Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

ÖLMEDEN MEZARA KOYDULAR !

Manşet Yayın: 08.10.2023 16:38
ÖLMEDEN MEZARA KOYDULAR !

Kimi mi? 5 milyon emekliyi. Emeklilerin geri kalanı da yoğun bakımda! Yakındır onların da mezara girmesi!
15 milyon 466 bin 595 emeklinin 5 milyonu 7500 ₺ maaş alıyor. Bu sayının 9 milyon olduğunu iddia edenler de var. Bu para (7500₺) açlık sınırının yaklaşık yarısı. Yazıma bu başlığı koyma nedenim budur.
Son açıklanan açlık sınırı 13 bin 334 ₺.
Yoksulluk sınırı ise 43 bin
433 ₺.
Sadece emekliler mi?, asgari ücret alanlar da açlık sınırının altında kaldı. Ülke nüfusunun yüzde 60’ı açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşama tutunmaya çalışıyor. Bu rakamlar; yüksek enflasyon nedeniyle her ay güncelleniyor. Yılbaşına kadar açlık ve yoksulluk sınırı kim bilir ne olacak. Şu an için, 7500 ₺ olan emekli maaşını, yüzde 100 zamla iki katına çıkarırsanız. 5 milyon emekliyi şimdilik(!) açlıktan kıl payı kurtarıyorsunuz. Yıl sonuna kalırsa belki % 150 zam bile kurtarmayacak.

Gelir dağılımındaki adaletsizlik, hiç olmadığı kadar arttı. Orta sınıf diye birşey kalmadı.
Çalıştığı dönemde yüksek prim ödeyen, fazla prim/gün sayısına sahip emekliler adeta cezalandırıldı. Çalışırken bedelini ödedikleri için, yakın zamana kadar, haklı olarak en düşük memur maaşından fazla emekli maaşı alan milyonlarca emekli mağdur edildi. Asgari ücretin 2-3 katı maaş alan emekliler şimdi asgari ücrete, hatta daha da altına düştü.
Bu sosyal dengeyi bir kere bozarsanız bir daha toparlayamazsınız. Asgari ücrete, çalışan kesime, memura yapılan zamma kimsenin itirazı yok. İtirazımız bir tarafa verirken, diğer tarafın yok sayılmasına. Daha önceki bir çok köşe yazımda; rakamlarla, örnekler vererek emeklilerin bugüne kadar, eşi benzeri görülmemiş bir biçimde nasıl mağdur edildiklerini anlatmaya çalışmıştım.

Emekliler için, bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ! Durum hiç içaçıcı değil. TUİK’in o meşhur enflasyon hesabına ve TÜFE artışına bakarsak emekliler 2024 yılına yaklaşık % 50 maaş artışı ile girecek. Bunun anlamı şu; açlık sınırının altında maaş alan emekli sayısı daha da artacak.

Çalışan sayımız; kayıt dışı da dahil 31 milyon 671 bin.
Emekli sayımız ise; 15 milyon 466 bin 595 kişi. Aslında sıkıntı burada başlıyor. Kayıt dışını saymazsak oran 2 ye 1 bile değil! Gelişmiş ulkelerde 4 – 5 çalışana 1 emekli düşüyor. Bizde üretim ekonomisi yerine, tüketim ekonomisi tercih edildiği için çalışan sayımızı artıramıyoruz. Buna rağmen, oy uğruna emekli sayımızı artırmakta çok başarılıyız!

Asgari ücret 1 Temmuz 2023 te 11 bin 402 ₺ olmuştu.
En düşük memur maaşı seyyanen zam ile 22 bin ₺
En düşük emekli aylığı 5 Nisan 2023 te 7500 ₺ oldu.
Memura yapılan seyyanen zam emeklilere yapılmadığı için çalışanlar ile emekliler arasındaki makas daha da açıldı.
Emekliler bu adaletsizliğin yıl sonundan önce düzeltileceğini bekliyordu. Çünkü, ahlaksız(*) basın yaptığı asılsız haberlerle böyle bir algı yarattı. Gerçi, bu defa basının pek suçu yok. Yetkili ağızlardan, “Çok yönlü çalışmalar devam ediyor, 2024 ten önce bir iyileştirme olacak” açıklamalarını çok duyduk. Nasıl bir çalışma ise aylardır bitmedi. Vekil maaşlarına zam çalışmaları, ne hikmetse 10 dakikada bitirilip, 5 dakikada meclisten oy birliğiyle geçiveriyor.
(*)Ahlaksız basın tabirini kullanma nedenim; geçmişte hemen hemen her gün, emeklilerle alay edercesine, “Emekliye büyük müjde” başlıklarıyla haber yaptıkları için.

İsrafa, şatafata, itibara, makam odalarına, lüks makam araçlarına… herşeye kaynak var. Emekliye yok!
Öyle anlaşılıyor ki, hükümet ekonomik krizin bedelini; zaten zor durumda olan emeklilere ödetmeye devam edecek. Hak arama konusunda; en sessiz kesim olan emeklilerin, siyasi irade tarafindan bilerek ve isteyerek gözden çıkarıldığı kanaatindeyim.
Yoksulluk sınırından vaz geçtim!. Bundan sonra, emeklilerin açlık sınırının üzerinde maaşlar alması hayalden ibaret.
Emeklilerin ruhuna El- Fatiha!

İlyas Erbay

Yorumlar

  1. Nur Bulut

    Hepimizi gomduler

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:56
Karabük’te Huzur ve Güven Uygulaması

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü  ekipleri,  İl Merkezi ve İlçelerde huzur ve güven uygulaması gerçekleştirdi.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi3 jpg

38 Ekip ve 101 personelin görev aldığı huzur ve güven uygulamasında  çeşitli suçlardan aranan 2 kişi yakalanırken, eksikliği tespit edilen 31 araca da cezai işlem uygulandı.

Karabukte Huzur ve Guven Uygulamasi1

Yapılan uygulamalara İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse de katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden Müdür Köse, “Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği için tüm görevlilerimizle sahadayız. Vatandaşlarımızın huzuru ve güvenliği ve şehrimizde mevcut huzur ve güven ortamının artarak devamı için var gücümüz ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi. (Ramazan Öztürk)

Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük Yayın: 15.11.2023 13:49
Karabük’te 12 yıl hapis cezası bulunan firari yakalandı

Karabük’te hakkında nitelikli cinsel saldırı suçundan 12 yıl hapis cezası ve yakalama kararı bulunan firari şahıs yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde yürüttükleri denetim faaliyetleri çerçevesinde hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 12 yıl hapis cezası ile yakalama kararı bulunan ve açık cezaevinden firar ettiği tespit edilen K.K.’yı yakaladı.
Gözaltına alınan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Karabük T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna gönderildi.
İl Emniyet Müdürlüğü, şehirde vatandaşların huzurunu ve güvenliğini bozacak her türlü suçun önlenmesine, faillerinin en kısa sürede yakalanarak adalet önüne çıkartılmasına ve suçluların vatandaşlar arasında rahat rahat dolaşmasına asla izin verilmeyeceğini belirtti. (İHA)

Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Karabük Yayın: 02.12.2023 13:13
Enver Özgü Yenice İçin Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi Yenice İlçe Başkanı Enver Özgü CHP İl Başkanlığına Yenice Belediye Başkan aday adaylığı için başvurusunu yaptı. Başvuru öncesi bir açıklama yapan CHP Yenice Belediye Başkan aday adayı Enver Özgü;

“4 yıllık ilçe başkanlığı döneminde yola çıktığımız bir hizmet süremizi bu gün itibari ile Yenice Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusuyla noktalıyoruz. Arkadaşlarımla birlikte projelerimiz hazır, çalışacak arkadaşlarımız hazır, her şey hazır. Çünkü bu ülkenin de yaşadığım ilçeninde acilen Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyacı var. Neden bunu böyle diyor derseniz, ilçemizde de ülkemizde de olduğu gibi siyasi fikirleri farklı da olsa o zenginliği kullanamayıp insanları ayrıştıran zihniyete karşı sokaklarında hangi fikirden olursa olsun bir kahvenin önünde rahatça oturabileceği, çay içebileceği o iklimi yaratma çabasında olacağız. İlçemde nefes olabilmek için, ilçemde her şeyin daha iyi olabilmesi için acilen Cumhuriyet Halk Partili bir belediyeye ihtiyaç var. Bunu gerçekleştirecek bilgi, birikim, donanım ve kadroyla bu işe talibiz. İnşallah bu konuda da önümüzdeki seçim döneminde de hep birlikte çalışarak, bu seçim dönemini başarıyla tamamlayıp, Cumhuriyet Halk Partili altı oklu bayrağı o belediyenin hurçlarına hep birlikte asacağız. Bu konuda yardımlarınızı her zaman olduğu gibi seçimlerde bekliyoruz, çünkü ilçemizde sadece doğa turizmi değil, bunun yanında da istihdamı tersine çevirip isdihtam katkısı vererek ilçemizden dışarıya olan göçü, ilçemize yönelik çalışmalarımızı önümüzdeki planlarla programlarla sizin huzurunuza çıkacağız, bunları kamuoyuyla paylaşacağız. Önümüzdeki seçim döneminin hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Adaylık süresince de hepinizin desteğini bekliyorum.” dedi. (Yusuf Korkmaz)