Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

PUTİN ARADIĞI DESTEKÇİYİ NİHAYET BULDU !

Manşet Yayın: 13.09.2023 11:22
PUTİN ARADIĞI DESTEKÇİYİ NİHAYET BULDU !

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile savaşında kendisine yeni destekçiler arıyordu. Nihayet buldu. Bu konuda, oldukça elverişli bir aktör olarak görülen Kuzey Kore, Çin’in de desteğini alarak sahaya indi!

 

Dünya bir yılı aşkın süredir Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşı korku içinde izliyor. Savaş tüm hızıyla devam ediyor.

 

ABD’nin ve batılı ülkelerin desteği ile; Ukrayna, Rusya gibi bir nükleer güce karşı 1 yılı aşkın bir süredir karşı koyuyor.

Hatta Rusya’yı fena halde de yıprattı.

 

Kim Jong ABD’nin baş belası ilginç bir isim. Biraz da deli

ABD’nin “Bedelini öder” tehdine rağmen Rusya seyahatinden vaz geçmedi.

 

Kim Jong’un zırhlı tren’i 20 saatlik bir yolculuktan sonra Rusya’ya ulaşmış. Kuzey Kore lideri Kim Jong hava yolunu tehlikeli bulmuş olmalı ki, onca yolu zırhlı trenle katetti. Treni tercih etmesinin nedeni uçak fobisi de olabilir. (Babası Kim Jong-İl, uçak fobisi nedeniyle 17 yıllık iktidarı döneminde seyahatlerinde hep treni tercih etmişti.)

Zırhlı treninde 20 zırhlı otomobil taşıdığı, normal trenlerden çok daha ağır olduğu için saatte en fazla 59 kilometre hızla ilerleyebildiği söyleniyor.

Rusya’daki tren raylarının genişliği Kuzey Kore’dekinden daha geniş olduğu için Kim’in treni sınırda tekerlerini de değiştirmiş.

 

Jong’un Moskova’ya silah ve mühimmat desteği vermesi, Rusya’nın ise bunun karşılığında Kuzey Kore’ye gıda yardımı yapması gündemde. Yani al gülüm ver gülüm durumu. Batılı ülkeler, olası bir silah anlaşmasının Ukrayna Savaşı’nı etkileyebileceğinden endişe duyuyormuş. Kendileri Ukraynaya her türlü silah yardımını yaparken sorun yoktu!

İkiyüzlü batı!

 

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, akşam yemeğinde bir araya gelmiş. Görüşmenin sonucunda Rusya’nın Ukrayna’daki askeri girişimleri için bir mühimmat alımı anlaşması imzalanması bekleniyor. Yaptırımlar ve pandemi nedeniyle açlıkla boğuşan Kuzey Kore ise ek mühimmat karşılığında Rusya’dan sıcak para, enerji ve gıda temin edecek.

 

ABD, Kim Jong’a bu seyahatin bedelini nasıl ödetecek. İlerleyen günlerde göreceğiz.

Dünya çok tehlikeli bir şekilde kutuplaşıyor. Küresel ısınma, Kuraklık, Gıda krizi, Afetlerde tuzu biberi.

Etrafımız ise tam bir ateş çemberi…

 

Super güçler artık taşeron kullanıyor! Öyle anlaşılıyor ki, bu savaş kolay kolay bitmeyecek. Hatta daha da büyüyecek.

Bundan en çok etkilenen ülkelerin başında da biz geliyoruz.

Çok dikkatli olmalıyız. İzlediğimiz denge politikasını kararlılıkla sürdürmeliyiz.

 

Sahte müttefikimiz, ezeli ve ebedi düşmanımız ABD nin en çok istediği; bizi de bu ateş çemberinin içine çekmek.

Aman dikkat !

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Depremzede öğrenciyi başörtülü diye okula almayan müdüre ağır ceza

Gündem Yayın: 28.09.2023 11:00
Depremzede öğrenciyi başörtülü diye okula almayan müdüre ağır ceza

Eskişehir’de mart ayında depremzede öğrencinin başörtülü olması sebebiyle özel bir okul tarafından kabul edilmemesi üzerine başlatılan soruşturma sonrasında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından okul müdürü İ.S.’ye 89 bin 571 lira para cezası verildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in kurucusu olduğu ve halen başkanlığını yaptığı Eğitim Sağlık ve Bilimsel Araştırma Çalışmaları Vakfı’na (ESBAV) bağlı bir özel okulun müdürü tarafından depremzede bir öğrencinin başörtülü olduğu gerekçesiyle okula kaydedilmediği iddia edilmişti. İddiaların ardından konuya Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu müdahil olarak, inceleme başlattı.

Deprem nedeniyle naklini Eskişehir’de bir okula aldırmak isteyen öğrencinin başörtülü olması sebebiyle okula kabul edilmemesinin din ve inanç ile cinsiyet temellerine ayrımcılık yasağına aykırılık teşkil ettiği iddialarına ilişkin yapılan incelemede karar açıklandı.

Kararda, başvuruda ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına yer verilirken, okul müdürü İ.S.’ye oy birliği ile 89 bin 571 TL idari para cezası uygulanacağı kararlaştırıldı. (İHA)