karabük Uğraşan Kadınlar Kooperatifi’ni (KABUK) ziyaret etti.

Karabük Beşbinevler Mahallesi Kooperatif Merkezi’nde Kooperatif Başkanı Melahat Bayram ve Kooperatif Üyeleri tarafından karşılanan Vali Mustafa Yavuz, Süreyya Yavuz ve Bakan Müşaviri Atan, kooperatifin yapısı, üyeler, üretilen ürünler ve üretim süreci hakkında Kooperatif Başkanı Melahat Bayram ve Kooperatif Üyelerinden bilgi aldılar.

Bakanlık olarak, kadınlara pozitif ayrımcılık sergilediklerini ifade eden Bakan Müşaviri Atan; “İçişleri Bakanlığı olarak, kadınlarımızın üretmesi, toplumda aktif olarak yer almaları noktasında devlet olarak kendilerinin her zaman yanlarındayız. Kadınlar bulundukları her ortamı güzelleştirir, kadının elinin değdiği her şeyde bir güzellik ve akılcılık vardır.” dedi.

Vali Mustafa Yavuz da yaptığı açıklamada  Karabük’te kadın kooperatiflerinin gelişmelerinde ve sayılarını artırma noktasında çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek; “Bu anlamda Karabük Üreten Kadınlar Kooperatifi önemli ve başarılı bir örnek. İlimiz kadınlarının bir araya geldiklerinde neleri başaracaklarını gösteren, bu anlamda bir model oluşturan bu kooperatiflerimizin sayısının artması hem ilimize, hem kendilerine hem de topluma çok büyük faydalar sağlayacaktır. Bu anlamda kadınlarımızın her zaman yanındayız ve projelerine destek vereceğiz” dedi.