Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

“4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı” Sergisi KBÜ’de Açıldı

Gündem Yayın: 22.05.2014 14:49
Yazar:

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun  (TÜBİTAK)  ortaklaşa hazırladığı; Karabük Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 112 öğrenci ile 21 öğretmenin görev alarak hazırladığı  ve toplam 32 projenin yer aldığı “4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı” Sergisi  Karabük Üniversitesinde açıldı.

Mühendislik Fakültesi Fuaye Alanı’nda gerçekleştirilen serginin açılışına; Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Karabük Milli Eğitim Müdürü İsmail Gürpınar,  Karabük Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Alparslan Kaplan, Karabük Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri, Üniversite Dekanları ve Akademik Personeli ile öğrenciler katıldı.

“4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı” nın açılış kurdelesini kesmeden fuar hakkında bilgiler veren Karabük Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Mustafa Türkoğlu; “Bugün burada bulunan 32 projeyi gezme, görme ve inceleme imkâna sahip olacaksınız. Çalışmaların sergilenmesi noktasında bizlere ev sahipliği yapan başta Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal olmak üzere, Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Polat, Proje Danışmanımız Karabük Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Uluer ve emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Bugün burada olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Karabük Milli Eğitim Müdürü İsmail Gürpınar;  “Kıymetli zamanlarını ayırarak bize eşlik eden aynı zamanda da böylesine güzel bir mekânı bizlere tahsis eden Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal’a çok teşekkür ederim. Projelerin yapım aşamasında emek veren öğretmen ve öğrencilerimize kutluyor. Herkese saygılar sunuyorum” dedi.

Üniversite ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında yakın bir ilişkinin olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal; “Bu hafta içerisinde Fen Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. İhsan Uluer bana Karabük Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin bir sergisi olduğunu ve bu sergide çok değişik fikirlerin yer aldığını bunu da üniversitemize davet etmek istediğini belirtti. Ben de kendisine bundan çok mutlu olacağımı ifade ettim. Mili Eğitim Müdürlüğü ve Üniversitelerin iş birliği içerisinde olması demek daha üretken bir eğitim sisteminin oluşmasına katkı sağlayacaktır. Ben Sayın Milli Eğitim Müdürümüz İsmail Gürpınar ve çalışanlarını bize göstermiş olduğu teveccühten dolayı kutluyorum. Bugün burada ‘4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı’ sergisine ev sahipliği yapmaktan da memnuniyet duyuyorum. Emeği geçen değerli öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ederek, katkılarınızdan dolayı şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından “4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı”  sergisi açılış kurdelesini kesen; Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal ve Karabük Milli Eğitim Müdürü İsmail Gürpınar birlikte sergiyi gezdiler.

Projelerin yerinde incelenmesinin ardından “4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı” sergisinin açılışı sona erdi.

 

Paylaş:

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bu belde ismini koruma altındaki koyun ırkından alıyor

Dünya Yayın: 28.02.2024 20:12
İhlas Haber Ajansı

Tokat’ın Erbaa ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki 2 bin 711 nüfuslu belde, ismini ünlü Karayaka koyun ırkından alıyor.

Tokat’ın Erbaa ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Karayaka beldesi, ismini bir koyun ırkından alıyor. En belirgin özelliği kuyruk yağının olmaması ve bu yağın tüm vücuda yayılması olan karayaka ırkı koyun, bölgenin zengin biyolojik çeşitliliğine katkı sağlıyor. Bu nadir ırk devlet tarafından koruma altına alınırken, belde sakinleri de karayaka ırkının korunmasına yönelik çabaları destekliyor. Karayaka ırkıyla adını duyuran beldenin Tokat’ın tarımsal ve kültürel zenginliğine olan katkısı her geçen gün daha da belirgin hale geliyor.

Koyun sürüsü olan Karayaka beldesi sakinlerinden 38 yaşındaki Mahmut Başara, “Beldemiz ismini karakaya ırkı kuzularımızdan almıştır. Karayaka kendine özgün bir ırktır. Türkiye’de eşi benzeri yoktur. Zaten devlet bunları da koruma altına aldı” dedi.