Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

Emekli öğretmen Yılmaz, “Atıl kalmış köy okulları değerlendirilmeli”

Zonguldak Yayın: 02.09.2023 20:36
İhlas Haber Ajansı
Emekli öğretmen Yılmaz, “Atıl kalmış köy okulları değerlendirilmeli”

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Aydın Yılmaz atıl kalmış köy okullarına dikkat çekip kelam konusu binaların kıymetlendirilerek köylerin hizmetine sunulması gerektiğini söyledi.

Yapılabilecek projelerle kullanılmayan ilkokullarının değerlendirilebileceğini tabir eden Aydın Yılmaz husus ile ilgili öncelikle Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Yaklaşık 3 yıl evvel öğrenci yetersizliğinden ötürü Büyük Tekke Köyü Birinci ve Ortaokul kapanarak atıl vaziyette bırakıldığını söyleyen emekli öğretmen Aydın Yılmaz, Büyük Tekke Köyünde bulunan Birinci ve Ortaokulun daha ziyan görmeden okul binasının özel eğitim uygulamalı okulu olarak kullanabileceğini işaret etti. Bahçenin içinde bir basketbol alanı bulunsa da bakımsızlık nedeniyle tahribatlar meydana geldiği söyleyen Aydın Yılmaz Köydeki öğrenciler ise eğitim öğretimleri için 10 kilometre uzaklıktaki okullara gittiklerini söyledi.

“Köylü devlet el ele projesi üretilmeli”

Öncelikli olarak hususla ilgili bir an evvel zelzele güçlendirme program planlama yapılması gerektiğini belirten Aydın Yılmaz, “Büyük Tekke birinci ve Ortaokulu’nun 2020 yılında zelzele güçlendirme planlama programına alınmasına karşın yıllardır bu hususta rastgele bir çalışma başlatılmadı. Bu planlama Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Özel Yönetim iş birliğiyle yapılabilir. Ulusal Eğitim öncelikle okulları görmezden gelmek yerine ‘buraları nasıl hayata geçiririz, köyde yaşayan şahıslarla bunlar, burada nasıl hayat bulur’ biçiminde düşünülmesi gerekiyor. Şayet bunu düşünürlerse çok küçük projelerle, çok küçük dokunuşlarla hallolabilir. Örneğin özel eğitim uygulama okuluna çevrilebilir. Fonksiyonel olabilir. Lakin bunu yapabilmek için öncelikle Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün harekete geçmesi lazım” tabirlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Safranbolu’da 106 yaşındaki kadın bahçede ölü bulundu

Gündem Yayın: 13.06.2024 04:52
İhlas Haber Ajansı
Safranbolu’da 106 yaşındaki kadın bahçede ölü bulundu

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 106 yaşındaki yaşlı kadın evinin bahçesinde ölü bulundu.

Olay, Atatürk Mahallesi Sağlık Sokak’ta meydana geldi. Şaziye Demiralp (106) isimli kadını bahçede hareketsiz bir şekilde yatan gören komşuları durumu polis ve 112 Acil Servis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri yaptıkları kontrollerde yaşlı kadının hayatını kaybettiğini belirledi. Yapılan incelemenin ardından Demiralp’in cenazesi otopsi yapılmak üzere Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

Paylaş: