Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

170 beyin ve hudut cerrahi sempozyumda bir ortaya geldi

Sağlık Yayın: 19.09.2023 08:00
Kaynak: İHA

Zonguldak’ta 170 beyin ve hudut cerrahı sempozyumda bir ortaya geldi. Üç gün sürecek sempozyumda cerrahların hastalara donanımlı yaklaşabilmesi hedefleniyor.

Türk Nöroşirürji Derneği ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından “Nörovasküler Sempozyumu” düzenlendi. Zonguldak’ta üç gün sürecek olan sempozyuma 170 beyin ve hudut cerrahı iştirak sağladı. Eğitimde cerrahlara teorik ve pratik eğitimler verilecek. Mesleksel deneyim kazanmaları hedeflenirken teknolojik yenilikler ele alınacak.

Türk Nöroşirürji Derneği Lideri Prof. Dr. Ömer Hakan Emmez, “Bugün üç gün boyunca Zonguldak’ta meslektaşlarımızla bir arada derneğimizin beyin damar hastalıklarının alt kümesi ile bir arada değerli bir toplantı düzenliyoruz. Zonguldak’a da konut sahipliği için çok teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız çok hoş bir toplantı düzenledi. Beyin damar hastalıkları hem genel ölümlerin hem de beyin kaynaklı ölümlerin sebepleri ve birebir vakitte sakatlıkların da aslında. Baş döndürücü gelişmeler oluyor, kapalı formüller ve açık usuller. Biz beyin cerrahları da bunları yaygın uyguluyoruz. Şu anda dünyadaki son gelişmeleri burada meslektaşlarımızla tartışıp neler yapabiliriz, herkes bilgisini gösteriyor. Kurslar düzenliyoruz ve bu işi genç beyin cerrahlarına en yeterli halde aktarmaya çalışıyoruz” tabirlerine yer verdi.

“Simülasyonlarla kurslar sürdürülüyor”

Sempozyumun teorik ve pratik olmak üzere iki ana konusu olduğunu belirten Emmez, “Pratik manada simülasyonlarla, modellerle kurslar sürdürülüyor şu anda. Teorik manada da karar verme süreci, komplikasyonlar, muvaffakiyet oranları, teknik tartışmalar devam edecek. Münasebetiyle 3 gün sonra burada genç meslektaşlarımız döndükleri vakit hastalarımıza çok daha donanımlı yaklaşabilecekler.” diye belirtti.

“Bugün burada aslında bir okul var”

Türk Nöroşirürji Derneği Beyin Damar Hastalıkları Eğitim Öğretim Kümesi Lideri Prof. Dr. Melih Bozkurt ise eğitimin iki ana gayesi olduğuna vurgu yaparak şunları kaydetti:

“İki ana amacımız var. Birisi pratik eğitim ile el hünerini geliştirme. İkincisi ise teorik, komplikasyon idaresi. Güç durumlarla baş edebilme üzere hazırlanmış bir toplantı. Beyin cerrahisi eğitimi güç eğitim bir eğitimdir. Asistanlık eğitimi çok güç bir eğitimdir. Lakin beyin damarı hastalıkları eğitimi asistanlıktan fazla uzmanlık eğitimidir, daha üst düzey bir eğitimdir. Münasebetiyle hastalıkların doğal seyrinin zorluğu beyin cerrahisi damar hastalıklarını şiddetli yapan şeydir. Münasebetiyle hem hastalığın zorluğu hem de eğitimin zorluğu ikisi bir ortaya gelince çok fazla eğitim almak gerekiyor. Çok uzun müddet eğitim almak gerekiyor. Eğitimin hem pratik hem teorik tarafı olması gerekiyor. Bugün burada aslında bir okul var. Okulun birinci 3 modülü burada tamamlanıyor. Münasebetiyle çok kıymetli bir başlangıç olacak.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Deprem – Afet Zirvesi Safranbolu’da Başlıyor

Manşet Yayın: 28.09.2023 11:35
Deprem – Afet Zirvesi Safranbolu’da Başlıyor

Safranbolu Belediyesi, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ve Karabük Dernekler Federasyonu ortaklığında Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde ‘Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem Afet Zirvesi’ yarın 14:00’da yapılacak.

“Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi” Safranbolu Belediyesi, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu ve Karabük Dernekler Federasyonu işbirliği ile yarın saat 14:00’da Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür merkezinde gerçekleştirilecek. Karabük’ün tüm ilçeleri ile tanınırlığının arttırılması, turizmin geliştirilmesi üzerine önemli isimlerin katılımı ile oluşturulacak zirvede aynı zamanda 1. Derece deprem bölgesinde yer alan Karabük’ün meydana gelebilecek afetlere karşı alması gereken tedbirler, uyarılar konuşulacak.

Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi’nde açılış konuşmaları Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin, CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük Valisi Mustafa Yavuz tarafından yapılacak. Zirve’de Prof. Dr. Naci Görür (Türkiye, Deprem ve Karabük), 21. Dönem TBMM Başkan Vekili ve 57. Dönem Devlet Bakanı Prof. Dr. Yüksel Yalova (Akıllı Kentler ve Markalaşma), Prof. Dr. Ali Akdemir (STK’ların Deprem ve Afetlerdeki Önemi), Prof. Dr. Aynur Aydın (Afet Yönetimi ve Doğal Kaynaklar) isimli sunumlarıyla bilgilendirme yapacak.

Öte yandan gerçekleştirilecek Kentsel Dönüşüm, Markalaşma, Karabük ve Çevresi Deprem – Afet Zirvesi’ne tüm Karabük halkının davetli olduğu duyuruldu. (Yusuf Korkmaz)