Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

“A’dan Z’ye Safranbolu”yu Biliyor muydunuz?

Safranbolu Yayın: 18.08.2023 15:17
“A’dan Z’ye Safranbolu”yu Biliyor muydunuz?

Safranbolu Sevdalısı Barış Kaya’nın ‘‘ A’dan Z’ye Safranbolu’’ isimli kitabı görücüye çıktı. Yazar Kaya, kitabının 125 sayfadan oluşan, hem gezi rehberi tadında hem de sözlü tarihin yazılı metne geçirildiği, örnek bir çalışma olduğunu vurguladı. Kitapta, geniş bir kaynak taraması, sözlü tarih araştırmaları ve deneme türündeki gezi yazılarının bir araya geldiği, derleme niteliğinde ansiklopedik hap bilgiler olduğu belirtildi.

Safranbolu hakkında bugüne kadar çok sayıda kitap yazıldığını belirten Kaya, kısa süre önce okur karşısına çıkan kitabıyla ilgili şu görüşleri ifade etti: “Kitabımda, Safranbolu’nun gezilebilir, görülebilir yerlerinin yanı sıra henüz turizme kazandırılmamış birçok yer bulunuyor.  Adından sebep içeriğinin alfabetik bir düzen içinde sunulması fikri uyandıran kitap, bu durumun aksine bir turist rehberi nazarından çok coğrafi ve kısmen kronolojik olarak ve kendi içinde bir düzen ile oluşturuldu. Bir Kent Ansiklopedisi olarak tanımladığım ve kent ile ilgili birçok değere yer vermeye çalıştığım bu kitapta başta şehir merkezindeki tarihi ve turistik mekânları özelikleriyle ortaya koyduğu gibi, Safranbolu’nun çevresindeki tarihi ve arkeolojik alanların bulunduğu köyler hakkında bilgiler de bulunduruyor. İçerdiği bilgilerle merak uyandıran ve okuyucusunu buralara gitmeye, görmeye ve gezmeye âdeta zorlamayı hedeflediğim bir kitap oldu. Kitapta yer alan açıklamaları tek bir soru cümlesi haline getirerek, sonunda ‘‘biliyor muydunuz?’’ ile biten, hap bilgiler ile Safranbolu ve çevresi hakkındaki gezi alanları ve güzergâhlarının derli toplu bir kaynak halinde sunulması özelliği taşımaktadır. Bu tarzından ötürü Safranbolu konulu kitaplar içerisinde bir ilk olma özelliği taşıyor diyebilirim”

“A’dan Z’ye Safranbolu” ana başlığı altında halihazırda  ‘‘Evleri, Camiileri, Çeşmeleri’’ konulu ikinci bir kitap çalışması bulunan Kaya, Bartın ve Kastamonu gibi komşu illerimizle de ilgili birçok çalışmasının da devam etmekte olduğunu dile getirdi.baris kaya kitap haberi

YAZARIN ÖZGEÇMİŞ BİLGİLERİ

Barış KAYA, 4 Nisan 1982 yılında Safranbolu’da doğdu. 2000 yılında Safranbolu Lisesi’nden, 2005 yılında Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesi / Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden, 2022 yılında Karabük Üniversitesi Turist Rehberliği programından mezun oldu. Yerel gazetelerde çeşitli köşe yazıları bulunan Kaya, 2011 yılında Altın Safran Belgesel Film Festivalinde “Hamam” isimli belgesel filmin yönetmenliği ile Amatör Kategori üçüncülüğü ve Suha Arın Özel Ödülü’ne layık görüldü. 30 Mart 2014 Mahalli idareler seçiminde tarihi Safranbolu’nun en eski mahallelerinden biri olan Çavuş Mahallesi muhtarlığına seçilen Kaya, halen bu görevi sürdürmektedir. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Cezaevinden müsaadeli çıkıp kız arkadaşını darp eden şahıs yakalandı

Gündem Yayın: 22.09.2023 04:48
Kaynak: İHA

Kastamonu’nun Cide ilçesinde cezaevinden müsaadeli olarak çıktıktan sonra geri dönmeyen ve bu sırada kız arkadaşını darp eden şahıs, polis grupları tarafından yakalandı.

Edinilen bilgiye nazaran, Cide ilçesinde tutuklu bulunduğu cezaevinden bir mühlet evvel müsaadeli olarak çıktıktan sonra geri dönmeyen E.U., kız arkadaşını darp etti. Yaşanan olayın akabinde harekete geçen Cide İlçe Emniyet Müdürlüğü grupları tarafından düzenlenen operasyonla E.U., yakalanarak gözaltına alındı.

Hırsızlık hatasından arandığı tespit edilen E.U. süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edildi. Hakim karşısına çıkartılan şahıs tutuklandı.

Paylaş: