Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

24 yaşındaki şampiyon boğa sahibi ne derse anlıyor

Kültür Sanat Yayın: 05.09.2023 20:48
Kaynak: İHA

Artvin’de boğacılıkla uğraşan Ebubekir Kambur, birçok şampiyonlukları bulunan 24 yaşındaki ‘Şimşek’ isimli boğasına gözü üzere bakıyor. 19 şampiyonluğu bulunan 24 yaşındaki ‘Şimşek’ sahibi “Gel” deyince geliyor, “dur” deyince duruyor.

Artvin merkez ve ilçelerinde her yıl klâsik olarak düzenlenen boğa güreşleri kentte büyük ilgi görüyor. Güreşlerde boğaların başarılı olabilmesi için aylar öncesinden yumurta, kuru üzüm üzere özel yemlerle besleyen boğa sahipleri, birebir vakitte koşu ve güç için yük taşıtıyor.

Artvin Borçka İlçesine bağlı Küçükköy köyünde hayvan besiciliğini yapan tıpkı vakitte boğa güreştiren Ebubekir, Hayati ve Muhammet Kambur kardeşler yaşına seçkin rastlanan 24 yaşındaki ’Şimşek’ isimli boğasına itinayla bakıyor.

19 şampiyonluğu bulunan Şimşek’i yıllar evvel satın alan Kambur kardeşler, muvaffakiyetleri sayesinde hiç satmayı düşünmemişler. Hatta ahırında bulunan bir çok boğanın ırkı Şimşek’e ilişkin. Yıllarca boğalarıyla ortalarında farklı bir bağ oluşurken, Şimşek, sahipleri ne derse anlayıp yapıyor. “Bekle” deyince bekliyor, “ilerle” deyince ilerleyip, “dur” deyince de duruyor. Sahipleri boğanın söylediklerini yapmasını 24 yıldır birlikte olmalarına bağlıyor.

Aynı vakitte Küçükköy köyü muhtarı olan boğa sahibi Ebubekir Kambur, damızlık ve pehlivan boğaları besiciliğini yaptıklarını söyledi. 24 yaşında olan Şimşek isimli boğalarının arenalarda yapılan güreşlerde 19 defa baş boğa seçilerek gönüllere taht kurduğunu lisana getirdi. Kambur, “Boğamız bizi artık anlıyor 24 yıl birlikte geçti. ’Git, gel, dur, sağa, sola dön’ üzere komutları anlar yerine getirir. Mahallenin hatta ilçenin ayrıyeten maskotu seveni taraftarı çok. Boğamızın en uzun güreşi 12 dk. sürüyordu. Son güreşi ise 4 dakika ile rakibini yenerek bir defa daha birinci oldu” dedi.

Şimşeği satmayı düşünmediğini tabir eden Kambur, “Ona değer biçemem, bizim için farklı yere sahip” sözlerine yer verdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Jandarmadan yaralı martıya şefkat eli

Zonguldak Yayın: 22.09.2023 00:24
Kaynak: İHA
Jandarmadan yaralı martıya şefkat eli

Zonguldak’ta jandarma takımlarının devriye gezdiği sırada yaralı halde bulduğu martı tedavisinin akabinde tabiata salınacak.

Edinilen bilgiye nazaran Kdz. Ereğli ilçesi Kandilli beldesinde önleyici kolluk devriyesi gezen jandarma takımları, kanadından yaralı olduğu tespit edilen martı buldu. Yaralı martı, Zonguldak Vilayet Jandarma Komutanlığı takımları tarafından birinci müdahalesi yapılarak, tedavisinin devamı ve doğal hayat alanına bırakılması için Etraf, Tabiat ve Hayvanları Müdafaa timi ve Zonguldak Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Müdürlüğü takımları ile bir arada Veteriner Tabibe teslim edildi.

Paylaş: