Karabük Haber Postası Karabük Haber Postası

DOĞU KARADENİZ ZONGULDAK YOLU

Köşe Yazıları Yayın: 08.08.2023 10:01
DOĞU KARADENİZ ZONGULDAK YOLU

Kimileri, bu yolu Karabük Yenice olarak nitelendirirler. Oysa, bu yol Doğu Karadeniz’le Batı Karadeniz’i birbirine bağlayan önemli bir yoldur. Hatta, Doğu Karadeniz’i İstanbul’a bağlayan bir güzergahtır.
Yapımına 1983 yılında başlandığı bilinse de tarihi daha gerilere gider.
Ecevit Hükümetleri döneminde Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirilen Mehmet Çötür, bölgenin yetiştirdiği bir isimdir. CHP’de siyaset yapmıştır. Bir dönem de Zonguldak Senatör adayı olmuştur.
O zamanlar, Büyük Zonguldak Havzası denilen bölgeyi çok iyi tanıyan ve sorunlarını çok iyi bilen bir kişilik olarak, geldiği görevde bunları gidermek için büyük çabalar göstermiştir.
Mehmet Çötür’ün el attığı konuların başında yollar gelir. Bu dönemde, Zonguldak Ankara, Karabük Yenice yolları gündemin başına oturur.
Yenice Karabük yolunu projelendirmek için harekete geçirir bakanlığın birimlerini. Projeler, planlar yapılır, programa alınma aşamasına gelinir.
Bu çalışmalar, 12 Eylül döneminde, sekteye uğrar ve projeler rafa kaldırılır.
Ta ki; Özal işbaşına gelinceye kadar.
Özal iş başına gelince, yine bölgenin bir değeri olan Veysel Atasoy, konuyu gündeme getirir. 6 Kasım 1983 yılında yapılan seçimlerde ANAP seçimleri kazanmış ve hükümeti kurmuştur. Bu hükümette, Zonguldak 2. Bölgeden milletvekili seçilen Veysel Atasoy bakan yapılmıştır.
Atasoy, bakan olunca kolları sıvar ve bölgenin bu önemli sorununa el atar.
Mehmet Çötür’ün zamanında yapılan projeler raflardan indirilir ve hayata geçirilmesi çalışmalarına başlanır. Böylece, ilçesine karayolu ile ulaşamayan Yenice ve iline karayolu bağlantısı olmayan Karabük için tarihi önemde çalışmalar başlar.
1984 yerel seçimleri öncesinde de yola ilk kazma vurulur. İhaleyi alan firma, yine bölgeden bir firmadır. Ancak, çeşitli olumsuzluklar sonrasında bu firma işi bırakır. Polat İnşaat yüklenir, işin yapımını.
Karabük Yenice arası, 32 kilometredir. Dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen şekilde tam 16 tünel vardır, bu mesafede.
Zor bir yoldur anlayacağınız. Yapımı yıllarca sürer. ANAP, SHP-DYP, Refahyol, DSP-MHP-ANAP, Anasol hükümetleri döneminde çalışmalar sürdürülür. AKP döneminde de çalışmalar sürer. AKP işbaşına geldiğinde, yolun önemli bir bölümü bitmiştir. Yol standartlara uygun olmasa bile ulaşıma açılmıştır. Açılmayan bir tek tünel kalmıştır. O tünel de 2007 yılında bitirilmiştir. Yani, 23 yılda.
Şimdi, bu yol Batı Karadeniz’in en işlek yollarından birisidir.
Aynı zamanda gerek yol gerekse sürücü hataları yüzünden çok sık kazaların olduğu bir yoldur.
Artvin’den Zonguldak’a (sahil boyunca tüm kentlerden) gelmek için bu yol kullanılır.
Buralardan Karabük’e gelindiğinde ise sıkıntı başlar.
Çünkü, vızır vızır işleyen bu yol ne yazık ki, tek şerittir.
21 yıldır iktidarda bulunan siyasal irade, bu konuya ne yazık ki, ciddi bir şekilde el atmamıştır. Onlar, sanki bu yolu sanki sadece Yenicelileri ilgilendiriyor modundadırlar.
21 yılda, milletvekili seçilenlerin hiç birisi, belediye başkanları, il başkanları, ilçe başkanları dönüp bakmamışladır bu yola. Karabük’ün siyaset büyüğünün de hiç ilgi alanına girmemiştir.
Zonguldak’tan her gün çok sayıda otobüs firması Doğu Karadeniz’e ve doğu illerimize yolcu taşımaktadırlar.
Yol, öylesine önemli hale gelmiştir anlayacağınız.
Ama, kimseden tık çıkmamakta, konu gündeme getirilmemektedir.
Karabük siyaseti, konuyu yerel bir sorun olarak görse gerek ki, umurunda değildir.
Oysa, bu yol duble yol yapılmalıdır diye haykırmalıdır birileri… Öyle, birine rast gelirsek, gidip ellerinden öpeceğiz.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Otomobil tırla çarpıştı: 1’i ağır 5 yaralı

Gündem Yayın: 25.02.2024 04:48
İhlas Haber Ajansı

Tokat Niksar-Ordu kara yolunda otomobil ile tırın çarpışması sonucu 5 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre Ordu’dan Niksar istikametine seyir halinde olan S.S. (48) idaresindeki 58 AD 352 plakalı tır ile Akkuş istikametine seyir halinde olan G.Y. (70) idaresindeki 19 HF 134 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada otomobil sürücüsü ile birlikte araçta bulunan M.E. (60), M.E. (55), A.O. (63) ve F.Y. (72) yaralandı.

Yaralılar kaza yerine gelen 112 sağlık ekipleri tarafından ambulanslarla Niksar Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı. Kazada ağır yaralanan otomobil sürücüsü, Niksar’da yapılan ilk müdahalenin ardından Tokat Devlet Hastanesine sevk edildi.

Polis kaza ile ilgili inceleme başlattı.

Paylaş: