Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

24 yaşındaki şampiyon boğa sahibi ne derse anlıyor

Kültür Sanat Yayın: 05.09.2023 20:48
İhlas Haber Ajansı

Artvin’de boğacılıkla uğraşan Ebubekir Kambur, birçok şampiyonlukları bulunan 24 yaşındaki ‘Şimşek’ isimli boğasına gözü üzere bakıyor. 19 şampiyonluğu bulunan 24 yaşındaki ‘Şimşek’ sahibi “Gel” deyince geliyor, “dur” deyince duruyor.

Artvin merkez ve ilçelerinde her yıl klâsik olarak düzenlenen boğa güreşleri kentte büyük ilgi görüyor. Güreşlerde boğaların başarılı olabilmesi için aylar öncesinden yumurta, kuru üzüm üzere özel yemlerle besleyen boğa sahipleri, birebir vakitte koşu ve güç için yük taşıtıyor.

Artvin Borçka İlçesine bağlı Küçükköy köyünde hayvan besiciliğini yapan tıpkı vakitte boğa güreştiren Ebubekir, Hayati ve Muhammet Kambur kardeşler yaşına seçkin rastlanan 24 yaşındaki ’Şimşek’ isimli boğasına itinayla bakıyor.

19 şampiyonluğu bulunan Şimşek’i yıllar evvel satın alan Kambur kardeşler, muvaffakiyetleri sayesinde hiç satmayı düşünmemişler. Hatta ahırında bulunan bir çok boğanın ırkı Şimşek’e ilişkin. Yıllarca boğalarıyla ortalarında farklı bir bağ oluşurken, Şimşek, sahipleri ne derse anlayıp yapıyor. “Bekle” deyince bekliyor, “ilerle” deyince ilerleyip, “dur” deyince de duruyor. Sahipleri boğanın söylediklerini yapmasını 24 yıldır birlikte olmalarına bağlıyor.

Aynı vakitte Küçükköy köyü muhtarı olan boğa sahibi Ebubekir Kambur, damızlık ve pehlivan boğaları besiciliğini yaptıklarını söyledi. 24 yaşında olan Şimşek isimli boğalarının arenalarda yapılan güreşlerde 19 defa baş boğa seçilerek gönüllere taht kurduğunu lisana getirdi. Kambur, “Boğamız bizi artık anlıyor 24 yıl birlikte geçti. ’Git, gel, dur, sağa, sola dön’ üzere komutları anlar yerine getirir. Mahallenin hatta ilçenin ayrıyeten maskotu seveni taraftarı çok. Boğamızın en uzun güreşi 12 dk. sürüyordu. Son güreşi ise 4 dakika ile rakibini yenerek bir defa daha birinci oldu” dedi.

Şimşeği satmayı düşünmediğini tabir eden Kambur, “Ona değer biçemem, bizim için farklı yere sahip” sözlerine yer verdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

ZBEÜ ile Düzce Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı

Zonguldak Yayın: 29.05.2024 20:07
İhlas Haber Ajansı

ZBEÜ Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ARTMER) ile Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ARTMER) ile Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT) arasında karşılıklı hizmet alımı, iş birliği ve ortak girişimler ile ilgili analiz, araştırma-geliştirme, bilimsel ve teknik çalışmalara ait iş birliği protokolü imzalandı.

27. Uluslararası Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Etkinlikleri kapsamında ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer ve Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir tarafından imzalanan iş birliği protokolü, iki araştırma merkezi arasında karşılıklı olarak ihtiyaç duyulan test ile analizlerin gerçekleştirilmesini ve merkezlerden birinin diğerinden hizmet alımında bulunmasını kapsıyor.

İmza sonrasında konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, duyduğu memnuniyeti dile getirerek protokolün iki taraf için de hayırlı olmasını dile getirirken, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer ise bu protokol ile iki üniversitenin ilgili merkezleri arasındaki çalışma ve iş birliğinin daha verimli hâle getirilmesinin hedeflendiğini vurgulayarak, protokolün iki üniversite için de hayırlı uğurlu olmasını temenni ettiğini belirtti.