Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

İmam Hatip Lisesi Mezunları Bir Araya Geldi

Gündem Yayın: 13.07.2022 14:10
İmam Hatip Lisesi Mezunları Bir Araya Geldi

Karabük’te pandeminin ardından İmam Hatip Lisesi mezun ve mensuplarının buluşmasına yönelik program düzenlendi.
Karabük İmam Hatipliler Derneği (KAİMDER) tarafından okul bahçesinde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kuranı-Kerim tilaveti ile devam eden programda konuşan Dernek Başkanı Hasan Yıldırım, “28 Şubat sürecinde İmam hatiplilerin özellikle katsayı uygulamasıyla birlikte üniversiteye gitmesi engellendi. O dönem çok başarılı, belki de derece yapmış çocukların eğitim hakları ellerinden alındı. 8 yıllık eğitimle imam hatiplerin ortaokul kısımları kapatıldı. Bu operasyon tamamen imam hatiplerin yok edilmesine yönelik bir operasyondu. Daha önce 600 bini bulan imam hatipli öğrenci sayısı, 28 Şubat sürecinde 60 bine kadar indi. Artık çok şükür bu süreçler geride kaldı.28 Şubat sürecini sonlandıran başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
Eğitimde kaliteyi arttırmak için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade eden Yıldırım, “Bu içinde bulunduğumuz okulumuzda artık fen ve sosyal bilgiler programı uygulayan bir proje okulu oldu. 1976’dan günümüze imam hatip sevdamız ,okulumuz Karabük Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2020-2021 Öğretim Yılı itibarı ile Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu bünyesine alınmıştır. Daha iyi bir gelecek için, Bir okul bir ekol olan okulumuza, Başarmak, doğru yerden başlamakla olur ve her şey doğru bir tercihle başlar düşüncesi ile Siz değerli KAİMDER camiamızın göz bebeği evlatlarınızı ortaokullarımıza ve liselerimize bekliyoruz” diye konuştu.
Karabük Valisi Fuat Gürel himayelerinde okullarda hem nicelik, hem nitelik olarak çok iyi bir yerde olduklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş şunları söyledi: “İlimizin akademik başarısı çok iyi durumda. Yapılan son LGS’de 5 öğrencimiz 500 tam puan alarak Türkiye birincisi oldu. 48 ilde tam puan alan öğrenci sayısı 193, ilimizde ise 5 öğrenci bunu başardı. Bu zamana kadar elde edilen en büyük başarı olduğunu ifade etmek isterim. Bugünün anlamına uygun olarak şuna paylaşmak isterim İmam Hatip Ortaokullarında Türkiye çapında 12 öğrenci 500 tam puan aldı. Bu öğrencilerden iki tanesi bizim okullarımızdan. Her okulumuz çok değerli ama Şehit Murat Akdemir İmam Hatip Anadolu Lisesi hem LGS’de hem YKS’ de Türkiye çapında önemli dereceleri bulunmaktadır. Yalnız akademik başarı da değil onun yanında sosyal, kültüre ve sportif alan ve değerlerimiz açısından çok değerli olduğunu ifade etmek isterim.”
Akbaş, “Örgün eğitimle birlikte hafızlık projesi çerçevesinde Sultantepe Kız (Hafızlık) İmam Hatip Ortaokulu’nun yeni eğitim öğretim döneminde genç hafızlarını ve kur’an bülbüllerini yetiştirmeye başlayacaktır. Dualarını eksik etmeyin inşallah” ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından yapılan ikramla program sona erdi. (Halil Kızılyer)


Mesajınızı gönderin

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bozkan, “Eğitimde Türkiye’de ilk çeyrekteyiz”

Zonguldak Yayın: 25.06.2024 16:52
İhlas Haber Ajansı
Bozkan, “Eğitimde Türkiye’de ilk çeyrekteyiz”

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, eğitim ve yatırımlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Zonguldak il Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan, Gazeteciler Cemiyeti’ni (ZGC) ziyaret etti. Gazetecilere açıklama yapan Bozkan, “Kazasız belasız eğitim öğretim yılını kapattık. Yaklaşık on bin çalışanımızla beraber huzurlu bir eğitim öğretim yılı geçirip çok şükür ciddi bir sorun yaşamadık. Eğitim öğretim yılı boyunca Aralık ve Kasım ayında yaşadığımız bir afet oldu. Orada çatılarımız uçtu. Devletin hızlı refleksiyle en hızlı şekilde giderdik. Onun dışında hani bu eğitim öğretim yılında önemli diyebileceğimiz herhangi bir sorun yaşamadık İnşallah önümüzdeki yıllarda hep beraber hayırlı hizmetler veririz. Hayırlı işler yaparız. Tatil sezonunda yatırım için gelecek ödeneğin tamamını kullanacağız. Kaç okulda onarım ve bakım yapılacağı ile ilgili acil çıkabilecek, anlık çıkabilecek yatırımlar nedeniyle kaç okulda yatırım yapılacağı İle ilgili veremiyorum. Onarım ve bakımları eylül ayında öğrencilerimiz geri dönünceye kadar tamamlayacağız” dedi.

Eğitim başarısında Türkiye’de ilk çeyrekte olduklarını ifade eden Bozkan, “Böyle keskin çizgilerle bir rakam belirtemiyorum. Fakat mükemmel de sıra yok. Biz en iyi olma tarafındayız. Ama keskin bir rakam vermem mümkün değil yüksek verilerle. Bu doğru olmaz. Bildiğimiz bir şey var Zonguldak eğitim başarısında Türkiye de ilk çeyreğin içinde. Eğitim öğretim yılı içinde TÜBİTAK’ta çok güzel projeler yapıldı. Bir ekibimiz Türkiye ikincisi oldu. Zonguldak Belediyesi’yle Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklaşa engelsiz yaşam merkezinde düzenledi. Çalışmaları sonucunda teknoloji tasarım alanında Türkiye ikincisi oldu. Yine bir okulumuz kimya projesinde jüri özel ödülüne layık görüntü. Önümüzdeki yıllarda marka olmayı, teknoloji tasarımla ilgili yapılacak projelerde yazılım projelerinde planımız, programımız, marka şehir haline gelmek. Hatırı sayılır bir öğretmen açığımız yok. Sadece özel eğitim alanında açığımız var bazı branşlarda fazlamız var. Anlık açıklar oluşabilir. Bunlar giderilir. Sınıf öğretmenliğinde merkez ilçede açığımız var. Çok ciddi bir açığımız yok. Bu da emekli olanlardan kaynaklanıyor. Edebiyat öğretmeni fazlalığı var. Önümüzdeki yıllar bunlar tamamlanacak. Bilindiği üzere Yayla Okulunun yıkımı ile ilgili bir mahkeme süreci başladı. O mahkemenin sonuçlanmasını beklemek yerine Milletvekilimiz Muammer Avcı’nın öncülüğünde kolejin altında dört buçuk dönüme yakını bir arazi var. Şu anda zemin etüdü yapılıyor. İnşallah bu yaz ihalesini yapıp 24 derslikli Yayla Ortaokulunun yaptıracağız. Mahkeme süreci devam ettiği için ve bilirkişi raporu dayanıklı değildir İhtimali üzerine Yeni gayda okulun temelini atmaya hazırlanıyoruz. Kız Meslek lisesi kesinlikle yıkılmayacak ve kalıcı olarak kalacak. Kız Meslek lisesi için restorasyon, güçlendirme ihalesi başlayacak en kısa zamanda. Uzun zamandır yapımı devam eden Bahçelievler İlkokulu önümüzdeki 2024-2025 eğitim öğretim yılında eğitim öğretime açacağız. Halk Eğitim Merkez binası yapılan binaya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeni eğitim öğretim yılında taşınacağız 69 Ambarları mevkiinde Bilim Sanat Merkezi olarak yapılan binaya Rehberlik Araştırma Merkezleri, özel eğitim anaokulu, İki katı halk eğitim merkezidir. Hemen Milli Eğitim Müdürlüğümüz binasının yanındaki binaya. Onların geçişi de önümüzdeki eğitim öğretim yılında gerçekleşecek” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Akbıyık ve gazetecilere görevlerinde başarılar dileyerek, “Çok zor ve meşakkatli bir göreviniz var. Allah yardımcınız olsun” dedi.