Karabük Haber Postası
Topçu Galeri

Emekli öğretmen Yılmaz, “Atıl kalmış köy okulları değerlendirilmeli”

Zonguldak Yayın: 02.09.2023 20:36
Kaynak: İHA
Emekli öğretmen Yılmaz, “Atıl kalmış köy okulları değerlendirilmeli”

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Aydın Yılmaz atıl kalmış köy okullarına dikkat çekip kelam konusu binaların kıymetlendirilerek köylerin hizmetine sunulması gerektiğini söyledi.

Yapılabilecek projelerle kullanılmayan ilkokullarının değerlendirilebileceğini tabir eden Aydın Yılmaz husus ile ilgili öncelikle Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Yaklaşık 3 yıl evvel öğrenci yetersizliğinden ötürü Büyük Tekke Köyü Birinci ve Ortaokul kapanarak atıl vaziyette bırakıldığını söyleyen emekli öğretmen Aydın Yılmaz, Büyük Tekke Köyünde bulunan Birinci ve Ortaokulun daha ziyan görmeden okul binasının özel eğitim uygulamalı okulu olarak kullanabileceğini işaret etti. Bahçenin içinde bir basketbol alanı bulunsa da bakımsızlık nedeniyle tahribatlar meydana geldiği söyleyen Aydın Yılmaz Köydeki öğrenciler ise eğitim öğretimleri için 10 kilometre uzaklıktaki okullara gittiklerini söyledi.

“Köylü devlet el ele projesi üretilmeli”

Öncelikli olarak hususla ilgili bir an evvel zelzele güçlendirme program planlama yapılması gerektiğini belirten Aydın Yılmaz, “Büyük Tekke birinci ve Ortaokulu’nun 2020 yılında zelzele güçlendirme planlama programına alınmasına karşın yıllardır bu hususta rastgele bir çalışma başlatılmadı. Bu planlama Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Özel Yönetim iş birliğiyle yapılabilir. Ulusal Eğitim öncelikle okulları görmezden gelmek yerine ‘buraları nasıl hayata geçiririz, köyde yaşayan şahıslarla bunlar, burada nasıl hayat bulur’ biçiminde düşünülmesi gerekiyor. Şayet bunu düşünürlerse çok küçük projelerle, çok küçük dokunuşlarla hallolabilir. Örneğin özel eğitim uygulama okuluna çevrilebilir. Fonksiyonel olabilir. Lakin bunu yapabilmek için öncelikle Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün harekete geçmesi lazım” tabirlerini kullandı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Depremzede öğrenciyi başörtülü diye okula almayan müdüre ağır ceza

Gündem Yayın: 28.09.2023 11:00
Depremzede öğrenciyi başörtülü diye okula almayan müdüre ağır ceza

Eskişehir’de mart ayında depremzede öğrencinin başörtülü olması sebebiyle özel bir okul tarafından kabul edilmemesi üzerine başlatılan soruşturma sonrasında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından okul müdürü İ.S.’ye 89 bin 571 lira para cezası verildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in kurucusu olduğu ve halen başkanlığını yaptığı Eğitim Sağlık ve Bilimsel Araştırma Çalışmaları Vakfı’na (ESBAV) bağlı bir özel okulun müdürü tarafından depremzede bir öğrencinin başörtülü olduğu gerekçesiyle okula kaydedilmediği iddia edilmişti. İddiaların ardından konuya Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu müdahil olarak, inceleme başlattı.

Deprem nedeniyle naklini Eskişehir’de bir okula aldırmak isteyen öğrencinin başörtülü olması sebebiyle okula kabul edilmemesinin din ve inanç ile cinsiyet temellerine ayrımcılık yasağına aykırılık teşkil ettiği iddialarına ilişkin yapılan incelemede karar açıklandı.

Kararda, başvuruda ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına yer verilirken, okul müdürü İ.S.’ye oy birliği ile 89 bin 571 TL idari para cezası uygulanacağı kararlaştırıldı. (İHA)