Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

YENİ DÖNEMDE KARABÜK…

Manşet Yayın: 15.04.2024 10:30
YENİ DÖNEMDE KARABÜK…

İkibinli yılların başında, yeni siyaset döneminin rüzgarıyla, AKP Hüseyin Erer ile Karabük Belediye Başkanlığını kazanmıştı..

Günümüze kadar Rafet Vergili, başlangıçta MHP ile daha sonra Cumhur İttifakı ile aldığı bayrağı üç dönem taşıyarak Karabük siyasetinde bir ilke de imza atmış oldu..

Karabük Belediye başkanlığı 20 yıl sonra yeniden AKP’ye geçti..

Siyasi döneminin başında, Karabük Belediye başkanlığını Hüseyin Erer ile kazanan AKP, geçtiğimiz ay sonu yapılan yerel seçimlerde, Özkan Çetin kaya ile Karabük Belediye Başkanlığını yeniden kazandı..

Mart sonunda yapılan yerel seçimlerde esen muhalefe rüzgarı, ana muhalefet partisi Karabük teşkilatının, siyaseti iyi okuyamaması yüzünden Karabük’e uğrayamadı..

Mart 2024 yerel seçimleri, CHP Karabük teşkilatı için fırsatlar dönemiydi, gelecek dönemlerde yakalanması zor olan fırsattan ana muhalefet partisi maalesef yararlanamadı..

Cumur İttifakı ortakları AKP ve MHP arasında geçen, yerel seçimleri AKP kazanırken, Yeniden Refah Partisi, Karabük siyasetine ortak olduğunu gösterdi..

Karabük Belediyesinin son 15 yılına damgasını vuran, Cumhur İttifakı ortağı Rafet Vergili dönemi, şehrin bazı geleneklerini yıkarken, bu dönem yeni gelenekleri ortaya çıkardı..

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte ekonomik kalkınma vagonlarından biri, demir-çelik entegre sanayi tesilerine ev sahipliği yaparak kurtuluşu değil kuruluşu kutlanan tek şehir Karabük…

1969 yılında Karabük Demir-Çelik Fabrikaları ve şehri temsilen D-Ç Karabükspor kurulmuş..

Geçmşiten günümüze,  şampiyonluklarla, günümüz süper ligine kadar yükselme kabiliyetini gösteren, uluslar arası spor arenasında şehri temsil eden D-Ç Karabükspor ve özelleşen Demir-Çelik Fabrikaları sonrasında, Kardemir ve Kardemir Karabükspor..

Türkiye ekonomisine, demir-çelik sektörünün kuruluş ve gelişmesini ev sahipliği yaparak kurtuluşu değil kuruluşu kutlanan tek şehir Karabük’ün tanıtımını sağlayacak 3 Nisan Sanayi Festivalinin günümüzde adı dahi gündemde yok…

D-Ç Karabükspor veya Kardemir Karabükspor’a yönetimce yaşatılan ekonomik kriz sonrası, şehrin de desteğini çekmesiyle yalnız başına kalan kulüp, sportif mücadelelere başladığı amatör kümeye kadar düşerek kapatıldı ve bugün adından bahseden yok..

20. yüzyıl sonları ve 21.yüzyıl başlarına kadar, gerek 3 Nisan ve gerekse D-Ç Karabükspor veya Kardemir Karabükspor, Karabük’ü yerel ve ulusal alanda tanıtan ve şehrin sosyo-ekonomisini, iktidarın deyimiyle şaha kaldıran iki önemli değer…

Karabük’ün kuruluş tarihi de olan 3 Nisan, Türkiye Demir-Çelik Fabrikalarının kuruluş ve temel atılışı, Atatürk’ün talimatıyla, CHP İsmet İnönü dönemine rastlamakta…

Sağ siyasetin hakim olduğu Türkiye siyaseti, Karabük siyasetine hakim olmak adına, 3 Nisan Karabük ve Demir-Çelik Fabrikalarının kuruluş tarihini, Karabük gündemine almak istemiyor..                            Olayı siyaset üstü gören geçmiş dönemlerin belediye başkanı, merhum Dr. Necmettin Şeyhoğlu’nun girişimiyle 3 Nisanlı, 1970-90’lı yıllarda, günümüz sosyo-ekonomisinden daha güçlü olan, Karabük ekonomisi, şehrin parlak günlerini, yıllarını yaşamıştı..

Karabük’ün son çeyrek yüzyılına damgasını vuran Cumhur İttifakı’nın, Atatürk dönemleriyle yıldızı parlamadığından, şehrin yönetimine gelen yeni yönetimin de, Karabük’ün sosyo-ekonomisine yön verecek bu gibi tanıtım projelerine yer vermesi beklenmiyor..

Kısaca, 3 Nisan ve Karabükspor bir süre daha Karabük gündemine giremeyecek..

Düşünce ve görüşlerin ışık olması dileğiyle…

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Atıl haldeki samanlar alev alev yandı

Gündem Yayın: 19.05.2024 00:48
İhlas Haber Ajansı

Bolu’da Yukarı Soku Mahallesi’nde atıl samanların bulunduğu alanda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile söndürüldü.

Yangın, Yukarı Soku Mahallesi’nde bulunan bir tarlanın başında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bölgede çiftçilik yapan vatandaşlar, çürümüş samanlarını tarlaların bulunduğu yol kenarına attı. Öğle saatlerinde henüz bilinmeyen bir nedenle samanların bulunduğu alanda yangın çıktı. Kısa sürede alevlenen samanların dumanı etrafı sardı. Vatandaşların yangını fark etmesi üzerine durum 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirildi. İhbar üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. Olay yerine kısa süre içerisinde gelen itfaiye ekipleri tarafından alev alev yanan atıl haldeki samanlar söndürüldü.

Paylaş: