Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

ENSEYİ KARARTMAYALIM!

Köşe Yazıları Yayın: 16.01.2023 14:25
ENSEYİ KARARTMAYALIM!

Umutsuzluğa hiç gerek yok! Ülkemizin önü çok açık!

Tabii, vizyon sahibi, akıllı politikacıların, liyakat sahibi yöneticilerin iş başına gelmesi ve doğru politikaların izlenmesi şartıyla…

Şu son birkaç yıldır, yaşadıklarımız bize gıdanın ne kadar önemli olduğunu  gösterdi.

Kendi kendine yetemeyen ülkelerin çoğunun 2050 yılına kadar yeryüzünden silinip gideceği öngörülüyor. Kendi kendine yeten, suya ve gıdaya hükmeden ülkelerin ise dünyanın efendisi olacağı konuşuluyor.! Dünyanın en bereketli toprakları Anadolu coğrafyasında. Ülkemizin önünde çok büyük bir fırsat var!

Kendi kendine yeten bir ülke olmanın da ötesinde dünyanın gıda üssü olmamamız için hiç bir neden yok!

Bunun için, gücümüzü, enerjimizi modern ve bilinçli tarıma yoğunlaştırmaktan başka çaremiz yok.

Ülkemizde; tarımın milli gelirdeki payı %6 buna rağmen milli gelirden tarıma ayrılan destek birkaç yıl öncesine kadar %0.3

(binde 3) seviyelerinde idi.

Ülkeyi yönetenlerde, bir farkındalılık oluşmuş ki,  2023 yılı bütçesinden tarıma ayrılan kaynak 133.7 milyar TL. olarak belirlendi. Yanılmıyorsam bu rakam bütçenin binde 9’una denk geliyor. Önceki yıllarla kıyaslandığında, aşağı yukarı 3 katı. Yeterli mi? Asla! Başlangıçta en az %5 seviyesine çıkabilmeliyiz. Tarıma ayrılan kaynağı ne kadar artırırsak, tarımın milli gelirdeki payıda o oranda artar.

Doğal olarak tarımda istihdam artacağı için işsizlik de azalacaktır.

Hollanda’nın 2021 yılı tarım ihracatı 118 milyar Avro. Yüz ölçümü bizim 18 de 1’imiz olan bu ülke tarımsal ihracatta bizi 5’e katlamış! Ülkemizin potansiyeli düşünüldüğünde utanç verici.

Neden Hollanda’yı örnek almıyoruz?

Tarımı çok ihmal ettik ve bunun faturasını millet olarak acı bir şekilde ödüyoruz!

Çok geç kalmadan  topyekün bir tarım seferberliğini derhal başlatmalıyız.

Ata tohumlarımızı toprakla buluşturup, genetiği değiştirilmiş GDO lu tohumlardan hızla kurtulmalıyız. Organik ve sağlıklı ürünlere yönelmeliyiz.

Bir zamanlar, dünyada kendi kendine yeten ülkeler arasında biz de vardık. Neden tekrar başarmayalım? Bunun için herşeye sahibiz.

Sokakta elini sallasan ziraat mühendisine çarpıyor! Genç nüfusumuz. bereketli topraklarımız, güneşimiz ve suyumuz(!)…

Bunlar elimizi güçlendiriyor.

Su konusunda şimdilik büyük bir sıkıntı yaşamasak da,  kaynaklarımızın hızla azaldığı da bir gerçek.Tabiki dünyayı etkisi altına alan küresel ısınmadan biz de etkilendik. Bu konuda önlemler almak adına güzel işlerde yapıldı. 20 yılda 585 baraj daha yapıldı. Araştırdığım kaynaklara göre; ülkemizde 861 baraj işletmede. Su hayat! Suyu kontrol altına almak çok önemli.

Tabiiki, sadece tarımda değil, teknolojide ve sanayi alanında da  çağı yakalamak zorundayız. Kısacası, her alanda güçlü olmalıyız. Bu konuda da güzel gelişmeler var.

Afrika ülkelerine sahip çıkma politikamızı da  doğru buluyorum. Bu açıdan baktığımızda; Afrikalı öğrencilere üniversitelerimizde eğitim imkanı vermemiz de son derece doğrudur.

Benim şehrimde, Karabük üniversitesinde 10 binin üzerinde Afrikalı ve Asyalı öğrenci var.

Zaman zaman sokakta onlarla sohbet ediyorum. Mükemmel derecede Türkçe konuşuyorlar. Herşeyin farkındalar.

Ülkemizdeki yabancı uyruklu öğrenci sayısı 225 bin civarında. Eğitimde niceliği bir şekilde  yakaladık. Fakat önemli olan nitelik. Umarım bundan sonra niteliği de yakalarız.

Bu genç insanları kazanmak, ülkemizi tanımalarını sağlamak tabiiki çok önemli bir devlet politikası. Okulları bittiğinde ülkelerine dönecekler. Eminim önemli mevkilerde, ülkelerinin yönetiminde söz sahibi olacaklar. İlişkilerimiz gelişecek, ticaret hacmimiz artacak.

Yüz yıllar boyu Batı’nın her türlü zulmüne ve sömürüsüne maruz kalan bu ülkelere bugüne kadar hiç bir ülke bizim gibi yaklaşmadı.! Onlarda bunun farkında!

Siyaset yapmadan, partizanlik gözetmeden doğru politikaları desteklemek zorundayız. Yanlış politikaları da eleştirebilmeliyiz.

Ülkemiz söz konusu olduğunda; siyaseti kırgınlıkları  bir tarafa bırakıp birlik olabilmeliyiz.

Umudumuzu yitirmeyelim. Aydınlık ve güzel günler yakındır. Yeterki doğru yönetimleri, liyakat sahibi insanları iş başına getirebilelim.

 

Paylaş:

2 kişi görüş bildirdi

  1. Şaban Tatar

    Tarımda en önemli girdi maliyeti mazot ve gübre.Devlet bu iki kalemden aldığı vergilerden vazgeçer ve üreticiye tarlanın dönümüne göre değildi ürettiği ütün miktarına göre destek pirimi verirse hem üretici kazanır hemde millet ucuza karnını doyurma imkanı bulur

  2. Kubilay İkinci

    Yazdıklarınıza gönülden katılıyorum. Öncelikle tarım ile üretmek ve teknoloji ile devam. Elinize kolunuza sağlık.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Trendyol 1.Lig: Giresunspor: 0 – Adanaspor: 1

Spor Yayın: 05.03.2024 12:48
İhlas Haber Ajansı

Trendyol 1. Lig’in 25. haftasında Giresunspor, konuk ettiği Adanaspor’a 1-0 mağlup oldu.

Maçtan dakikalar

15. dakikada Adanaspor’da Fatih, orta sahadan hızla gelerek ceza sahası dışından kaleyi denedi ve çektiği şut kalenin sol üst köşesinden ağlarla buluştu. 0-1

26. dakikada Adanaspor’da Fernandes, ceza sahası sol çaprazdan kaleyi görerek şutunu çekti, kaleci Erkan uzanarak topu kurtardı.

66. dakikada Furkan, sol kanattan gelerek ceza sahası köşesinden yaptığı şutta kaleci Ferhat, uzanarak gole izin vermedi.

85. dakikada hızlı gelişen Giresunspor atağında Faruk Can’dan pasını alan Muhammet, ceza sahası köşesinden sert bir şut çekerken top üst direğe de çarparak dışarı çıktı.

Hakemler: İlker Yasin Avcı, Gökmen Baltacı, Cem Özbay, Süleyman Soyutürk

Giresunspor: Erkan, Faruk Can, Kadir, Mehmet, Talha (Ali Emirhan dk. 79), Ertuğrul, Enishan (Kasım Alperen dk. 79), Anıl Yiğit, Furkan, Şahin, Mert Han (Muhammet dk. 69)

Yedekler: Göktan, Alperen, Fatih, Arda, Şenel Hami, Ahmet Lütfü, Emre

Teknik Direktör: Serhat Güller

Adanaspor: Ferhat Kaplan, Hüseyin, Evren, Fatih, Feyzi (Ferhat Katipoğlu dk. 70), Diakite (Harun dk. 70), Mehmet, Dabo (Burhan dk. 90+4), Oberlin (Metehan dk. 70), Muhammed (Yepie Yepie dk. 46), Fernandes

Yedekler: Ahmet Said, Lukaku, Hıdır, Cem,

Teknik Direktör: Mustafa Kemal Kılıç

Gol: Fatih Kurucuk (dk. 15) (Adanaspor)

Sarı Kart: Mert Han Kurt, Kasım Alperen Köşger (Giresunspor), Abdoulaye Dabo (Adanaspor)

Paylaş: